Aandacht voor uitslag Franse verkiezingen op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de uitslag van de Franse verkiezingen. De tweede ronde van de Franse parlementsrace is zondag verrassend uitgemond in een zege voor het linkse blok Nieuw Volksfront. Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen is de derde partij geworden, na de centrumalliantie Ensemble van de Franse president Emmanuel Macron.
Geen van de partijen heeft een absolute meerderheid in het Franse Lagerhuis, de Nationale Vergadering, behaald die nodig is om te regeren. Het is daarom onduidelijk hoe Frankrijk, dat geen traditie van coalities kent, een regering zal vormen die in staat is wetten aan te nemen. De Franse premier Gabriel Attal, die deel uitmaakt van Macrons alliantie Ensemble, heeft aangekondigd zijn ontslag in te dienen bij de Franse president.
Hoewel er opluchting heerst dat een grote overwinning van RN is uitgebleven, blijven er wel zorgen bestaan over de politieke instabiliteit en de overheidsfinanciën in Frankrijk. Het land heeft een van de hoogste staatsschulden van de eurozone en door de plannen van zowel Nieuw Volksfront als RN dreigen de schulden verder op te lopen. Het verschil in rente tussen schuldpapieren van Frankrijk en Duitsland loopt daardoor mogelijk verder op, doordat beleggers de Franse obligaties risicovoller vinden.
Koerswaarde euro
De euro daalde licht in waarde door de Franse onzekerheid. De eenheidsmunt noteerde op 1,0819 dollar, tegen 1,0828 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,4 procent tot 82,81 dollar en Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 86,31 dollar per vat.
De AEX-index op het Damrak lijkt licht lager te beginnen aan de nieuwe week, na de kleine verliesbeurt op vrijdag. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met minnen openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag. De Nikkei in Tokio daalde 0,3 procent en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,7 procent.
Amerikaanse banken
Later in de week verschuift de aandacht naar de publicaties van de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken Citi, JPMorgan Chase en Wells Fargo. Zij openen vrijdag officieus het cijferseizoen op Wall Street. Ook komen er donderdag nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers naar buiten. De hardnekkige inflatie in de VS heeft de Federal Reserve er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen, maar de laatste tijd is de hoop op een renteverlaging weer toegenomen.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.
6 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.
9 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.
10 uur geleden