Aandeel Air France-KLM fors hoger op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartconcern Air France-KLM was maandag een van de grootste stijgers op de Amsterdamse beurs. De luchtvaartsector verwacht volgend jaar in brede zin weer winstgevend te zijn, liet branchevereniging IATA weten. Met een plus van 8,3 procent was Air France-KLM de koploper bij de middelgrote bedrijven.
Ook elders in Europa was er optimisme bij beleggers over bedrijven in de reisbranche. TUI dikte haast 8 procent aan in Frankfurt, terwijl luchtvaartmaatconcerns als British Airways-moeder IAG en Lufthansa ruim 7 procent aandikten. Prijsvechter Ryanair steeg 5 procent in Dublin.
De meeste Europese beurzen eindigden in de plus na zware verliezen de afgelopen weken. De AEX-index steeg 0,9 procent tot 641,43 punten. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield steeg 4,7 procent en was daarmee de grootste stijger. Heineken leverde 2 procent in en was daarmee de hekkensluiter.
Basic-Fit
De MidKap ging 0,8 procent omhoog tot 927,12 punten. Behalve Air France-KLM stonden ook sportscholenuitbater Basic-Fit (plus 5,5 procent) en ABN AMRO (plus 4,1 procent) duidelijk hoger. Vrijdag steeg ABN AMRO ook al na berichten dat de Franse bank BNP Paribas geïnteresseerd is om de Nederlandse branchegenoot over te nemen.
De beurs in Frankrijk steeg 0,6 procent na een voor president Emmanuel Macron ongunstige verkiezingsuitslag die het noodzakelijk maakt om met andere partijen samen te werken. Daardoor zou het lastiger worden om Frankrijk te besturen, verwachten kenners. Frankfurt en Londen dikten tot 1,4 procent aan.
Shell
Shell won 2,8 procent. De oliesector bleef in de belangstelling na de recente stevige prijsval. De vrees voor een recessie en daarmee een lagere vraag zorgden er vrijdag voor dat een vat olie tot 7 procent goedkoper werd. Een vat Amerikaanse olie kostte maandag 0,5 procent meer op 110,07 dollar, terwijl de prijs van Brentolie 0,4 procent toenam tot 113,54 dollar per vat.
Op de lokale Amsterdamse markt dikte Majorel ruim 14 procent aan. Het in Luxemburg gevestigde callcenterbedrijf heeft een overeenstemming bereikt over een fusie met zijn Amerikaanse branchegenoot Sitel Group. Het fusiebedrijf krijgt het hoofdkantoor in Luxemburg en houdt zijn beursnotering in Amsterdam.
De euro was 1,0537 dollar waard tegen 1,0473 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
5 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
7 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
9 uur geleden