Aandeel Chinese automakers in EU-verkopen daalt door heffingen
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het aandeel van Chinese autofabrikanten in de verkopen van elektrische voertuigen op de Europese markt is in november afgenomen tot het laagste niveau in acht maanden. De daling volgt op de hogere importtarieven voor in China gemaakte elektrische auto's, die eind oktober door de Europese Unie werden ingevoerd.
Chinese fabrikanten zoals BYD en SAIC Motor, de eigenaar van het Britse sportwagenmerk MG, waren in november goed voor 7,4 procent van de registraties van nieuwe elektrische voertuigen in de EU. Dat is een daling ten opzichte van de 8,2 procent in oktober en het laagste niveau sinds maart, meldt marktonderzoeker Dataforce.
De EU legde de extra tarieven van tot 35 procent op, nadat uit onderzoek bleek dat de Chinese staatssteun leidde tot een oneerlijk concurrentievoordeel voor de Chinese automakers ten opzichte van hun Europese branchegenoten. Maandenlange gesprekken konden het handelsgeschil tussen de EU en China niet oplossen, waardoor Brussel de nieuwe tarieven toevoegde aan een al bestaande invoerheffing van 10 procent op in China gemaakte elektrische auto's.
SAIC
Hoewel de tarieven gelden voor alle elektrische auto's uit China, ook die van westerse merken als BMW en Tesla die daar worden gemaakt, variëren de heffingen. Dat is afhankelijk van hoeveel steun een autofabrikant kreeg van de overheid en of deze meewerkte aan het onderzoek van de EU. Zo werd het Chinese staatsbedrijf SAIC het hardst getroffen, met tarieven die nu in totaal 45 procent bedragen. SAIC, dat lange tijd de bestverkopende Chinese autofabrikant in Europa was, zag de registraties in de EU in november met 58 procent dalen ten opzichte van een jaar eerder.
Ondanks dat de hogere heffingen de Chinese opmars van elektrische auto's in de EU hebben afgezwakt, leidde de introductie ervan over het algemeen tot een kleinere tegenslag voor de Chinese automakers dan verwacht, zei analist Julian Litzinger van Dataforce. Zo zag BYD het aantal registraties van zijn automerk in de EU in november nog altijd toenemen ten opzichte van een jaar geleden.
In Duitsland en Frankrijk is het aantal registraties door Chinese fabrikanten volgens Litzinger in november wel meer dan gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. In het Verenigd Koninkrijk, dat geen lid is van de EU en de tarieven niet heeft ingevoerd, groeide het aantal registraties van Chinese elektrische auto's daarentegen met 17 procent op jaarbasis.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
4 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
7 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
20 uur geleden