Aanhangers XR vervolgd voor bekladden A12 en verstoren debat
DEN HAAG (ANP) - Zes medestanders van klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) worden vervolgd voor wat ze hebben gedaan tijdens demonstraties. Het Openbaar Ministerie vindt dat ze bij protesten te ver zijn gegaan, bijvoorbeeld door de muren van de tunnelbak van de A12 in Den Haag te bekladden. Het is nog niet bekend wanneer ze voor de rechter moeten komen.
Een vrouw van 66 uit Hilversum, een man van 43 uit Utrecht en een man van 31 uit Amsterdam zouden tijdens een demonstratie in 2023 teksten hebben geschreven op de zijwand van de A12 in Den Haag. In september vorig jaar zouden de drie zich bovendien hebben vastgeketend bij een protest, waarmee ze het werk van de politie zouden hebben belemmerd. Volgens het OM heeft de Utrechter de tunnelwand in maart vorig jaar opnieuw beklad. Een 44-jarige Amsterdammer wordt er ook van verdacht twee keer op de muren van de A12 te hebben geschreven.
Een 26-jarige vrouw uit Rijswijk wordt ook vervolgd. Ook zij zou de muren van de tunnelbak hebben beklad. Verder zou zij ramen van het ministerie van Economische Zaken naast de A12 hebben beschadigd. Bovendien wordt ze ervan verdacht in december 2023 een vergadering van de gemeenteraad van Westland te hebben verstoord. Kick Out Zwarte Piet en XR kwamen de raadszaal toen binnen uit protest tegen volledig zwart geschminkte pieten bij de intocht van Sinterklaas in De Lier.
De zesde verdachte is een man van 28 uit het dorp Lekkum in Friesland. Hij zou een beveiliger hebben mishandeld toen XR demonstreerde bij een congres in Den Haag over ondergrondse CO2-opslag.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noorden en westen van het land geldt in de nacht van maandag op dinsdag en dinsdagochtend code geel om plaatselijk dichte, verkeersbelemmerende mist. Soms verbetert het zicht ineens weer, om later weer slechter te worden, waarschuwt het KNMI.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Schrijfster Lale Gül voelt zich "in de steek gelaten door de politie en de staat". Dat zegt Gül in RTL Tonight over de beslissing van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) om haar beveiliging stop te zetten. "Ik ben eigenlijk in volle paniek, ook al zie je dat nu niet aan me", aldus Gül. "Ik ben vooral heel bang, omdat ik dagelijks nog steeds de meest walgelijke doodsbedreigingen krijg. Dat is nooit opgehouden."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeenteraad van Den Haag heeft huidig burgemeester Jan van Zanen voorgedragen voor een nieuwe termijn van maximaal zes jaar. De termijn van de 64-jarige VVD'er loopt op 1 juli 2026 af.
5 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Hugo de Jonge, commissaris van de Koning in Zeeland, heeft de aftredende burgemeester van Terneuzen "indringend verzocht" om niet op te stappen. Dat staat in een brief die De Jonge aan de gemeenteraad van Terneuzen richt. In het "belang van de bestuurbaarheid" van de gemeente Terneuzen kan burgemeester Erik van Merrienboer beter aanblijven, vindt De Jonge.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelketen HEMA waarschuwt consumenten voor het ontbreken van de vermelding van sesamzaad en pinda's op de verpakking van roomboter kaasstengels. HEMA raadt mensen die allergisch zijn voor een of beide ingrediënten aan om de kaasstengels niet te eten.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Wilbert Lek vertrekt als directeur van de marathon van Rotterdam. Hij meldt op 12 december zijn functie bij organisator Golazo Events Nederland neer te leggen.
8 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Burgemeester van Terneuzen Erik van Merrienboer stapt op, omdat hij zich niet kan vinden in de besluitvorming over een asielzoekerscentrum (azc) in de Zeeuwse gemeente. De wethouders in de plaats willen op aandringen van de gemeenteraad geen vergunning meer afgeven voor de zogeheten Regionale Opvanglocatie. Zowel de raad als het college hadden de plannen voor de komst van het azc vorig jaar nog goedgekeurd.
10 uur geleden