Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aangifte tegen commissaris SBM Offshore om meineed

Aangifte tegen commissaris SBM Offshore om meineed

AMSTERDAM (ANP) - Een klokkenluider heeft aangifte gedaan tegen commissaris en voormalig bestuurslid Sietze Hepkema van oliedienstverlener SBM Offshore. Voormalig medewerker Jonathan Taylor beschuldigt Hepkema van meineed tijdens een getuigenverhoor over een grote corruptiezaak die bij het Nederlandse bedrijf speelde, maakte diens advocaat bekend. SBM Offshore noemt de aangifte, die het overigens nog niet heeft ontvangen, "onzinnig".

Volgens Taylor sprak Hepkema niet de waarheid toen hij werd gevraagd over de periode waarin advocaten van SBM Offshore en het Openbaar Ministerie correspondeerden over een persbericht. In dat bericht, uit november 2014, kondigden de twee partijen een schikking van 240 miljoen dollar aan wegens smeergeldaffaires in Brazilië, Equatoriaal Guinea en Angola.

Volgens Hepkema werd er ongeveer tien dagen over een weer geschreven over het persbericht. "Het waren zeker geen maanden", zei hij tijdens het verhoor in mei. Volgens de advocaat van Taylor is er nu bewijs dat die uitspraak niet klopt. Uit documenten die zakenblad Quote op basis van de Wet openbaarheid bestuur heeft opgevraagd, zou blijken dat advocaten van SBM en het OM zes maanden over het bericht hebben gecorrespondeerd.

Eerder gedreigd

Volgens SBM dreigde Taylor eerder al met het doen van aangifte. "Dat is beoordeeld door onze advocaten en de conclusie is dat er geen meineed is", reageert SBM-bestuurslid Erik Lagendijk. Zo maakte Hepkema tijdens het verhoor "maar liefst drie keer een voorbehoud" bij de gewraakte passage.

SBM Offshore werd in de Verenigde Staten en Nederland schuldig bevonden aan smeergeldbetalingen in onder andere Brazilië, Equatoriaal Guinea en Angola. De oliedienstverlener zelf schikte in beide landen voor honderden miljoenen dollars in strafzaken wegens corruptie. Voormalige bestuurders zijn uiteindelijk veroordeeld voor hun aandeel in omkoping. Zo belandde oud-topman Tony Mace in de cel.

Taylor denkt dat huidige bestuurders van SBM Offshore al eerder weet hadden van de smeergeldaffaire dan naar buiten werd gebracht. Hij dwong zogeheten voorlopige getuigenverhoren van Hepkema en de huidige topman Bruno Chabas af. Hij hoopt daarmee bewijs te verzamelen voor een rechtszaak.

Meer uit Financieel

Weinig groei in vrouwelijke bestuurders bij beursbedrijven

TILBURG (ANP) - Het aantal vrouwelijke bestuurders bij Nederlandse beursgenoteerde bedrijven stijgt nauwelijks. Dat volgt uit de Female Board Index 2026, die de Tilburgse hoogleraar Mijntje Lückerath voor de twintigste keer heeft opgesteld. In het rapport onderzoekt Lückerath jaarlijks de man-vrouwverhoudingen bij de ruim tachtig Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen. Het aandeel vrouwelijke commissarissen blijft gelijk.

16 minuten geleden
Ksa legt recordboete van 37 miljoen op aan illegaal gokbedrijf

DEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft een recordboete opgelegd aan een illegale partij die in Nederland zonder vergunning gokspellen aanbiedt op verschillende websites, waaronder Instantcasino en Skyhills. Het bedrijf EOD Code SRL krijgt een boete van 37 miljoen euro, de hoogste boete die de Ksa tot nu toe voor illegaal aanbod heeft opgelegd.

26 minuten geleden
Oliebedrijf Saudi Aramco wil toegang tot olieopslag in buitenland

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië voert gesprekken met buitenlandse overheden om het staatsoliebedrijf Saudi Aramco toegang te geven tot hun strategische olievoorraden voor opslag. Het koninkrijk wil daarmee de leveringszekerheid voor zijn klanten vergroten in het geval van verstoringen, verklaarde Aramco-topman Amin Nasser.

40 minuten geleden
Noors staatsfonds ziet miljarden verdampen door tegenvallers

OSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsfonds, de grootste investeerder in aandelen ter wereld, zag het afgelopen kwartaal miljarden verdampen door tegenvallende beleggingsresultaten. Het fonds leed in het derde kwartaal een verlies van 278 miljard Noorse kroon, omgerekend 27 miljard euro, werd donderdag bekend.

43 minuten geleden
Airbnb beperkt huishoudelijke klusjes voor gasten

SAN FRANCISCO (ANP) - Airbnb-verhuurders mogen gasten straks niet meer verplichten om alles af te wassen of het beddengoed af te halen tijdens hun verblijf. Dat staat in nieuwe regels die het verhuurplatform heeft gepubliceerd. De regels moeten voorkomen dat vakantiegangers met tal van huishoudelijke klusjes opgezadeld worden.

1 uur geleden
Bank Barclays schrapt 5000 banen, noemt efficiëntieslag door AI

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse bank Barclays gaat 5000 banen schrappen om de kosten te verlagen. Het bankconcern zegt dat kunstmatige intelligentie (AI) steeds vaker bijdraagt aan efficiënter werken. De ontslagen treffen ongeveer 5 procent van het personeelsbestand, blijkt uit een presentatie die de bank donderdag gaf.

2 uur geleden
Veel websites lokale bedrijven nog offline na PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Websites van vooral lokale bedrijven, zoals restaurants, motorzaken, schildersbedrijven en kledingwinkels, zijn donderdagochtend nog altijd offline na de beveiligingsproblemen met de programmeertaal PHP die woensdag aan het licht kwamen.

2 uur geleden