Aanhoudingen in Hongkong op herdenkingsdag Tiananmen
HONGKONG (ANP/AFP) - De autoriteiten in Hongkong hebben verscheidene mensen gearresteerd om duidelijk te maken dat de herdenking van het bloedige Chinese ingrijpen met tanks op het Plein van de Hemelse Vrede in Beijing, nu 33 jaar geleden, absoluut niet zou worden getolereerd. Bijeenkomsten ter nagedachtenis van de Tiananmen-slachtoffers, die destijds vreedzaam demonstreerden voor democratische hervormingen, zijn sinds een jaar ook in Hongkong verboden.
Tal van westerse missies negeerden de oproep niet openlijk het legeroptreden in 1989 tegen burgers te herdenken. Toen het zaterdag donker werd verschenen er voor de ramen van verscheidene buitenlandse vestigingen, waaronder het Amerikaanse consulaat, brandende lampjes en kaarsen. Dat gebeurde eveneens op straathoeken in de stad.
Het Victoria-park, waar in het verleden op 4 juni een wake werd gehouden door vele duizenden mensen, was grotendeels afgegrendeld. Ook in het nabijgelegen winkelcentrum Causeway Bay, een van de drukste buurten van Hongkong, patrouilleerde de politie de hele dag massaal. Personen met bloemen en zwarte kleding aan, werden staande gehouden en gefouilleerd. Dat lot trof ook iemand met de doos van een speelgoedtank onder de arm. Deze passant verwees naar de iconische foto van de man die met boodschappentassen in de hand een tank tegenhoudt.
Verslaggevers van persbureau AFP zagen dat zeker vijf mensen werden meegenomen. Onder hen de activist Yu Wai-pan van de sociaaldemocratische partij LSD. Een partijwoordvoerder zei later dat Yu was vrijgelaten zonder aanklacht. Een ander LSD-lid werd opgepakt wegens het dragen van een T-shirt met de beeltenis van Li Wangyang, de overleden voorvechter van democratie in China, en een mondmasker met de tekst "bedroefd om 4 juni".
Het Chinese leger opende 33 jaar geleden het vuur om een einde te maken aan demonstraties op en rond het Tiananmen-plein in het centrum van Beijing. China heeft nooit een volledig dodental bekendgemaakt, maar volgens mensenrechtenorganisaties en getuigen zou het cijfer in de duizenden liggen. De regering legde Hongkong vorig jaar een strenge veiligheidswet op die "subversieve activiteiten, terrorisme en samenspanning met buitenlandse strijdkrachten" kan bestraffen met levenslange gevangenisstraf.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
7 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
9 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
9 uur geleden