Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandelenbeurs Amsterdam hard omlaag door rentevrees

Aandelenbeurs Amsterdam hard omlaag door rentevrees

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies de handel uitgegaan. Bij beleggers neemt de vrees voor forsere renteverhogingen toe. De industrie in de eurozone draaide afgelopen maand bovendien minder hard dan voorheen, meldde marktonderzoeker S&P Global. Van de hoofdfondsen op het Damrak behoorden chipbedrijven tot de verliezers na het nieuws dat enkele grote Amerikaanse halfgeleiderbedrijven geen geavanceerde chips meer mogen verkopen aan China.

De AEX-index sloot 2 procent lager op 666,94 punten. Bijna alle bedrijven in de hoofdgraadmeter eindigden met verlies. De MidKap zakte ook 2 procent tot 907,80 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen verloren tot zo'n 2 procent.

Toeleveranciers voor chipindustrie ASMI en Besi en chipmachinemaker ASML verloren tot 3,6 procent. De Amerikaanse chipontwikkelaars Nvidia en AMD zijn voortaan aan beperkingen gebonden bij hun export naar China. De grootste verliezer in de AEX was staalfabrikant ArcelorMittal met een min van 6,3 procent.

Renteverhogingen

De vrees voor nieuwe forse renteverhogingen laaide op door nieuwe macro-economische cijfers uit de Verenigde Staten. Het aantal aanvragen voor een werkloosheidsuitkering in het land was vorige week lager dan verwacht en de Amerikaanse industrie blijft gestaag groeien. Dat geeft de Federal Reserve ruimte om de rente opnieuw omhoog te gooien om de inflatie te beteugelen.

Ondertussen steeg de dollar tot een nieuwe recordhoogte ten opzichte van een groep munteenheden van rijke landen en opkomende economieën. De euro was minder waard dan de Amerikaanse munt en noteerde op 0,9940 euro. Dat kan ook de inflatie in eurolanden aanjagen, omdat importgoederen die in dollars moeten worden afgerekend duurder worden.

InPost

In de MidKap was InPost (plus 8,9 procent) een positieve uitschieter na goed ontvangen resultaten. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes zag de omzet in het tweede kwartaal bijna verdubbelen en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar. Fitnessketen Basic-Fit, vastgoedbedrijf WDP en roestvrijstaalmaker Aperam stonden onderaan met verliezen tot 6,7 procent.

In Parijs steeg Pernod Ricard 0,5 procent na een recordjaar van het Franse drankenconcern. Reckitt Benckiser zakte 5,2 procent in Londen na het nieuws dat de topman van het Britse verzorgingsmiddelenconcern eind deze maand vertrekt.

Een vat Amerikaanse olie werd 3,1 procent goedkoper op 86,80 dollar. Brentolie kostte 3 procent minder op 92,29 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Winsten op Wall Street door zicht op gesprekken Israël en Libanon

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.

2 uur geleden
Eerste luchtvaartmaatschappij uit VS keert terug naar Venezuela

FORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.

3 uur geleden
Reuters: Tesla werkt aan ontwikkeling van nieuw model

AUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.

3 uur geleden
Ontwikkelingsbank investeert 5 miljard in herstel Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.

4 uur geleden
Eerste niet-Iraanse tanker sinds bestand door Straat van Hormuz

ATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.

4 uur geleden
Nike wil wedstrijdballen van de Champions League maken

NYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.

5 uur geleden
AEX sluit met kleine winst na dag van onzekerheid over bestand

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.

7 uur geleden