Aandeel boodschappen met duurzaamheidskeurmerk neemt toe
ZALTBOMMEL (ANP) - Nederlanders besteedden vorig jaar in de supermarkt ruim een vijfde van hun uitgaven aan producten met een duurzaamheidskeurmerk. Artikelen met bijvoorbeeld het keurmerk van Fair Trade, Beter Leven of Biologisch hadden bij elkaar een marktaandeel van 21 procent, iets meer dan een jaar eerder. Volgens marktonderzoeker IRI was het percentage boodschappen met een duurzaamheidskenmerk niet eerder zo groot.
De afgelopen jaren groeide het marktaandeel van keurmerken voor duurzamere producten gestaag. In 2017 ging net geen 16 procent van alle uitgaven in de supermarkt naar keurmerkproducten.
De opmars van duurzame producten komt niet alleen door een gedragsverandering van de consument, maar ook doordat meer producten in de supermarkt een keurmerk krijgen. Zo is het de bedoeling dat alle kip die in supermarkten wordt verkocht, voor het einde van volgend jaar een Beter Leven Keurmerk met minimaal 1 ster krijgt. Dit betekent dat is voldaan aan eisen omtrent onder andere de leefruimte voor de dieren.
Ondanks de opmars van duurzaamheidskeurmerken in de supermarkten, daalde de totale omzet uit producten met zo'n keurmerk vorig jaar met 1,2 procent. Die teruggang is wel minder sterk dan de omzetdaling van de supermarkten als geheel. Die bedroeg in 2021 ruim 2 procent, na een uitzonderlijk sterk 2020.
IRI onderzocht de verkoopcijfers van producten met de keurmerken ASC (kweekvis), Beter Leven (dierenwelzijn in de veeteelt), Biologisch, Fair Trade (eerlijk loon voor boeren), MSC (duurzamere visserij), On the way to PlanetProof (duurzamer voedsel), Rainforest Alliance (bescherming van het regenwoud) en UTZ (duurzamere landbouw). Verkoopcijfers van Aldi en Lidl zijn niet meegenomen in het onderzoek.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Duitsland gaat het moeilijker maken voor milieuorganisaties om te procederen tegen infrastructuurprojecten. In plannen voor een nieuwe wet staat dat bezwaar alleen nog mogelijk wordt als een partij dat eerder in de planningsfase ook al heeft gedaan. Dit moet gaan gelden voor met name werkzaamheden aan wegen en kanalen.
15 minuten geledenLISSABON (ANP/RTR) - In Portugal zijn donderdag honderden vluchten geannuleerd door een landelijke staking. Ook het treinverkeer in heel het land kwam tot stilstand en scholen moesten de deuren sluiten vanwege protesten tegen voorgestelde hervormingen van de arbeidswet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft de schattingen voor een wereldwijd olieoverschot dit jaar en volgend jaar voor het eerst in enkele maanden naar beneden bijgesteld. Dat komt volgens het agentschap doordat de vraag naar olie toeneemt en de productiegroei afneemt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
5 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.
6 uur geleden