Aandeel elektrische auto's groeit: 14 procent EV of hybride
AMSTERDAM (ANP) - Bijna 14 procent van alle personenauto's in Nederland is deels of volledig elektrisch, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Vijf jaar geleden besloeg het aantal elektrische en hybride auto's nog 3,7 procent van het wagenpark.
Van de 9,4 miljoen personenauto's die begin 2024 geregistreerd stonden in Nederland zijn meer dan 1,3 miljoen auto's volledig elektrisch of hybride. Met name de laatste paar jaar ging het hard. Zo werden er vorig jaar 113.961 nieuwe stekkerauto's gekocht, een plus van 56 procent ten opzichte van een jaar eerder. Ook is er meer vraag naar hybride auto's, "met als resultaat dat ruim twee derde (68 procent) van alle nieuw geregistreerde auto's in meer of mindere mate elektrisch is", stellen de brancheorganisaties.
"Het is evident dat deze ontwikkeling positieve effecten heeft op de CO2-uitstoot." Nederland behoort volgens BOVAG en RAI tot de Europese lidstaten met de laagste gemiddelde CO2-uitstoot per nieuw verkochte auto, na Zweden, Finland en Denemarken.
Aanschafprijs
De aanschafprijs van een nieuwe auto was begin dit jaar gemiddeld 48.118 euro, ongeveer 2000 euro meer dan vorig jaar. Per brandstofsoort zijn er grote verschillen. Een dieselpersonenauto is gemiddeld het duurst: 92.117 euro. Een plug-in hybride kost gemiddeld 74.553 euro, een volledig elektrische auto 52.439 euro. Een benzineauto is met 35.373 gemiddeld wat goedkoper.
Uit de cijfers over de autoverkoop in september van dezelfde brancheclubs bleek eerder dat het aantal elektrische wagens dat op kenteken werd gezet aanzienlijk hoger lag dan een jaar eerder. Consumenten waren afwachtend, maar bedrijven maken duidelijk werk van het elektrificeren van hun wagenpark.
Dalende verkoop
In andere landen daalt de verkoop van elektrische auto's de laatste tijd juist. Dat komt volgens kenners doordat veel overheden hun stimuleringsmaatregelen voor elektrische wagens afbouwen. Ook de kwakkelende economie in sommige delen van de wereld speelt een rol.
Tegelijkertijd is ook waakzaamheid geboden, waarschuwde RAI Vereniging vorige week. De afbouw van fiscale voordelen en subsidies kan ervoor zorgen dat de groei van de verkoop van elektrische auto's in Nederland stagneert, zei Huub Dubbelman van RAI Vereniging.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
55 minuten geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
4 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
6 uur geleden