Aandelenbeurzen New York hard omlaag na inflatietegenvaller
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de nieuwste inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. De prijzen zijn in mei nog harder gestegen dan al werd verwacht, wat steviger ingrijpen in de rentetarieven waarschijnlijker maakt. Bij de bedrijven was Netflix een opvallende daler na een adviesverlaging.
Het dagelijks leven in de Verenigde Staten was in mei 8,6 procent duurder dan een jaar eerder. Daarmee ligt de inflatie op het hoogste niveau sinds december 1981, meldden statistici van de Amerikaanse overheid. Ook als sterk schommelende prijzen voor energie en voedsel niet worden meegerekend, is de inflatie opgelopen.
Beleggers vrezen dat de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve de rentes in nog meer stappen zal verhogen, wat nadelig is voor de waardering van aandelen. Begin mei verhoogde de Fed de rente met een half procentpunt, wat de sterkste renteverhoging in 22 jaar was.
Netflix
De Dow-Jonesindex daalde in de openingsminuten 1,7 procent tot 31.721 punten. De breed samengestelde S&P 500 zakte 1,8 procent tot 3944 punten en techbeurs Nasdaq ging 2 procent omlaag tot 11.517 punten.
Netflix verloor haast 5 procent. Aandelen van de streamingdienst voor films en series werden afgewaardeerd door analisten van Goldman Sachs. Analisten van Barclays waren in een nieuw rapport somberder geworden over de productiecijfers van Tesla, wegens de lockdowns in China. De fabrikant van elektrische auto's verloor 1,4 procent.
Een opvallende verliezer was DocuSign, dat elektronische ondertekening van overeenkomsten mogelijk maakt. Het bedrijf verlaagde de verwachtingen omtrent de verkoopcijfers voor heel het jaar en verloor haast een kwart aan beurswaarde.
Apple
Apple en Google-moeder Alphabet verloren ruim 2 procent. De Britse mededingingsautoriteit kondigde een diepgaand onderzoek aan naar de marktmacht van de twee bedrijven op het vlak van mobiele webbrowsers. De waakhond opent bovendien een onderzoek naar de mogelijk concurrentieverstorende voorwaarden die Google aan app-aanbieders stelt op het vlak van betalingen.
De euro was 1,0536 dollar waard, tegen 1,0663 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 120,64 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper, op 122 dollar per vat
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het verslavende aspect van TikTok is in overtreding met digitale regels van de Europese Unie. Het oneindige scrollen, automatische afspelen van video's, pushmeldingen en zeer gepersonaliseerde aanbevelingen maken de socialemedia-app verslavend, concludeert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota heeft een nieuwe topman benoemd. De grootste autofabrikant ter wereld verhoogde tegelijkertijd de verwachtingen voor de omzet en winst in het huidige boekjaar, ondanks de impact van Amerikaanse importheffingen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Op de internationale luchthaven in Berlijn kunnen vrijdagochtend nog steeds geen vliegtuigen landen of opstijgen vanwege ijzel. Donderdagavond werd het vliegverkeer op de luchthaven in de Duitse hoofdstad al volledig stilgelegd en leidde het winterse weer tot veel annuleringen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De handel tussen Nederland en Duitsland is afgelopen jaar opnieuw gegroeid. Volgens de Duits-Nederlandse Handelskamer, die cijfers van statistiekbureau Destatis analyseerde, blijven onder meer de bedden van het Nederlandse merk Auping en kleding van het Duitse Zalando populair aan de andere kant van de grens. Energie en chemische producten werden juist minder verhandeld, wat past bij de krimpende Duitse industrie en transformatie richting een hoogwaardigere economie.
2 uur geledenHOOFDDORP (ANP/AFP) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, heeft gewaarschuwd voor een last van 22 miljard euro, vooral vanwege een "aanzienlijke overschatting" van de overstap naar elektrische voertuigen. Het autoconcern schrijft dat bedrag daarom af, meldt Stellantis vrijdag.
3 uur geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, de maker van het Delfts blauw, neemt kaasgereedschapproducent Boska over. Met de overname is 10,5 miljoen euro gemoeid, melden de twee Nederlandse bedrijven in een verklaring.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende uitverkoop onder de Amerikaanse techaandelen op Wall Street. In Amsterdam gingen de dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX weer omlaag met minnen tot 4 procent. Wereldwijd staan de data- en softwarebedrijven deze week flink onder druk door de vrees dat de AI-assistent van techbedrijf Anthropic voor juristen hard gaat concurreren met diensten van deze bedrijven.
3 uur geleden