Aanhangers Bolsonaro clashen met politie in Braziliaanse hoofdstad
BRASILIA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Aanhangers van de Braziliaanse president Jair Bolsonaro zijn maandagavond (lokale tijd) in botsing gekomen met de politie in de hoofdstad Brasilia. De ongeregeldheden braken uit nadat een inheemse leider werd aangehouden die protesten leidde om te voorkomen dat Luiz Inácio Lula da Silva in januari wordt aangesteld als het nieuwe staatshoofd van Brazilië.
De relschoppers hebben geprobeerd het hoofdkwartier van de federale politie binnen te vallen. Op tv-beelden is te zien hoe auto's en bussen in Brasilia in brand staan en de politie demonstranten in verschillende delen van de stad uiteen probeert te drijven met traangas. De beveiliging rond het hotel waar Lula is ondergebracht, is aangescherpt, meldde CNN Brasil.
Rechter van het Hooggerechtshof Alexandre de Moraes beval de arrestatie van Serere Xavante, een inheemse leider die volgens de rechtbank een reeks demonstraties leidde waarin hij Brazilianen opriep de wapens op te nemen om de installatie van Lula te stoppen.
Spandoeken
Serere Xavante zou "antidemocratische demonstraties hebben gehouden in verschillende delen van Brasilia, waaronder op de luchthaven, in een winkelcentrum, bij ministeries en voor het hotel waar de aankomende president is ondergebracht", zei de rechtbank in een verklaring.
Maandagmiddag verzamelden zich honderden mensen bij de presidentiële residentie met spandoeken waarop werd opgeroepen tot "militaire interventie". Bolsonaro kwam naar buiten, ging met hen in gebed, maar sprak de menigte niet toe.
Eerder maandag werd Lula's verkiezingsoverwinning bekrachtigd door het kiesgerechtshof tijdens een ceremonie, waardoor de uitslag niet meer kan worden betwist. De presidentsverkiezingen in Brazilië waren eind oktober een nek-aan-nekrace. De linkse Lula wist die met 50,9 procent van de stemmen te winnen van de rechtse Bolsonaro.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
20 minuten geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
21 minuten geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - SpaceX heeft ingrepen gedaan om misbruik van Starlink-systemen voor satellietinternet door Rusland te voorkomen. Dat meldt topman Elon Musk op X. "Het lijkt erop dat de stappen die we hebben genomen om het ongeoorloofde gebruik van Starlink door Rusland te stoppen, hebben gewerkt. Laat het ons weten als er meer gedaan moet worden."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een vrouw claimt dat ze door Jeffrey Epstein naar het VK is gestuurd voor een ontmoeting met ex-prins Andrew Mountbatten-Windsor. De ontmoeting zou hebben plaatsgevonden in 2010 in het huis van Mountbatten-Windsor, de Royal Lodge, maakte haar advocaat bekend aan BBC News. De vrouw was destijds in de twintig.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft een belangrijke grensovergang tussen de Gazastrook en Egypte deels heropend. Dat melden de autoriteiten, maar er gelden nog wel beperkingen. Een veiligheidsbron zegt tegen de krant Haaretz dat er zondag nog "systeemchecks" plaatsvinden en er waarschijnlijk nog geen inwoners mogen oversteken.
2 uur geleden