Aandeelhouders OCI stemmen voor omstreden belastingconstructie
AMSTERDAM (ANP) - Aandeelhouders van OCI hebben voor twee wijzigingen van de statuten gestemd, waarmee het chemieconcern geen dividendbelasting hoeft te betalen. De aandeelhouders steunden deze omstreden constructie donderdag tijdens de aandeelhoudersvergadering van OCI, meldt het concern.
De manier waarop OCI dividendbelasting ontwijkt, kwam deze week naar buiten door een artikel van NRC. Volgens de krant worden de reserves van het bedrijf, dat een beursnotering heeft in Amsterdam, omgezet in aandelenkapitaal. Dat geld wordt daarna belastingvrij uitbetaald aan aandeelhouders. Op deze manier gebruikt OCI een maas in de wet. Het zou voor dit jaar gaan om 2,7 miljard euro.
Met de goedkeuring krijgen aandeelhouders de uitbetaling over 2022 en 2023 ook zonder belasting. Over de afgelopen twee jaar en dit jaar gaat het in totaal om 5 miljard euro. Nederland loopt door deze constructie 750 miljoen euro dividendbelasting mis, schreef NRC dinsdag.
Gerichte subsidie
OCI stelt dat de omstreden constructie is toegestaan volgens de Nederlandse wet. Met de wijzigingen kunnen aandeelhouders "hun eigen manier van terugbetaling van kapitaal kiezen", zegt een woordvoerster. Het concern laat weten geen beslissingen te nemen voor aandeelhouders en vindt dat aandeelhouders "het recht moeten hebben om te kiezen tussen het terugbetalen van kapitaal of een normaal dividend".
De Tweede Kamer vroeg het demissionaire kabinet woensdag om opheldering over deze constructie. Partijen willen onder meer weten wat de naar buiten gekomen belastingomzeiling betekent voor de maatwerkafspraken met het chemieconcern. OCI komt mogelijk in aanmerking voor gerichte subsidie om mee te verduurzamen. Het concern is wereldwijd een van de marktleiders in kunstmest en de grootste producent van de kunststof melamine.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
2 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.
29 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Het conglomeraat International Holding Company (IHC) uit Abu Dhabi wil de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. De Emirati hebben hun interesse ook al kenbaar gemaakt aan het Amerikaanse ministerie van Financiën.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Brussel heeft Italië op de vingers getikt over Italiaanse regels waarmee het land voorwaarden kan stellen aan deals in de bankensector. De actie van de Europese Commissie volgt op strenge voorwaarden die de Italiaanse regering had gesteld aan de voorgenomen miljardenovername van de Italiaanse bank Banco BPM door rivaal UniCredit. Die deal ging uiteindelijk niet door.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft de resultaten over de eerste helft van zijn boekjaar uitgesteld vanwege een onjuiste opgave van de omzet in die periode. Volgens de accountants van de uitgever van videogames als Assassin's Creed en Far Cry had het bedrijf de inkomsten uit een recent partnerschap ten onrechte al als omzet in de boeken gezet.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM noemt de vrijdag aangekondigde investeringsplannen van luchthaven Schiphol "essentieel" om passagiers goed te blijven bedienen. Tegelijkertijd houdt de luchtvaartmaatschappij, die Schiphol als thuisbasis heeft, zorgen over mogelijk oplopende kosten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een uitzendkracht dertien jaar onafgebroken inhuren is te lang. Dat heeft de Hoge Raad vrijdag beslist in een zaak die was aangespannen door een werknemer die meermaals vroeg om een vast dienstverband. Het bedrijf waar hij als uitzendkracht werkte, weigerde dit. Dat het bedrijf zich beroept op de behoefte aan een 'flexibele schil', is volgens de hoogste Nederlandse rechter geen rechtvaardiging om een uitzendkracht zo lang in te lenen.
5 uur geleden