Aandacht voor val Franse regering en opmars bitcoin op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen gaat de aandacht donderdag onder meer uit naar de val van de Franse regering en de opmars van de bitcoin. Het Franse parlement heeft een motie van wantrouwen aangenomen tegen minister-president Michel Barnier. Het is voor het eerst sinds 1962 dat in Frankrijk op deze manier een premier wordt weggestuurd. Het is nu aan Barnier om zijn ontslag in te dienen bij de president. Barnier wekte wrevel met zijn plannen voor forse bezuinigingen en belastingverhogingen, die het Franse begrotingstekort en de schuldenlast moeten verkleinen.
De crisis rond Barnier heeft mogelijk ook gevolgen voor de positie van president Emmanuel Macron. De linkse partij LFI vindt dat de president moet vertrekken. De rechtse partij RN vindt dat Macron zelf moet besluiten of hij opstapt. Ondanks het vooruitzicht dat ingrepen in de Franse staatsfinanciën nu voorlopig uitblijven, lijkt de beurs in Parijs slechts met een klein verlies te openen. De grote Franse banken, die veel staatsobligaties houden, zullen mogelijk onder druk komen te staan.
Beleggers houden ook de koers van de bitcoin in de gaten. De grootste cryptomunt ter wereld werd voor het eerst meer dan 100.000 dollar waard. De bitcoin is dit jaar sterk gestegen en kreeg een extra impuls door de herverkiezing van Donald Trump in november. De aanstaande president heeft beloofd de regelgeving rond cryptovaluta te versoepelen. Trump maakte woensdagavond bekend Paul Atkins voor te dragen als nieuw hoofd van de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC.
Bioplastic
De AEX-index koerst af op een licht lager begin. De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Kospi in Seoul ging verder omlaag en zakte 0,9 procent. De belangrijkste oppositiepartij van Zuid-Korea, de Democratische Partij, is van plan om zaterdag te stemmen over de afzetting van president Yoon Suk-yeol. De afzettingsprocedure volgt op Yoons onverwachte besluit om een militaire noodtoestand uit te roepen, die hij uren later weer introk na tegenstand van het parlement.
Avantium kondigde aan ruim 11 miljoen euro te hebben opgehaald met de uitgifte van nieuwe aandelen. Woensdag liet het chemiebedrijf al weten voor 35 miljoen euro aan nieuwe leningen te hebben afgesloten. Het geld is bedoeld om de opstartfase van zijn fabriek voor bioplastics in Delfzijl te financieren.
De euro noteerde onveranderd op 1,0526 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie meer op 68,57 dollar. Brentolie bleef vrijwel onveranderd op 72,31 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Adyen wil Herna Verhagen als nieuwe president-commissaris. Verhagen stond dertien jaar aan het roer bij PostNL en vertrok daar in april vorig jaar. De huidige president-commissaris Piero Overmars stelt zich na zijn huidige termijn niet opnieuw verkiesbaar en treedt eind 2026 terug uit de raad van commissarissen.
9 minuten geledenWAALWIJK (ANP/BLOOMBERG) - Coatingspecialist Stahl uit Waalwijk komt mogelijk in Duitse handen. Het Duitse chemieconcern Henkel, onder meer bekend van de wasmiddelen van Persil en haarverzorging van Schwarzkopf, is in gesprek met de Franse investeerder Wendel over een mogelijke overname van de Nederlandse onderneming. Dat hebben Henkel en Wendel laten weten.
34 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Het aantal Chinese toeristen in Japan is in december sterk gedaald door de oplopende diplomatieke spanningen tussen China en Japan over Taiwan. Volgens de Japanse overheid nam het aantal Chinese bezoekers in de laatste maand van 2025 met bijna de helft af tot 300.000 in vergelijking met een jaar eerder.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een importheffing van 200 procent in te voeren op Franse wijnen en champagnes, door de weigering van Frankrijk om zich aan te sluiten bij zijn vredesraad. Trump haalde ook uit naar Emmanuel Macron nadat hij te horen had gekregen dat de Franse president zijn uitnodiging zou afwijzen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Starters willen graag snel een woning kopen, maar hebben er weinig vertrouwen in dat het ook daadwerkelijk lukt. Dat meldt huizenwebsite Funda op basis van cijfers uit de Funda Index van het laatste kwartaal van vorig jaar. 8 procent van de starters heeft er vertrouwen in een huis te kunnen kopen, terwijl 77 procent het binnen een jaar wil.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans gaat de start- en landingsbaan op Eindhoven Airport renoveren. De klus levert de beursgenoteerde onderneming 60 miljoen euro aan omzet op. De baan in Eindhoven wordt naast de burgerluchtvaart ook voor de militaire luchtvaart gebruikt. Het ministerie van Defensie is formeel eigenaar van de vliegbasis en daarom ook opdrachtgever.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.
2 uur geleden