Aangifte Turkse bankenwaakhond tegen oud-topman centrale bank
ISTANBUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Turkse toezichthouder op de banken heeft aangifte gedaan tegen voormalig centralebankhoofd Durmuş Yılmaz en vier andere mensen. Ze worden ervan beschuldigd via openbare kanalen ongegronde claims te hebben verspreid en zich schuldig te hebben gemaakt aan manipulatie van de financiële markten.
Yilmaz was van 2006 tot 2011 topman van de Turkse centrale bank. Tegenwoordig zit hij in het Turkse parlement, waar hij tot de oppositie behoort. Onlangs zei hij in een televisie-interview dat de op dat moment sterk stijgende koers van de Turkse lira koopkansen bood voor beleggers. Daarmee stootte hij waarschijnlijk de autoriteiten tegen het zere been.
De Turkse lira daalde eerder deze maand nog naar een historisch dieptepunt waarbij de munt 60 procent minder waard was dan een jaar eerder. Erdogan nam maatregelen en vervolgens ging de koers weer hard omhoog. Dat was het moment dat Yilmaz van zich liet horen. Maar bij beleggers blijven er zorgen bestaan over het monetaire beleid van Turkije. De Turkse munt lira leverde maandag weer flink van zijn waarde in en is nog altijd tientallen procenten minder waard dan een jaar terug.
Valutaonrust
Van de vijf tegen wie een klacht is ingediend zijn er twee lid van de oppositie. Verder gaat het om een econoom en twee mediacommentatoren. De econoom heeft al publiekelijk gereageerd. Ze stelt helemaal niets verkeerds te hebben gedaan en zal zich tegen de beschuldigingen verdedigen.
Internationaal wordt juist het onorthodoxe economische beleid van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan als de veroorzaker gezien van de valutaonrust in het land. De inflatie in Turkije is zeer hoog, maar onder druk van Erdogan verlaagde de centrale bank sinds september herhaaldelijk de rente. De president ziet de rente het liefst zo laag mogelijk omdat hij gelooft dat een hoge rente zorgt voor hogere prijzen. Gebruikelijk beleid van economen is juist het verhogen van de rente om de inflatie in bedwang te krijgen.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern Amazon heeft in het tweede kwartaal opnieuw sterke groei gezien bij zijn clouddivisie Amazon Web Services (AWS) door de grote vraag naar rekenkracht voor kunstmatige intelligentie. Volgens Amazon steeg de omzet bij dat onderdeel met 37 procent tot 42,2 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder. Dat is volgens Amazon de sterkste groei in achttien kwartalen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke winsten gesloten, waarmee herstel werd getoond van de stevige minnen een dag eerder. Microsoft was een uitblinker op Wall Street dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. De resultaten van Facebook-moeder Meta Platforms vielen juist tegen en het aandeel ging fors omlaag.
5 uur geledenOBERNDORF (ANP/DPA) - De Duitse fabrikant van vuurwapens Heckler & Koch doet goede zaken door de sterk gestegen defensie-uitgaven in Europa. Volgens het bedrijf steeg de omzet in de eerste helft van dit jaar met bijna 47 procent tot 264 miljoen euro. Heckler & Koch maakt handvuurwapens, aanvalsgeweren, machinepistolen en -geweren en granaatwerpers. Het bedrijf is een van de grootste leveranciers van vuurwapens aan de NAVO en EU-landen.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG), met wereldberoemde popsterren als Taylor Swift, Rihanna, Ariana Grande en Harry Styles, heeft in het tweede kwartaal meer omzet geboekt, geholpen door de overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown. Volgens het in Hilversum gevestigde UMG steeg de omzet met meer dan 10 procent tot 3,3 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een nieuw slotrecord de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten een grote hoeveelheid resultaten van onder meer ING, Shell, Air France-KLM, Magnum, BAM, ArcelorMittal en dsm-firmenich. Ook elders in Europa werden veel cijfers gepubliceerd. Verder lieten de chipfondsen op het Damrak wat herstel zien van de recente uitverkoop.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Microsoft behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het tech- en softwareconcern deed afgelopen kwartaal opnieuw goede zaken met zijn clouddiensten door de grote vraag naar AI-diensten en zag de omzet en winst stijgen. Ook verwacht het bedrijf dat de omzet van zijn cloudplatform Azure dit jaar voor het eerst de grens van 100 miljard dollar zal overschrijden. Het aandeel steeg ruim 12 procent.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar iets minder hard gegroeid dan in de eerste drie maanden. Volgens voorlopige cijfers van de Amerikaanse overheid bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Dat was 0,5 procent in het eerste kwartaal.
12 uur geleden