Aandacht voor Shell op Damrak na handelsupdate
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar Shell. Het olie- en gasconcern verwacht dat de inkomsten uit de handel in gas in het derde kwartaal ongeveer gelijk zullen blijven ten opzichte van het tweede kwartaal. De verkopen van olieproducten en chemicaliën zullen daarbij lager uitvallen dan in het tweede kwartaal.
Afgelopen week won het aandeel Shell nog bijna 6 procent door de hogere olieprijzen. De olieprijzen lieten toen de sterkste stijging zien in meer dan een jaar door de angst voor een mogelijke Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie. Het is maandag precies een jaar geleden dat Hamas een festival in Israël aanviel. De aanval ontketende een oorlog tussen Israël en Hamas.
De beurshandel staat deze week verder in het teken van het begin van het cijferseizoen. Op Wall Street komen grote bedrijven als PepsiCo en de banken JPMorgan Chase en Wells Fargo met hun kwartaalresultaten. In Nederland opent onder meer TomTom de boeken. Ook komen er nieuwe inflatiecijfers uit de VS en publiceert de Federal Reserve de notulen van de afgelopen rentevergadering. Beleggers hopen dat de Amerikaanse centrale bank in de notulen hint op meer renteverlagingen dit jaar.
Nintendo en Galapagos
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin van de nieuwe week. De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omhoog, na het sterke Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag. De Nikkei in Tokio eindigde 1,8 procent hoger. Nintendo klom 5 procent, na berichten dat het Saudische staatsinvesteringsfonds het belang in het gamebedrijf en andere Japanse branchegenoten wil uitbreiden. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 1 procent. In Shanghai was de beurs nog gesloten door de vakantieweek in China.
Galapagos kondigde aan Oleg Nodelman te hebben benoemd tot bestuurslid. Nodelman is de oprichter van EcoR1 Capital, een investeringsbureau dat zich richt op biotechnologie en dat sinds kort een van de grootste aandeelhouders van Galapagos is. EcoR1 meldde in augustus een belang van zo'n 10 procent in Galapagos en verklaarde dat het aandeel flink ondergewaardeerd is.
Euro en olie
De euro was 1,0965 dollar waard, tegen 1,0959 dollar op vrijdag. De olieprijzen vielen wat terug na de sterke opmars vorige week. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 74,12 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 77,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta roept TikTok en YouTube op om de bescherming van tieners op sociale media te verbeteren. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram doet dat onder meer via paginagrote advertenties in onder meer The New York Times.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Een mogelijk vertrek van Venezuela uit oliekartel OPEC kan op termijn voor lagere olieprijzen zorgen, wat tevens lagere prijzen aan de Nederlandse pomp kan betekenen. Maar de prijzen kunnen dan ook weer sneller omhooggaan, zeggen energiedeskundigen. Ze voorzien een afname van de prijsstabiliteit op de oliemarkt als de macht van de groep van olieproducerende landen afbrokkelt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst de handelsweek uitgegaan. Bijna alle dertig bedrijven in de Amsterdamse hoofdindex sloten vrijdag met een plus. Beleggers verwerkten vrijdag een langverwachte toespraak van Fed-baas Kevin Warsh.
3 uur geledenJACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - Fed-voorzitter Kevin Warsh heeft gewaarschuwd dat de inflatie in de VS niet noemenswaardig afkoelt. In een toespraak op het jaarlijkse symposium van de Amerikaanse centrale bank in Jackson Hole zei hij dat beleidsmakers er zeker van moeten zijn dat dit wel gebeurt, en dat de Federal Reserve anders nog "het nodige te doen heeft". Daarmee zinspeelde hij op de mogelijkheid van een renteverhoging, al nuanceerde hij zijn woorden ook.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Chipbedrijf Marvell Technology en betaalbedrijf PayPal gingen vrijdag onderuit op de beurzen in New York. Marvell boekte afgelopen kwartaal een recordomzet door de aanhoudende sterke vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Ook werd het bedrijf opnieuw positiever over de jaaromzet. De margeverwachting voor het huidige kwartaal viel echter tegen en beleggers grepen de resultaten aan om winst te nemen in het sterk gestegen aandeel. Marvell is dit jaar al 170 procent in waarde gestegen, mede door een grote chipdeal met Google. Het aandeel zakte nu 7 procent.
5 uur geledenSHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Chinese maker van elektrische auto's BYD is voor het eerst in vijf kwartalen gestegen. De autofabrikant profiteerde van een flinke toename van de verkopen in landen buiten China en meer vraag naar sommige van zijn duurdere modellen.
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse chipfabrikant Nexperia krabbelt langzaam uit het dal. Volgens de onderneming, die vorig jaar onderwerp werd van een diplomatieke rel tussen Nederland en China, gaat de omzet de laatste tijd weer omhoog. Interim-topman Stefan Tilger laat weten dat dit vertrouwen geeft dat Nexperia met zijn hersteltraject op de goede weg zit.
8 uur geleden