Aandeelhouders olieconcerns stemmen weer over klimaatresoluties
DEN HAAG (ANP) - Aandeelhouders van grote olieconcerns zullen deze week weer stemmen over de klimaatresoluties die op de agenda van de aandeelhoudersvergadering zijn gezet. De activistische aandeelhouder Follow This meldt dat zijn klimaatresoluties deze week in ieder geval op de agenda's staan van de jaarvergaderingen van Shell op dinsdag en ExxonMobil en Chevron op woensdag. TotalEnergies zou geweigerd hebben de motie op de agenda te zetten.
Follow This merkt dat de steun voor de klimaatplannen wat lijkt af te vlakken. Dat komt vooral door de energiecrisis als gevolg van de oorlog in Oekraïne, waardoor klimaatacties op de langere termijn worden geschoven. De resolutie die onlangs bij BP in stemming kwam, had minder steun dan een vergelijkbare resolutie een jaar eerder. Follow This vreest dat dit bij andere concerns mogelijk ook het geval kan zijn. Ondanks dat geen van de olieconcerns volgens de activistische aandeelhouder plannen heeft om in lijn met het klimaatakkoord van Parijs de uitstoot te verminderen.
De laatste jaren wonnen de resoluties juist aan steun. Bij Shell stemde 30 procent van de aandeelhouders vorig jaar voor de motie. Dat was een jaar eerder 14 procent. In 2016 ging het om nog geen 3 procent. Volgens Follow This zullen grote Nederlandse aandeelhouders dit jaar vasthouden aan het klimaatakkoord en daarmee voor de resolutie stemmen.
Shell adviseerde zijn aandeelhouders eerder al tegen de motie van Follow This te stemmen. Het olieconcern zegt zelf ambitieuze doelen te hebben gesteld die in lijn zijn met de 1,5-gradendoelstelling van Parijs. In de strategie van Shell gebeurt de overgang naar duurzamere energie gecontroleerd, ook al omdat gas en olie nu nog nodig zijn. Daarvoor heeft Shell een eigen klimaatresolutie die aan de aandeelhouders wordt voorgelegd.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
5 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
12 uur geleden