
Aanhoudingen in Hongkong op herdenkingsdag Tiananmen
HONGKONG (ANP/AFP) - De autoriteiten in Hongkong hebben verscheidene mensen gearresteerd om duidelijk te maken dat de herdenking van het bloedige Chinese ingrijpen met tanks op het Plein van de Hemelse Vrede in Beijing, nu 33 jaar geleden, absoluut niet zou worden getolereerd. Bijeenkomsten ter nagedachtenis van de Tiananmen-slachtoffers, die destijds vreedzaam demonstreerden voor democratische hervormingen, zijn sinds een jaar ook in Hongkong verboden.
Tal van westerse missies negeerden de oproep niet openlijk het legeroptreden in 1989 tegen burgers te herdenken. Toen het zaterdag donker werd verschenen er voor de ramen van verscheidene buitenlandse vestigingen, waaronder het Amerikaanse consulaat, brandende lampjes en kaarsen. Dat gebeurde eveneens op straathoeken in de stad.
Het Victoria-park, waar in het verleden op 4 juni een wake werd gehouden door vele duizenden mensen, was grotendeels afgegrendeld. Ook in het nabijgelegen winkelcentrum Causeway Bay, een van de drukste buurten van Hongkong, patrouilleerde de politie de hele dag massaal. Personen met bloemen en zwarte kleding aan, werden staande gehouden en gefouilleerd. Dat lot trof ook iemand met de doos van een speelgoedtank onder de arm. Deze passant verwees naar de iconische foto van de man die met boodschappentassen in de hand een tank tegenhoudt.
Verslaggevers van persbureau AFP zagen dat zeker vijf mensen werden meegenomen. Onder hen de activist Yu Wai-pan van de sociaaldemocratische partij LSD. Een partijwoordvoerder zei later dat Yu was vrijgelaten zonder aanklacht. Een ander LSD-lid werd opgepakt wegens het dragen van een T-shirt met de beeltenis van Li Wangyang, de overleden voorvechter van democratie in China, en een mondmasker met de tekst "bedroefd om 4 juni".
Het Chinese leger opende 33 jaar geleden het vuur om een einde te maken aan demonstraties op en rond het Tiananmen-plein in het centrum van Beijing. China heeft nooit een volledig dodental bekendgemaakt, maar volgens mensenrechtenorganisaties en getuigen zou het cijfer in de duizenden liggen. De regering legde Hongkong vorig jaar een strenge veiligheidswet op die "subversieve activiteiten, terrorisme en samenspanning met buitenlandse strijdkrachten" kan bestraffen met levenslange gevangenisstraf.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Duitsland wil extra Amerikaanse F-35's bestellen, meldt nieuwsplatform Politico op gezag van bronnen. Duitsland streeft ernaar niet te afhankelijk te zijn van Amerikaans defensiematerieel, maar de gezamenlijke ontwikkeling van een nieuw Europees gevechtsvliegtuig loopt stroef.
58 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft voor het eerst zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi ontmoet. De ministers spraken elkaar op de ASEAN-top in Maleisië.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Unie bereidt drukmiddelen voor tegen Israël, voor het geval de nieuwe afspraken over humanitaire hulp aan de Gazastrook niet worden nagekomen. Dat melden diplomatieke bronnen in Brussel aan het Duitse persbureau DPA.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In juni kwamen 232 Oekraïense burgers om door Russische aanvallen en raakten er 1343 gewond. Dat is het hoogste maandtotaal sinds het begin van de oorlog in februari 2022, meldt de mensenrechtenwaarnemersmissie van de Verenigde Naties in Oekraïne (HRMMU).
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Mahmoud Khalil, een voormalige student aan Columbia University in New York, eist 20 miljoen dollar (17 miljoen euro) schadevergoeding van de Amerikaanse overheid. Hij stelt dat hij meer dan drie maanden ten onrechte werd vastgehouden om zijn steun aan pro-Palestijnse demonstraties op de campus.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is bereid om tijdens een tijdelijk bestand te onderhandelen over een permanent staakt-het-vuren in Gaza. Voorwaarde is wel dat Hamas wordt gedemilitariseerd, zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
14 uur geledenRAFAH (ANP/RTR) - Een team van de Verenigde Naties heeft woensdag voor het eerst in 130 dagen weer een lading brandstof kunnen leveren aan de Gazastrook. Het gaat om 75.000 liter en volgens woordvoerder Stéphane Dujarric is dat slechts een fractie van wat de Palestijnse bevolking in Gaza nodig heeft.
17 uur geleden