
Aangepast vliegverkeer en ov rond dodenherdenking
DEN HAAG (ANP) - Alle treinen in Nederland staan tijdens de Nationale Herdenking op 4 mei vanaf 20.00 uur twee minuten stil. Dit geldt ook voor bussen, metro's, trams en veerponten van stadsvervoerders in onder meer Rotterdam en Amsterdam. Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) meldt dat het vliegverkeer wordt aangepast rond de dodenherdenking.
Mensen houden op de vierhonderd NS-stations en in de stationswinkels ook twee minuten stilte. Onder meer op de stations Alkmaar, Amsterdam Centraal, Nijmegen en Rotterdam Centraal zijn herdenkingsbijeenkomsten. Op Utrecht Centraal speelt het NS Harmonieorkest na de twee minuten stilte het Wilhelmus.
Vliegtuigen op de Nederlandse luchthavens krijgen tussen 19.50 en 20.03 uur geen toestemming om te vertrekken. Toestellen die voor 20.00 uur niet zijn geland, blijven in de lucht tot 20.03 uur en wachten op een hoogte van minstens twee kilometer. Op verschillende plekken waar herdenkingen zijn, mogen vliegtuigen rond de plechtigheden niet onder een bepaalde hoogte vliegen, aldus LVNL.
Auto parkeren
Rijkswaterstaat (RWS) roept mensen die om 20.00 uur op de weg zijn en mee willen doen aan de dodenherdenking op om ruim van tevoren een parkeerplaats te zoeken en niet op de vluchtstrook te gaan staan. "Dat is gevaarlijk en niet toegestaan", aldus RWS. Op 3 en 4 mei staat op elektronische borden langs de snelweg: "Veilig herdenken? Zoek een P. Niet op de vluchtstrook!"
Veel machinisten van NS dragen op 4 en 5 mei een fakkelspeldje om hun respect te tonen. Zondag om 13.00 uur herdenken (oud-)medewerkers van de NS en ProRail bij het Monument voor Gevallen Spoorwegpersoneel in Utrecht de 477 collega's die tijdens de Tweede Wereldoorlog stierven. NS-directeur Wouter Koolmees houdt daar een toespraak en er worden kransen gelegd. Maandag laat NS extra en langere treinen rijden van en naar Vlissingen en Zwolle, waar grote Bevrijdingsfestivals zijn. Ook worden langere treinen ingezet van en naar Haarlem.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Israël om opheldering vragen over de journalisten van Al Jazeera die zondag werden gedood door het Israëlische leger. Daarbij is het ook aan Israël om bewijs te leveren voor de beweringen dat de journalisten lid zouden zijn van Hamas.
5 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op de achttiende dag van de onafgebroken wake bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn 243 gedode journalisten uit Gaza herdacht. Het was er met zo'n honderd aanwezigen drukker dan op de andere dagen, zag mede-organisator Ineke Palmen van Rotterdam Palestina Coalitie.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - Onder meer het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en ziekenhuis Alrijne in Leiderdorp onderzoeken of gegevens van hun patiënten ook zijn gestolen bij een digitale inbraak bij een laboratorium in Rijswijk. "We proberen te achterhalen of het zo is, maar we weten het nog niet", laat een woordvoerder van het LUMC weten na berichtgeving van RTL Nieuws.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijk meldpunt Discriminatie.nl gaat bij de politie in Den Haag aangifte doen van discriminatie naar aanleiding van een X-post van PVV-leider Geert Wilders. Bij het meldpunt zijn in korte tijd meer dan 12.500 meldingen binnengekomen over Wilders' bericht, het hoogste aantal dat Discriminatie.nl ooit registreerde over één incident. Volgens het meldpunt laat dat zien dat veel mensen de afbeelding die Wilders op 4 augustus deelde "discriminerend, polariserend en kwetsend" vinden.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) kan zich voorstellen dat mensen ongerust zijn nu gegevens zijn gestolen van honderdduizenden vrouwen die meededen aan bevolkingsonderzoeken naar baarmoederhalskanker. De organisatie noemt de hack bij een laboratorium "zorgwekkend" omdat het invloed kan hebben op het aantal mensen dat deelneemt aan zulke onderzoeken. "Mensen moeten daar in vertrouwen aan deelnemen en geen enkele twijfel hebben bij het onderzoek", zegt een woordvoerder.
11 uur geleden