Aanhoudingen en vernielingen bij massaal pensioenprotest Frankrijk
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - In Frankrijk zijn op de elfde dag van nationaal protest tegen de verhoging van de pensioenleeftijd vernielingen aangericht en tientallen betogers aangehouden. Tientallen agenten raakten gewond . Volgens de autoriteiten demonstreerden 570.000 mensen, 170.000 minder dan bij de vorige demonstratie eind maart. De vakbonden maakten toen melding van ruim 2 miljoen betogers, donderdag zouden het er "bijna 2 miljoen" zijn geweest.
Bij de politie, die 111 mensen aanhield, vielen 154 gewonden, meldde minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin. De politie deelde beelden van vuurwerk en projectielen als stenen en schroeven die relschoppers hebben gegooid.
In Parijs waren volgens de vakbonden 400.000 mensen op de been. De politie hield het op 57.000. Eind maart telde de politie er 93.000 en de vakbonden 450.000.
La Rotonde
Meer dan driehonderd mensen vielen restaurant La Rotonde binnen, waar president Emmanuel Macron in 2017 een verkiezingsoverwinning vierde. Er woedde even een brandje. Betogers drongen in de hoofdstad ook het kantoor van de grote Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock kortstondig binnen. Verder werden wegen en universiteiten geblokkeerd, evenals de toegang tot een deel van luchthaven Charles de Gaulle.
In onder meer Parijs, Lyon en Nantes kwam het tot relletjes. Volgens Franse media raakten in de hoofdstad demonstranten en zeker vier politiemensen gewond. Aan het eind van de middag waren er twintig arrestaties verricht. In Lyon werden winkels beschadigd en in Nantes zette de politie traangas tijdens urenlange confrontaties in. Daar werden meer dan twintig mensen aangehouden. In Lyon raakten negen agenten gewond en werden negen arrestaties gemeld.
Vruchteloze gesprekken
Ook in steden als Bordeaux, Rennes, Brest, Nice, Marseille, Perpignan en Clermont-Ferrand gingen mensen de straat op, maar over het algemeen minder dan op de vorige grote protestdag eind maart. De autoriteiten hadden in het hele land tot 800.000 demonstranten verwacht. Zij protesteren tegen de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar.
Een dag eerder hadden regering en vakbonden vruchteloze gesprekken gevoerd over de maatregelen die het pensioenstelsel volgens de regering weer betaalbaar moet maken. De zogenoemde Constitutionele Raad kan de hervorming nog (deels) terugdraaien. De vakbonden riepen donderdagavond op tot een twaalfde actiedag aan de vooravond van het besluit van de Constitutionele Raad op 13 april.
Sinds de wet half maart werd doorgedrukt door Macron, zijn volgens de regering bijna tweeduizend arrestaties verricht bij ongeregeldheden.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.
5 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
7 uur geleden