Aandacht voor verkiezingsuitslag en olieprijzen op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag onder meer uit naar de verrassende uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen. Volgens de laatste prognose is de PVV van Geert Wilders met 37 zetels de grootste partij van Nederland geworden. De PVV wil onder meer een bindend referendum houden over het verlaten van de Europese Unie. Ook wil Wilders dat Nederland zich terugtrekt uit de internationale klimaatafspraken en de immigratiestroom flink terugdringen.
In zijn toespraak op de verkiezingsavond zei Wilders wel dat hij bereid is compromissen te sluiten om tot een regeerakkoord te komen. Het is dus niet duidelijk welke beleidsplannen hij zou kunnen uitvoeren.
Daarnaast houden beleggers de olieprijzen in de gaten. Die gingen verder omlaag na de forse daling een dag eerder. De olieprijzen staan onder druk doordat oliekartel OPEC+ zijn vergadering van zondag heeft uitgesteld tot volgende week donderdag. Naar verluidt is er onenigheid tussen Saudi-Arabië en andere leden van de OPEC+ over een verdere verlaging van de olieproductie. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent goedkoper op 76,29 dollar en Brentolie kostte 1,2 procent minder op 80,98 dollar per vat.
Black Friday
De AEX-index op het Damrak koerst af op een vrijwel vlak begin. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te openen. De handel zal naar verwachting relatief rustig verlopen, aangezien de belangrijke Amerikaanse beurzen gesloten blijven door Thanksgiving. Ook is Wall Street op vrijdag tijdens koopjesfestijn Black Friday slechts een halve dag geopend.
De Aziatische beurzen lieten donderdag overwegend winsten zien. De beurzen in Hongkong en Shanghai klommen 0,4 en 0,6 procent, mede dankzij flinke koerswinsten in de vastgoedsector. Country Garden en Sino-Ocean stegen 16,5 en 24 procent. De twee noodlijdende vastgoedbedrijven zijn naar verluidt toegevoegd aan de lijst van bedrijven die financiële steun zullen krijgen van Beijing om de vastgoedcrisis in het land aan te pakken. In Japan hadden beleggers een vrije dag.
Fiat
Investeringsbedrijf Exor liet weten iets meer dan 13 miljoen aandelen in te trekken. Dat komt neer op 5,6 procent van het uitstaande aandelenkapitaal. In september kondigde het bedrijf aan voor 1 miljard euro eigen aandelen in te kopen. Exor is het investeringsbedrijf van de familie Agnelli, de oprichters van autofabrikant Fiat, en maakt deel uit van de AEX-index.
De euro was donderdagochtend 1,0905 dollar waard, tegen 1,0970 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
3 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
7 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
9 uur geleden