Aandeelhouders olieconcerns stemmen weer over klimaatresoluties
DEN HAAG (ANP) - Aandeelhouders van grote olieconcerns zullen deze week weer stemmen over de klimaatresoluties die op de agenda van de aandeelhoudersvergadering zijn gezet. De activistische aandeelhouder Follow This meldt dat zijn klimaatresoluties deze week in ieder geval op de agenda's staan van de jaarvergaderingen van Shell op dinsdag en ExxonMobil en Chevron op woensdag. TotalEnergies zou geweigerd hebben de motie op de agenda te zetten.
Follow This merkt dat de steun voor de klimaatplannen wat lijkt af te vlakken. Dat komt vooral door de energiecrisis als gevolg van de oorlog in Oekraïne, waardoor klimaatacties op de langere termijn worden geschoven. De resolutie die onlangs bij BP in stemming kwam, had minder steun dan een vergelijkbare resolutie een jaar eerder. Follow This vreest dat dit bij andere concerns mogelijk ook het geval kan zijn. Ondanks dat geen van de olieconcerns volgens de activistische aandeelhouder plannen heeft om in lijn met het klimaatakkoord van Parijs de uitstoot te verminderen.
De laatste jaren wonnen de resoluties juist aan steun. Bij Shell stemde 30 procent van de aandeelhouders vorig jaar voor de motie. Dat was een jaar eerder 14 procent. In 2016 ging het om nog geen 3 procent. Volgens Follow This zullen grote Nederlandse aandeelhouders dit jaar vasthouden aan het klimaatakkoord en daarmee voor de resolutie stemmen.
Shell adviseerde zijn aandeelhouders eerder al tegen de motie van Follow This te stemmen. Het olieconcern zegt zelf ambitieuze doelen te hebben gesteld die in lijn zijn met de 1,5-gradendoelstelling van Parijs. In de strategie van Shell gebeurt de overgang naar duurzamere energie gecontroleerd, ook al omdat gas en olie nu nog nodig zijn. Daarvoor heeft Shell een eigen klimaatresolutie die aan de aandeelhouders wordt voorgelegd.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Een onafhankelijke toezichtsraad van socialemediaconcern Meta heeft grote zorgen over de vervanging van factchecks in andere landen dan de Verenigde Staten. Topman Mark Zuckerberg kondigde vorig jaar aan dat hij feitenchecks door experts op de Amerikaanse markt wil vervangen door een systeem waarbij gebruikers van Facebook en Instagram zelf commentaar kunnen leveren op posts met valse informatie. Een uitbreiding naar andere delen van de wereld kan mensen in gevaar brengen, waarschuwt de Oversight Board.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Europees Parlement heeft donderdag gestemd voor invoering van een verbod op apps die kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om naaktbeelden te maken. Alleen AI-systemen die gebruikers beletten om seksueel expliciete beelden te maken, zouden nog toegestaan mogen worden.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is een onderzoek naar Snapchat begonnen. Daaruit moet blijken of de sociale media-app voldoet aan de Europese wet inzake digitale diensten (DSA). Die vereist dat platforms maatregelen nemen om minderjarigen op hun diensten te beschermen.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft de pornowebsites Pornhub, Stripchat, XNXX en XVideos aangeklaagd omdat ze kinderen toegang geven tot porno. Daarmee worden EU-regels overtreden, zegt Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie. De overtredingen kunnen leiden tot forse boetes.
49 minuten geledenWEESP (ANP) - Geldmaat neemt maatregelen om nieuwe plofkraken te voorkomen. Een deel van de afstortautomaten wordt gesloten, voor andere worden de openingstijden beperkt. Deze week zijn er al zes automaten van Geldmaat het mikpunt geweest van criminelen, meldt de organisatie.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Odido kampt met een storing, meldt de telecomprovider. Kort na het middaguur waren er meer dan 30.000 meldingen binnengekomen op de website allestoringen.nl. Klanten melden onder meer problemen te hebben met telefoneren en mobiel internetten.
59 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid voor goedkeuring van een deel van de Europese handelsdeal met de Verenigde Staten gestemd. Parlementariërs voegden daar wel waarborgen aan toe die ervoor moeten zorgen dat de Amerikanen zich aan hun eerdere toezeggingen houden.
1 uur geleden