Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandeel elektrische auto's groeit: 14 procent EV of hybride

Aandeel elektrische auto's groeit: 14 procent EV of hybride

AMSTERDAM (ANP) - Bijna 14 procent van alle personenauto's in Nederland is deels of volledig elektrisch, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Vijf jaar geleden besloeg het aantal elektrische en hybride auto's nog 3,7 procent van het wagenpark.

Van de 9,4 miljoen personenauto's die begin 2024 geregistreerd stonden in Nederland zijn meer dan 1,3 miljoen auto's volledig elektrisch of hybride. Met name de laatste paar jaar ging het hard. Zo werden er vorig jaar 113.961 nieuwe stekkerauto's gekocht, een plus van 56 procent ten opzichte van een jaar eerder. Ook is er meer vraag naar hybride auto's, "met als resultaat dat ruim twee derde (68 procent) van alle nieuw geregistreerde auto's in meer of mindere mate elektrisch is", stellen de brancheorganisaties.

"Het is evident dat deze ontwikkeling positieve effecten heeft op de CO2-uitstoot." Nederland behoort volgens BOVAG en RAI tot de Europese lidstaten met de laagste gemiddelde CO2-uitstoot per nieuw verkochte auto, na Zweden, Finland en Denemarken.

Aanschafprijs

De aanschafprijs van een nieuwe auto was begin dit jaar gemiddeld 48.118 euro, ongeveer 2000 euro meer dan vorig jaar. Per brandstofsoort zijn er grote verschillen. Een dieselpersonenauto is gemiddeld het duurst: 92.117 euro. Een plug-in hybride kost gemiddeld 74.553 euro, een volledig elektrische auto 52.439 euro. Een benzineauto is met 35.373 gemiddeld wat goedkoper.

Uit de cijfers over de autoverkoop in september van dezelfde brancheclubs bleek eerder dat het aantal elektrische wagens dat op kenteken werd gezet aanzienlijk hoger lag dan een jaar eerder. Consumenten waren afwachtend, maar bedrijven maken duidelijk werk van het elektrificeren van hun wagenpark.

Dalende verkoop

In andere landen daalt de verkoop van elektrische auto's de laatste tijd juist. Dat komt volgens kenners doordat veel overheden hun stimuleringsmaatregelen voor elektrische wagens afbouwen. Ook de kwakkelende economie in sommige delen van de wereld speelt een rol.

Tegelijkertijd is ook waakzaamheid geboden, waarschuwde RAI Vereniging vorige week. De afbouw van fiscale voordelen en subsidies kan ervoor zorgen dat de groei van de verkoop van elektrische auto's in Nederland stagneert, zei Huub Dubbelman van RAI Vereniging.

Meer uit Financieel

VS versoepelen sancties tegen Venezuela na gekrompen aanbod olie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.

8 uur geleden
Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

9 uur geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

10 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

11 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

12 uur geleden
AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

13 uur geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

14 uur geleden