Aandelenbeurs Amsterdam hard omlaag door rentevrees
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies de handel uitgegaan. Bij beleggers neemt de vrees voor forsere renteverhogingen toe. De industrie in de eurozone draaide afgelopen maand bovendien minder hard dan voorheen, meldde marktonderzoeker S&P Global. Van de hoofdfondsen op het Damrak behoorden chipbedrijven tot de verliezers na het nieuws dat enkele grote Amerikaanse halfgeleiderbedrijven geen geavanceerde chips meer mogen verkopen aan China.
De AEX-index sloot 2 procent lager op 666,94 punten. Bijna alle bedrijven in de hoofdgraadmeter eindigden met verlies. De MidKap zakte ook 2 procent tot 907,80 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen verloren tot zo'n 2 procent.
Toeleveranciers voor chipindustrie ASMI en Besi en chipmachinemaker ASML verloren tot 3,6 procent. De Amerikaanse chipontwikkelaars Nvidia en AMD zijn voortaan aan beperkingen gebonden bij hun export naar China. De grootste verliezer in de AEX was staalfabrikant ArcelorMittal met een min van 6,3 procent.
Renteverhogingen
De vrees voor nieuwe forse renteverhogingen laaide op door nieuwe macro-economische cijfers uit de Verenigde Staten. Het aantal aanvragen voor een werkloosheidsuitkering in het land was vorige week lager dan verwacht en de Amerikaanse industrie blijft gestaag groeien. Dat geeft de Federal Reserve ruimte om de rente opnieuw omhoog te gooien om de inflatie te beteugelen.
Ondertussen steeg de dollar tot een nieuwe recordhoogte ten opzichte van een groep munteenheden van rijke landen en opkomende economieën. De euro was minder waard dan de Amerikaanse munt en noteerde op 0,9940 euro. Dat kan ook de inflatie in eurolanden aanjagen, omdat importgoederen die in dollars moeten worden afgerekend duurder worden.
InPost
In de MidKap was InPost (plus 8,9 procent) een positieve uitschieter na goed ontvangen resultaten. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes zag de omzet in het tweede kwartaal bijna verdubbelen en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar. Fitnessketen Basic-Fit, vastgoedbedrijf WDP en roestvrijstaalmaker Aperam stonden onderaan met verliezen tot 6,7 procent.
In Parijs steeg Pernod Ricard 0,5 procent na een recordjaar van het Franse drankenconcern. Reckitt Benckiser zakte 5,2 procent in Londen na het nieuws dat de topman van het Britse verzorgingsmiddelenconcern eind deze maand vertrekt.
Een vat Amerikaanse olie werd 3,1 procent goedkoper op 86,80 dollar. Brentolie kostte 3 procent minder op 92,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) wil dat landen kijken of het nodig is om aanvullende dieselvoorraden vrij te geven. Directeur Fatih Birol van het IEA heeft dat voorgesteld aan alle lidstaten, waaronder Nederland. Daarbij riep hij landen ook op te beslissen over hoeveel en wanneer die diesel dan wordt vrijgegeven.
6 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Nederlandse klanten van reisorganisatie TUI lijken niet te zijn geraakt door het datalek waarvan Belgische reizigers last hebben. Dat meldt een woordvoerster na berichtgeving in Belgische media dit weekend over het lek.
6 uur geledenBRASÍLIA (ANP/AFP) - Het campagneteam van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Meta beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Zijn socialemediaberichten zouden zijn geblokkeerd van de platforms van het Amerikaanse techbedrijf.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.
11 uur geledenREDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.
12 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
1 dag geleden