
Aandelenbeurs Amsterdam begint fors lager, gas wordt duurder
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een fors verlies aan de handelsdag begonnen. Wereldwijd nemen de zorgen over een recessie toe, mede door de renteverhogingen van centrale banken. De prijs voor aardgas in Europa steeg opnieuw hard na nieuws over de vermeende sabotage aan gaspijpleidingen Nord Stream 1 en 2.
De AEX-index stond kort na opening 2 procent lager op 629,27 punten. De MidKap verloor 1,8 procent tot 839,67 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 1,3 procent. De prijs voor een megawattuur aan gas op de voor Europa toonzettende beurs in Amsterdam steeg 12 procent tot 209 euro.
Chipbedrijven waren bij de hoofdfondsen de grootste verliezers, met verliezen tot 5 procent voor Besi en ASMI. Apple ziet volgens persbureau Bloomberg af van plannen om de productie van zijn nieuwste iPhone te verhogen door een tegenvallende vraag.
Ahold Delhaize zakte 0,8 procent. De raad van commissarissen van het moederbedrijf van Albert Heijn en bol.com kondigde aan topman Frans Muller voor een tweede termijn te nomineren.
Biotechbedrijf Pharming meldde dat de Amerikaanse waren- en geneesmiddelenautoriteit FDA het registratiedossier voor het geneesmiddel leniolisib versneld gaat beoordelen. Dat zou een tweede medicijn op de markt dichterbij brengen voor de Leidse onderneming. Het aandeel won 3,8 procent.
Vastgoedinvesteerder Wereldhave verloor 0,9 procent na een update over de aanpassing aan belastingregels die het kabinet onlangs aankondigde. Die zijn minder gunstig voor de belasting op investeringen in vastgoed. In een grove schatting gaat Wereldhave ervan uit dat dit het bedrijf zo'n 3 miljoen tot 4 miljoen euro gaat kosten.
De euro verloor aan waarde nu beleggers door alle onzekerheid hun toevlucht zoeken tot de veilig geachte dollar. De Europese munt zakte zo'n 0,5 procent tot 0,9544 dollar, tegenover 0,9619 dollar een dag eerder.
Het Britse pond verloor 0,7 procent aan waarde en was 1,0651 dollar waard. Maandag bereikte de munt een historisch dieptepunt door zorgen over de begrotingsplannen van het Verenigd Koninkrijk. Forse belastingverlagingen worden daarbij niet gecompenseerd door andere inkomsten voor de staat. Kredietbeoordelaar Moody's waarschuwde voor de negatieve gevolgen hiervan. Het begrotingstekort loopt zo op, terwijl lenen door de hoge rentes ook duurder is geworden.
Een vat Amerikaanse olie werd 1,4 procent goedkoper op 77,44 dollar. Brentolie zakte ook 1,4 procent in prijs, tot 85,07 dollar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Europa moet de Russische oliesector en financiële sector zwaardere sancties opleggen als Vladimir Poetin niet instemt met een staakt-het-vuren, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De handelsbesprekingen tussen China en de Verenigde Staten in Genève zijn hun tweede dag ingegaan, melden Zwitserse media. Persbureau Reuters schrijft ook dat onderhandelaars zondagochtend weer bijeen zijn gekomen.
4 uur geledenDHARAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi Aramco heeft in de eerste drie maanden van het jaar een lagere winst geboekt dan een jaar eerder. Het energieconcern verkocht meer olie en gas, maar lagere prijzen voor die brandstoffen zaten 's werelds grootste verkoper van olie dwars. Het Saudische staatsbedrijf keert ook minder winst uit, wat een tegenvaller is voor de overheidsfinanciën. Kroonprins Mohammed bin Salman wil juist fors investeren in de modernisering van de economie van Saudi-Arabië.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in Genève is afgebroken, melden bronnen aan de persbureaus Reuters en AFP. De besprekingen gaan naar verwachting zondag verder.
18 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft zaterdag het interim-bestuur van de vakbond weggestuurd. Voorzitter Henk de Jong en medebestuurders Carolien Bijen en Miranda Diependaal waren sinds maart aan het werk, maar hun termijn stopt zondag.
19 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in het Zwitserse Genève is hervat na een lunchpauze. Dat melden ooggetuigen aan persbureau Reuters. Volgens Reuters zijn de Chinese en Amerikaanse delegaties teruggekeerd naar de onderhandelingen in een residentie in een buitenwijk van Genève.
1 dag geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Chinese delegatie is vertrokken van het handelsoverleg met de Verenigde Staten in het Zwitserse Genève. Dat melden ooggetuigen aan persbureau Reuters. Eerder op de dag waren die onderhandelingen juist formeel begonnen. Het is niet bekend wat de reden is dat de Chinezen zijn vertrokken, aldus Reuters.
1 dag geleden