Aandacht voor Shell op Damrak na handelsupdate
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar Shell. Het olie- en gasconcern verwacht dat de inkomsten uit de handel in gas in het derde kwartaal ongeveer gelijk zullen blijven ten opzichte van het tweede kwartaal. De verkopen van olieproducten en chemicaliën zullen daarbij lager uitvallen dan in het tweede kwartaal.
Afgelopen week won het aandeel Shell nog bijna 6 procent door de hogere olieprijzen. De olieprijzen lieten toen de sterkste stijging zien in meer dan een jaar door de angst voor een mogelijke Israëlische aanval op de Iraanse olie-industrie. Het is maandag precies een jaar geleden dat Hamas een festival in Israël aanviel. De aanval ontketende een oorlog tussen Israël en Hamas.
De beurshandel staat deze week verder in het teken van het begin van het cijferseizoen. Op Wall Street komen grote bedrijven als PepsiCo en de banken JPMorgan Chase en Wells Fargo met hun kwartaalresultaten. In Nederland opent onder meer TomTom de boeken. Ook komen er nieuwe inflatiecijfers uit de VS en publiceert de Federal Reserve de notulen van de afgelopen rentevergadering. Beleggers hopen dat de Amerikaanse centrale bank in de notulen hint op meer renteverlagingen dit jaar.
Nintendo en Galapagos
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin van de nieuwe week. De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omhoog, na het sterke Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag. De Nikkei in Tokio eindigde 1,8 procent hoger. Nintendo klom 5 procent, na berichten dat het Saudische staatsinvesteringsfonds het belang in het gamebedrijf en andere Japanse branchegenoten wil uitbreiden. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 1 procent. In Shanghai was de beurs nog gesloten door de vakantieweek in China.
Galapagos kondigde aan Oleg Nodelman te hebben benoemd tot bestuurslid. Nodelman is de oprichter van EcoR1 Capital, een investeringsbureau dat zich richt op biotechnologie en dat sinds kort een van de grootste aandeelhouders van Galapagos is. EcoR1 meldde in augustus een belang van zo'n 10 procent in Galapagos en verklaarde dat het aandeel flink ondergewaardeerd is.
Euro en olie
De euro was 1,0965 dollar waard, tegen 1,0959 dollar op vrijdag. De olieprijzen vielen wat terug na de sterke opmars vorige week. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 74,12 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 77,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.
8 uur geledenIJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Verf- en coatingfabrikant AkzoNobel heeft van de Europese Commissie toestemming gekregen om te fuseren met zijn Amerikaanse concurrent Axalta. Het Nederlandse concern moet daarvoor wel een onderdeel afstoten, stelt het dagelijks bestuur van d EU als voorwaarde.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies de handel uitgegaan. De koersdaling volgt op zware verliezen voor techaandelen donderdag in New York en een verkoopgolf op belangrijke Aziatische financiële markten. Waar chipaandelen op het Damrak enig herstel toonden, eindigden veel andere aandelen de week juist in de min.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Klaas Knot heeft maar één tegenstander bij de strijd om het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB). Naast de Nederlander is de voormalige gouverneur van de Spaanse centrale bank, Pablo Hernández de Cos, voorgedragen als kandidaat.
10 uur geleden