Aandacht voor uitslag Franse verkiezingen op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de uitslag van de Franse verkiezingen. De tweede ronde van de Franse parlementsrace is zondag verrassend uitgemond in een zege voor het linkse blok Nieuw Volksfront. Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen is de derde partij geworden, na de centrumalliantie Ensemble van de Franse president Emmanuel Macron.
Geen van de partijen heeft een absolute meerderheid in het Franse Lagerhuis, de Nationale Vergadering, behaald die nodig is om te regeren. Het is daarom onduidelijk hoe Frankrijk, dat geen traditie van coalities kent, een regering zal vormen die in staat is wetten aan te nemen. De Franse premier Gabriel Attal, die deel uitmaakt van Macrons alliantie Ensemble, heeft aangekondigd zijn ontslag in te dienen bij de Franse president.
Hoewel er opluchting heerst dat een grote overwinning van RN is uitgebleven, blijven er wel zorgen bestaan over de politieke instabiliteit en de overheidsfinanciën in Frankrijk. Het land heeft een van de hoogste staatsschulden van de eurozone en door de plannen van zowel Nieuw Volksfront als RN dreigen de schulden verder op te lopen. Het verschil in rente tussen schuldpapieren van Frankrijk en Duitsland loopt daardoor mogelijk verder op, doordat beleggers de Franse obligaties risicovoller vinden.
Koerswaarde euro
De euro daalde licht in waarde door de Franse onzekerheid. De eenheidsmunt noteerde op 1,0819 dollar, tegen 1,0828 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,4 procent tot 82,81 dollar en Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 86,31 dollar per vat.
De AEX-index op het Damrak lijkt licht lager te beginnen aan de nieuwe week, na de kleine verliesbeurt op vrijdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met minnen openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag. De Nikkei in Tokio daalde 0,3 procent en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,7 procent.
Amerikaanse banken
Later in de week verschuift de aandacht naar de publicaties van de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken Citi, JPMorgan Chase en Wells Fargo. Zij openen vrijdag officieus het cijferseizoen op Wall Street. Ook komen er donderdag nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers naar buiten. De hardnekkige inflatie in de VS heeft de Federal Reserve er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen, maar de laatste tijd is de hoop op een renteverlaging weer toegenomen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
10 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
13 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
14 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden