Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanhoudingen in Hongkong op herdenkingsdag Tiananmen

Aanhoudingen in Hongkong op herdenkingsdag Tiananmen

HONGKONG (ANP/AFP) - De autoriteiten in Hongkong hebben verscheidene mensen gearresteerd om duidelijk te maken dat de herdenking van het bloedige Chinese ingrijpen met tanks op het Plein van de Hemelse Vrede in Beijing, nu 33 jaar geleden, absoluut niet zou worden getolereerd. Bijeenkomsten ter nagedachtenis van de Tiananmen-slachtoffers, die destijds vreedzaam demonstreerden voor democratische hervormingen, zijn sinds een jaar ook in Hongkong verboden.

Tal van westerse missies negeerden de oproep niet openlijk het legeroptreden in 1989 tegen burgers te herdenken. Toen het zaterdag donker werd verschenen er voor de ramen van verscheidene buitenlandse vestigingen, waaronder het Amerikaanse consulaat, brandende lampjes en kaarsen. Dat gebeurde eveneens op straathoeken in de stad.

Het Victoria-park, waar in het verleden op 4 juni een wake werd gehouden door vele duizenden mensen, was grotendeels afgegrendeld. Ook in het nabijgelegen winkelcentrum Causeway Bay, een van de drukste buurten van Hongkong, patrouilleerde de politie de hele dag massaal. Personen met bloemen en zwarte kleding aan, werden staande gehouden en gefouilleerd. Dat lot trof ook iemand met de doos van een speelgoedtank onder de arm. Deze passant verwees naar de iconische foto van de man die met boodschappentassen in de hand een tank tegenhoudt.

Verslaggevers van persbureau AFP zagen dat zeker vijf mensen werden meegenomen. Onder hen de activist Yu Wai-pan van de sociaaldemocratische partij LSD. Een partijwoordvoerder zei later dat Yu was vrijgelaten zonder aanklacht. Een ander LSD-lid werd opgepakt wegens het dragen van een T-shirt met de beeltenis van Li Wangyang, de overleden voorvechter van democratie in China, en een mondmasker met de tekst "bedroefd om 4 juni".

Het Chinese leger opende 33 jaar geleden het vuur om een einde te maken aan demonstraties op en rond het Tiananmen-plein in het centrum van Beijing. China heeft nooit een volledig dodental bekendgemaakt, maar volgens mensenrechtenorganisaties en getuigen zou het cijfer in de duizenden liggen. De regering legde Hongkong vorig jaar een strenge veiligheidswet op die "subversieve activiteiten, terrorisme en samenspanning met buitenlandse strijdkrachten" kan bestraffen met levenslange gevangenisstraf.

Meer uit Buitenland

Man van 19 sterft in cel van Amerikaanse vreemdelingendienst ICE

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.

2 uur geleden
Netanyahu: Iran niet langer in staat uranium te verrijken

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.

2 uur geleden
Zelensky wil onderhandelingen met Rusland hervatten

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.

3 uur geleden
Iran wil weten of VS Duitse basis mogen gebruiken in oorlog

BERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.

3 uur geleden
Golfstaten mogen voor 16,5 miljard dollar wapens kopen van VS

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.

3 uur geleden
Japanse premier: alleen Trump kan wereldvrede bereiken

WASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.

3 uur geleden
Iran zegt Amerikaanse F-35 te hebben geraakt

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.

3 uur geleden