Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanhoudingen en vernielingen bij massaal pensioenprotest Frankrijk

Aanhoudingen en vernielingen bij massaal pensioenprotest Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - In Frankrijk zijn op de elfde dag van nationaal protest tegen de verhoging van de pensioenleeftijd vernielingen aangericht en tientallen betogers aangehouden. Tientallen agenten raakten gewond . Volgens de autoriteiten demonstreerden 570.000 mensen, 170.000 minder dan bij de vorige demonstratie eind maart. De vakbonden maakten toen melding van ruim 2 miljoen betogers, donderdag zouden het er "bijna 2 miljoen" zijn geweest.

Bij de politie, die 111 mensen aanhield, vielen 154 gewonden, meldde minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin. De politie deelde beelden van vuurwerk en projectielen als stenen en schroeven die relschoppers hebben gegooid.

In Parijs waren volgens de vakbonden 400.000 mensen op de been. De politie hield het op 57.000. Eind maart telde de politie er 93.000 en de vakbonden 450.000.

La Rotonde

Meer dan driehonderd mensen vielen restaurant La Rotonde binnen, waar president Emmanuel Macron in 2017 een verkiezingsoverwinning vierde. Er woedde even een brandje. Betogers drongen in de hoofdstad ook het kantoor van de grote Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock kortstondig binnen. Verder werden wegen en universiteiten geblokkeerd, evenals de toegang tot een deel van luchthaven Charles de Gaulle.

In onder meer Parijs, Lyon en Nantes kwam het tot relletjes. Volgens Franse media raakten in de hoofdstad demonstranten en zeker vier politiemensen gewond. Aan het eind van de middag waren er twintig arrestaties verricht. In Lyon werden winkels beschadigd en in Nantes zette de politie traangas tijdens urenlange confrontaties in. Daar werden meer dan twintig mensen aangehouden. In Lyon raakten negen agenten gewond en werden negen arrestaties gemeld.

Vruchteloze gesprekken

Ook in steden als Bordeaux, Rennes, Brest, Nice, Marseille, Perpignan en Clermont-Ferrand gingen mensen de straat op, maar over het algemeen minder dan op de vorige grote protestdag eind maart. De autoriteiten hadden in het hele land tot 800.000 demonstranten verwacht. Zij protesteren tegen de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar.

Een dag eerder hadden regering en vakbonden vruchteloze gesprekken gevoerd over de maatregelen die het pensioenstelsel volgens de regering weer betaalbaar moet maken. De zogenoemde Constitutionele Raad kan de hervorming nog (deels) terugdraaien. De vakbonden riepen donderdagavond op tot een twaalfde actiedag aan de vooravond van het besluit van de Constitutionele Raad op 13 april.

Sinds de wet half maart werd doorgedrukt door Macron, zijn volgens de regering bijna tweeduizend arrestaties verricht bij ongeregeldheden.

Meer uit Buitenland

Kunstveilingen in New York maken comeback met recordprijzen

NEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.

3 uur geleden
Venezuela laat voor vrijdag 300 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.

3 uur geleden
Poetin met ceremonieel onthaal in China aangekomen

BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.

10 uur geleden
Laatste livestream van Gaza-vloot weggevallen na onderschepping

MARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.

10 uur geleden
Alle boten van Global Sumud Flotilla onderweg naar Gaza gestopt

MARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.

11 uur geleden
Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

12 uur geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

12 uur geleden