Aandacht voor Shell en Douwe Egberts-moeder op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en Douwe Egberts-moeder JDE Peet's staan dinsdag in de belangstelling op de Amsterdamse beurs. Analisten van AlphaValue/Baader schroefden hun aanbeveling voor Shell op en de kenners van Berenberg werden positiever over koffie- en theebedrijf JDE Peet's.
Ook gaat de aandacht uit naar ASMI. Het AEX-bedrijf, dat onder andere systemen levert voor de bewerking van de dunne schijfjes waarvan chips worden gemaakt, komt na de slotbel met resultaten. Afgelopen najaar was het chipbedrijf nog minder somber over de gevolgen die Amerikaanse exportbeperkingen hebben voor de verkopen aan China. Ook zijn beleggers benieuwd of ASMI last heeft van de zwakkere markt voor smartphones en pc's, waar branchegenoten al naar wezen bij hun kwartaalcijfers.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op de laatste dag van februari vrijwel vlak te openen, na de stevige opleving een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine koersuitslagen beginnen. De Aziatische aandelenmarkten lieten dinsdag overwegend kleine winsten zien. De Nikkei in Tokio eindigde 0,1 procent hoger en de Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,1 procent.
Spelletjesmaker
Op het Damrak kwamen verder spelletjesmaker Azerion en producent van elektromagnetische componenten Kendrion met resultaten. Azerion zag de omzet afgelopen jaar flink stijgen tot 453 miljoen euro en voldeed daarmee aan zijn eigen doelstellingen. Voor dit jaar rekent het bedrijf op een verdere omzetgroei tot 560 miljoen euro.
Kendrion behaalde vorig jaar een recordomzet van dik 519 miljoen euro. Dat was 12 procent meer dan een jaar eerder. Topman Joep van Beurden sprak van sterke inkomsten in een wisselvallige economie met hoge inflatie en geopolitieke instabiliteit. De topman verwacht dat het huidige economische klimaat in de eerste helft van 2023 zal aanhouden en in de tweede helft mogelijk zal verbeteren door het herstel van de Chinese economie. Het bedrijf stelt verder op schema te liggen om de doelstellingen voor 2025 te realiseren.
MidKap
De Europese beurzen sloten maandag hoger. De AEX steeg 1,4 procent tot 756,99 punten en de MidKap klom 1,2 procent tot 1017,83 punten. De graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 1,6 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 0,2 procent in de plus op 32.889,09 punten. De brede S&P 500 klom 0,3 procent en techbeurs Nasdaq won 0,6 procent.
De euro was 1,0589 dollar waard, tegenover 1,0558 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 76,19 dollar per vat. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 82,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
18 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
18 uur geleden