Aandacht voor uitslag Franse verkiezingen op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de uitslag van de Franse verkiezingen. De tweede ronde van de Franse parlementsrace is zondag verrassend uitgemond in een zege voor het linkse blok Nieuw Volksfront. Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen is de derde partij geworden, na de centrumalliantie Ensemble van de Franse president Emmanuel Macron.
Geen van de partijen heeft een absolute meerderheid in het Franse Lagerhuis, de Nationale Vergadering, behaald die nodig is om te regeren. Het is daarom onduidelijk hoe Frankrijk, dat geen traditie van coalities kent, een regering zal vormen die in staat is wetten aan te nemen. De Franse premier Gabriel Attal, die deel uitmaakt van Macrons alliantie Ensemble, heeft aangekondigd zijn ontslag in te dienen bij de Franse president.
Hoewel er opluchting heerst dat een grote overwinning van RN is uitgebleven, blijven er wel zorgen bestaan over de politieke instabiliteit en de overheidsfinanciën in Frankrijk. Het land heeft een van de hoogste staatsschulden van de eurozone en door de plannen van zowel Nieuw Volksfront als RN dreigen de schulden verder op te lopen. Het verschil in rente tussen schuldpapieren van Frankrijk en Duitsland loopt daardoor mogelijk verder op, doordat beleggers de Franse obligaties risicovoller vinden.
Koerswaarde euro
De euro daalde licht in waarde door de Franse onzekerheid. De eenheidsmunt noteerde op 1,0819 dollar, tegen 1,0828 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,4 procent tot 82,81 dollar en Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 86,31 dollar per vat.
De AEX-index op het Damrak lijkt licht lager te beginnen aan de nieuwe week, na de kleine verliesbeurt op vrijdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met minnen openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag. De Nikkei in Tokio daalde 0,3 procent en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,7 procent.
Amerikaanse banken
Later in de week verschuift de aandacht naar de publicaties van de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken Citi, JPMorgan Chase en Wells Fargo. Zij openen vrijdag officieus het cijferseizoen op Wall Street. Ook komen er donderdag nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers naar buiten. De hardnekkige inflatie in de VS heeft de Federal Reserve er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen, maar de laatste tijd is de hoop op een renteverlaging weer toegenomen.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) maakt zich zorgen over de afname van de concurrentie in Nederland in het afgelopen decennium. De toezichthouder wijst op de nadelen voor consumenten, want voldoende concurrentie dwingt bedrijven om de prijzen laag te houden, de kwaliteit te verbeteren en te blijven innoveren. De ACM zegt met nieuwe bevoegdheden beter te kunnen ingrijpen.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie bij de komende vergadering naar verwachting opnieuw ongewijzigd. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, vergadert op zondag 1 februari via videoverbinding over de productie.
5 uur geleden