Aanhaken bij Europese top is lastig maar uitdagend voor Ajax
AMSTERDAM (ANP) - Ajax wil donderdag op het kunstgras van Young Boys haar 121e verjaardag vieren met een plaats in de kwartfinale van de Europa League. Opnieuw lonkt er na twee jaar Europees succes, na de finale van de Europa League van 2017 en de halve finale van de Champions League in 2019. Als het aan de directie ligt, dan haakt hun club structureel aan bij de internationale top. "Die ambitie is er", zegt coach Erik ten Hag. "Maar we moeten steeds opnieuw beginnen."
Het vlaggenschip van het Nederlandse clubvoetbal kan alle gewenste bemanningsleden niet aan boord houden. Van alle basisspelers van de eindstrijd tegen Manchester United in 2017 voetballen alleen André Onana en Davy Klaassen nog onder Amsterdamse vlag. Hoe sterk was Ajax geweest als Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong, Hakim Ziyech, Donny van de Beek nog het witte shirt met de rode baan hadden gedragen? Nog maar twee jaar geleden waren zij beulen van Real Madrid en Juventus, net als de vertrokken Lasse Schöne en Joël Veltman. "Europese topclubs vervangen slechts een mindere speler door een betere vervanger", weet Ten Hag.
Bij Ajax raken spelers na verloop van tijd nieuwsgierig naar een buitenlands avontuur. En de club moet ook verkopen om financieel gezond te blijven. "Dus moeten we het anders doen", weet Ten Hag. "We proberen de lat zo hoog als mogelijk te leggen. Ieder dag weer. Met het eerste elftal maar ook met de scouting en opleiding."
Enorme stappen gezet
Klaassen ziet dat zijn club al enorme stappen heeft gezet sinds zijn vertrek na de verloren finale tegen United (0-2). "Toen was het onvoorstelbaar dat spelers als Tadic en Blind vanuit de Premier League kwamen", zegt hij. "Of dat er in de winterstop een spits als Sébastien Haller bijkwam. Zulke jongens nemen onze talenten mee."
Ajax kan sommige spelers salarissen van tot boven de 4 miljoen euro bieden. Maar ook dit seizoen zijn zelf opgeleide tieners als Ryan Gravenberch, Jurriën Timber, Devyne Rensch en Brian Brobbey aangesloten bij de hoofdmacht. En de scouts mogen tevreden zijn over hoe Lisandro Martínez, Edson Álvarez en Antony zich manifesteren.
Tot aan de winterstop was het weer even puzzelen voor Ten Hag. "Maar nu staat er een team dat alle overgebleven clubs in de Europa League kan uitdagen", zegt de Tukker. "We zitten aan het stuur tegen Young Boys. Een voorsprong van 3-0 is een goede positie voor de kwartfinale. Structureel aanhaken bij de Europese top blijft de ambitie van Ajax. Het is lastig maar uitdagend hoe wij dat moeten doen."
Meer uit Voetbal
BERGAMO (ANP) - Internazionale heeft de koppositie in de Serie A weer in handen genomen. Het elftal van trainer Cristian Chivu won bij Atalanta: 0-1.
6 uur geledenRABAT (ANP) - Algerije heeft zich met een 1-0-overwinning op Burkina Faso geplaatst voor de achtste finales van de Afrika Cup. Feyenoorder Anis Hadj Moussa maakt deel uit van de selectie van het Noord-Afrikaanse land, maar bleef zondagavond net als Ramiz Zerrouki van FC Twente op de bank.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax en Jordi Cruijff hebben mondeling overeenstemming bereikt over de functie van technisch directeur. Dat meldt Ajax in een persbericht. Er moeten volgens de Amsterdamse club nog een aantal stappen worden genomen om tot een definitieve aanstelling te komen. Het doel van de huidige nummer 3 van de Eredivisie is dat Cruijff begin februari kan beginnen.
9 uur geledenSUNDERLAND (ANP) - Sunderland is er in de Premier League niet in geslaagd de vijfde plaats in handen te nemen. Het elftal van trainer Régis Le Bris speelde voor eigen publiek gelijk tegen Leeds United: 1-1.
12 uur geledenMILAAN (ANP) - AC Milan heeft dankzij een 3-0-zege op Hellas Verona in ieder geval voor even de koppositie in de Italiaanse Serie A veroverd. Milan heeft 35 punten uit zestien duels. Stadgenoot Internazionale staat derde met 33 punten, maar gaat later op zondag nog op bezoek bij Atalanta en neemt bij winst de eerste plaats weer over.
15 uur geledenLIVERPOOL (ANP/RTR) - Liverpool-coach Arne Slot denkt dat Florian Wirtz na zijn doelpunt tegen Wolverhampton (2-1) vooral opluchting heeft gevoeld. De Duitse middenvelder werd afgelopen zomer voor 115 miljoen euro overgenomen van Bayer Leverkusen, maar had in meer dan twintig duels voor zijn nieuwe club nog niet gescoord.
20 uur geledenGRONINGEN (ANP) - FC Groningen heeft verdediger Thijmen Blokzijl langer aan zich gebonden. In het contract van de 20-jarige centrale verdediger was een optie voor nog een jaar opgenomen. De Groningse Eredivisionist heeft daarvan gebruikgemaakt, zodat de jeugdinternational nu tot de zomer van 2027 vastligt.
20 uur geleden