Aanhoudingen en vernielingen bij massaal pensioenprotest Frankrijk
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - In Frankrijk zijn op de elfde dag van nationaal protest tegen de verhoging van de pensioenleeftijd vernielingen aangericht en tientallen betogers aangehouden. Tientallen agenten raakten gewond . Volgens de autoriteiten demonstreerden 570.000 mensen, 170.000 minder dan bij de vorige demonstratie eind maart. De vakbonden maakten toen melding van ruim 2 miljoen betogers, donderdag zouden het er "bijna 2 miljoen" zijn geweest.
Bij de politie, die 111 mensen aanhield, vielen 154 gewonden, meldde minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin. De politie deelde beelden van vuurwerk en projectielen als stenen en schroeven die relschoppers hebben gegooid.
In Parijs waren volgens de vakbonden 400.000 mensen op de been. De politie hield het op 57.000. Eind maart telde de politie er 93.000 en de vakbonden 450.000.
La Rotonde
Meer dan driehonderd mensen vielen restaurant La Rotonde binnen, waar president Emmanuel Macron in 2017 een verkiezingsoverwinning vierde. Er woedde even een brandje. Betogers drongen in de hoofdstad ook het kantoor van de grote Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock kortstondig binnen. Verder werden wegen en universiteiten geblokkeerd, evenals de toegang tot een deel van luchthaven Charles de Gaulle.
In onder meer Parijs, Lyon en Nantes kwam het tot relletjes. Volgens Franse media raakten in de hoofdstad demonstranten en zeker vier politiemensen gewond. Aan het eind van de middag waren er twintig arrestaties verricht. In Lyon werden winkels beschadigd en in Nantes zette de politie traangas tijdens urenlange confrontaties in. Daar werden meer dan twintig mensen aangehouden. In Lyon raakten negen agenten gewond en werden negen arrestaties gemeld.
Vruchteloze gesprekken
Ook in steden als Bordeaux, Rennes, Brest, Nice, Marseille, Perpignan en Clermont-Ferrand gingen mensen de straat op, maar over het algemeen minder dan op de vorige grote protestdag eind maart. De autoriteiten hadden in het hele land tot 800.000 demonstranten verwacht. Zij protesteren tegen de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar.
Een dag eerder hadden regering en vakbonden vruchteloze gesprekken gevoerd over de maatregelen die het pensioenstelsel volgens de regering weer betaalbaar moet maken. De zogenoemde Constitutionele Raad kan de hervorming nog (deels) terugdraaien. De vakbonden riepen donderdagavond op tot een twaalfde actiedag aan de vooravond van het besluit van de Constitutionele Raad op 13 april.
Sinds de wet half maart werd doorgedrukt door Macron, zijn volgens de regering bijna tweeduizend arrestaties verricht bij ongeregeldheden.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP/RTR) - In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn luide explosies gehoord, evenals het geluid van vliegtuigen of helikopters. De ontploffingen lijken volgens onbevestigde berichten vooral te komen van een groot militair complex ten zuiden van de stad, Fuerte Tiuna. Onder meer in de omgeving van het grote militaire complex is de stroom uitgevallen.
44 minuten geledenKINSHASA (ANP) - Een militie die gelinkt is aan Islamitische Staat (IS) heeft bij meerdere aanvallen op dorpen in de Democratische Republiek Congo 15 mensen om het leven gebracht.
4 uur geledenCAIRO (ANP) - Het Saoedische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verzoek van de door Saoedi-Arabië gesteunde presidentiële raad van Jemen verwelkomd om een forum in Riyad te houden om de kwestie in Jemen op te lossen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 6.5 heeft vrijdag de Mexicaanse hoofdstad en de toeristische kustplaats Acapulco getroffen. Daarbij kwamen minstens twee mensen om het leven.
6 uur geledenSAO PAULO (ANP) - Een frontale botsing tussen een bus en een vrachtwagen heeft in het zuiden van Brazilië minstens elf mensen het leven gekost, aldus de Federale Wegpolitie van het land in een verklaring.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
10 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
13 uur geleden