Aandelenbeurzen New York winnen fors na opmerkingen Zelenski
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met duidelijke winsten de handel uitgegaan. De Oekraïense president Volodimir Zelenski bood Rusland een opening bij vredesbesprekingen, maar zijn Russische evenknie Vladimir Poetin temperde de verwachtingen rond een snel staakt-het-vuren. De prijzen voor olie daalden fors en bij beleggers ebde de vrees weg dat de Federal Reserve de rente in hoog tempo gaat verhogen.
Zelenski zei dat Oekraïne moet erkennen dat een lidmaatschap van het militaire bondgenootschap NAVO niet haalbaar is. Een Oekraïense toetreding tot het westerse militaire bondgenootschap is voor Moskou onacceptabel. Zo'n eventueel lidmaatschap was mede de reden dat Rusland zijn Europese buurland binnenviel. Een adviseur van Zelenski zei later dat Oekraïense onderhandelaars vooruitgang zien in de gesprekken met Rusland, hoewel Poetin negatief oordeelde over de opstelling van Oekraïne.
In de Verenigde Staten keken beleggers met belangstelling naar cijfers over de industrie rond New York. Die presteerde veel minder sterk dan aangenomen, wat de Fed ertoe zou kunnen bewegen de rentes minder snel te verhogen dan eerder gedacht. Naar alle waarschijnlijkheid verhoogt de Amerikaanse koepel van centrale banken woensdag het belangrijkste tarief met een kwart procentpunt, dus het gaat om de stappen daarna. Lagere rentes zijn doorgaans goed voor de waardering van aandelen.
Einde
De Dow-Jonesindex eindigde 1,8 procent hoger op 33.544,34 punten. De brede S&P 500 steeg 2,1 procent tot 4.262,45 punten en techbeurs Nasdaq steeg 2,9 procent tot 12.948,42 punten.
Een vat Amerikaanse olie zakte 7,5 procent in waarde en kostte 95,34 dollar. Brentolie ging even hard omlaag en was 98,89 dollar per vat waard, waarmee de prijs per vat voor het eerst sinds 1 maart onder de 100 dollar uitkwam.
Grote olieconcerns als ExxonMobil, ConocoPhillips en Chevron verloren tot bijna 6 procent aan waarde. Luchtvaartconcerns profiteerden juist van het vooruitzicht van wat lagere brandstofkosten. Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines en Southwest wonnen tot ruim 9 procent. Meerdere luchtvaartmaatschappijen kwamen ook met betere vooruitzichten voor het eerste kwartaal.
Techbedrijven
De in New York genoteerde Chinese techbedrijven hadden het opnieuw lastig, mede door zorgen over een strengere aanpak van technologiebedrijven door de Chinese overheid. Webwinkel Alibaba daalde 1,3 procent.
De euro was 1,0946 dollar waard. Dat was bij het slot van de Europese beurzen 1,0943 dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
11 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
13 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
13 uur geleden