Aangifte tegen commissaris SBM Offshore om meineed
AMSTERDAM (ANP) - Een klokkenluider heeft aangifte gedaan tegen commissaris en voormalig bestuurslid Sietze Hepkema van oliedienstverlener SBM Offshore. Voormalig medewerker Jonathan Taylor beschuldigt Hepkema van meineed tijdens een getuigenverhoor over een grote corruptiezaak die bij het Nederlandse bedrijf speelde, maakte diens advocaat bekend. SBM Offshore noemt de aangifte, die het overigens nog niet heeft ontvangen, "onzinnig".
Volgens Taylor sprak Hepkema niet de waarheid toen hij werd gevraagd over de periode waarin advocaten van SBM Offshore en het Openbaar Ministerie correspondeerden over een persbericht. In dat bericht, uit november 2014, kondigden de twee partijen een schikking van 240 miljoen dollar aan wegens smeergeldaffaires in Brazilië, Equatoriaal Guinea en Angola.
Volgens Hepkema werd er ongeveer tien dagen over een weer geschreven over het persbericht. "Het waren zeker geen maanden", zei hij tijdens het verhoor in mei. Volgens de advocaat van Taylor is er nu bewijs dat die uitspraak niet klopt. Uit documenten die zakenblad Quote op basis van de Wet openbaarheid bestuur heeft opgevraagd, zou blijken dat advocaten van SBM en het OM zes maanden over het bericht hebben gecorrespondeerd.
Eerder gedreigd
Volgens SBM dreigde Taylor eerder al met het doen van aangifte. "Dat is beoordeeld door onze advocaten en de conclusie is dat er geen meineed is", reageert SBM-bestuurslid Erik Lagendijk. Zo maakte Hepkema tijdens het verhoor "maar liefst drie keer een voorbehoud" bij de gewraakte passage.
SBM Offshore werd in de Verenigde Staten en Nederland schuldig bevonden aan smeergeldbetalingen in onder andere Brazilië, Equatoriaal Guinea en Angola. De oliedienstverlener zelf schikte in beide landen voor honderden miljoenen dollars in strafzaken wegens corruptie. Voormalige bestuurders zijn uiteindelijk veroordeeld voor hun aandeel in omkoping. Zo belandde oud-topman Tony Mace in de cel.
Taylor denkt dat huidige bestuurders van SBM Offshore al eerder weet hadden van de smeergeldaffaire dan naar buiten werd gebracht. Hij dwong zogeheten voorlopige getuigenverhoren van Hepkema en de huidige topman Bruno Chabas af. Hij hoopt daarmee bewijs te verzamelen voor een rechtszaak.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.
38 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Hooggerechtshof in de Verenigde Staten heeft opnieuw geen oordeel geveld over de importheffingen van president Donald Trump. De eerstvolgende mogelijke datum voor een uitspraak van de hoogste rechtbank van het land is 20 februari.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag hard omlaag. Ook Amerikaanse beleggers reageerden geschokt op de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa. De Europese markten lieten maandag al flinke verliezen zien na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om een aantal Europese landen, waaronder Nederland, te straffen met een extra importheffing vanwege hun steun aan Groenland. Wall Street was op die dag gesloten vanwege Martin Luther King Day.
1 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, denkt niet dat de EU het antidwanginstrument gaat inzetten, zei hij dinsdag tijdens een persconferentie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. Hij roept op tot kalmte rondom Groenland.
2 uur geledenLOS GATOS (ANP/RTR) - Netflix heeft zijn bod op de film- en tv-studio's en streamingdienst HBO Max van Warner Bros. Discovery omgezet in een volledig contant bod. In plaats van deels aandelen is de streamingdienst nu bereid de volle bijna 83 miljard dollar aan cash neer te tellen voor de overname. Daarmee probeert Netflix zijn bod interessanter te maken voor beleggers.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is te weinig aandacht voor de veiligheid bij nachtwerk op het Nederlandse spoor, constateert de Arbeidsinspectie. De inspectie ziet meerdere verbeterpunten, werd dinsdag naar buiten gebracht.
3 uur geleden