Aangifte tegen president Zuid-Afrika om overstromingen
JOHANNESBURG (ANP) - Een coalitie van klimaatorganisaties heeft aangifte gedaan tegen de Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa en zijn kabinet wegens de overstromingen in de kustprovincie KwaZoeloe-Natal. Daardoor kwamen vorig weekend bijna vierhonderd mensen om het leven. De organisaties verwijten de regering ernstige nalatigheid bij het aanpakken van de klimaatcrisis. Dat maakt haar direct verantwoordelijk voor de doden, meldt Al-Jazeera.
Een woordvoerder van de coalitie zei tegen de zender dat hoewel de regering al jarenlang op de hoogte is van de gevaren van klimaatverandering, zij geen enkele praktische stap heeft gezet om de bevolking van Zuid-Afrika te beschermen.
KwaZoeloe-Natal werd afgelopen weekend getroffen door de zwaarste regenval in ruim zestig jaar. Op sommige plekken viel binnen 48 uur bijna de helft van wat er normaal gesproken in een jaar naar beneden komt. De watersnood leidde tot ingestorte bruggen en kapotte wegen, duizenden mensen verloren hun woning. In januari kwamen in hetzelfde gebied 25 mensen om door noodweer. In 2019 eisten overstromingen meer dan 80 levens in KwaZoeloe-Natal.
"Door de overheid aan te klagen voor dood door schuld zeggen we dat deze ramp een gevolg is van wanbeleid en criminele nalatigheid", aldus de woordvoerder. "Mensen gaan dood."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
1 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zelensky komt in de ochtend in Berlijn aan voor gesprekken met bondskanselier Friedrich Merz.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
3 uur geledenASHGABAT (ANP/RTR) - Turkije heeft tegen Rusland gezegd dat een gedeeltelijk staakt-het-vuren in de oorlog met Oekraïne kan bijdragen aan het oplossen van het conflict. Dat bestand zou zich dan met name moeten richten op de gevechten rond kritieke energie-infrastructuur en havengebieden. De presidenten Erdogan en Poetin spraken elkaar in de marge van een top in Turkmenistan, waar ook Iran aanwezig is.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de prominente activiste Narges Mohammadi opnieuw opgepakt, zeggen haar aanhangers. De Nobelprijswinnaar zat sinds 2021 vast, maar werd een jaar geleden tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten wegens medische redenen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan uiterlijk op 1 januari 2027 toetreden tot de Europese Unie, staat volgens bronnen in het recentste ontwerp van een vredesvoorstel voor Oekraïne. De regels voor EU-toetreding zouden daar speciaal voor worden aangepast, meldden bronnen die op de hoogte zijn van de inhoud van het document aan de Financial Times. Er wordt momenteel druk onderhandeld over een vredesplan, maar de inhoud ervan is niet bekend.
4 uur geleden