Aandacht voor Shell en cijfers PostNL op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar olie- en gasconcern Shell en postbedrijf PostNL. Shell zal mogelijk profiteren van een koopadvies door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs. PostNL kwam met jaarcijfers en kondigde aan tot 300 banen te schrappen om kosten te besparen. De bezuinigingen treffen vooral de afdeling Pakketten, waar managementposities verdwijnen.
Voor de reorganisatie zet PostNL 20 miljoen euro opzij. In 2024 moet daarmee 25 miljoen euro bespaard worden en vanaf 2025 jaarlijks 30 miljoen euro. Het bedrijf stelt ook het tweede deel van het aandeleninkoopprogramma uit tot de bedrijfsresultaten verder herstellen en verlaagde het dividend. Volgens topvrouw Herna Verhagen houden de uitdagende omstandigheden naar verwachting ook aan in 2023.
Verder blijven de inflatiezorgen boven de markten hangen. De aandelenbeurzen in New York doken vrijdag flink omlaag en beleefden de slechtste week dit jaar nadat bleek dat de favoriete maatstaf voor inflatie van de Federal Reserve hoger uitviel dan verwacht. Daardoor zal de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten geneigd zijn de rentes langer te verhogen, wat ongunstig is voor de waardering van aandelen.
Nieuwe inflatiecijfers
Later deze week komen ook nieuwe inflatiecijfers voor de eurozone naar buiten. Economen gaan in doorsnee uit van een verdere daling. Maar de vraag is ook hoe de kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen van energie en voeding niet zijn meegenomen, zich ontwikkelt. Dat cijfer speelt namelijk een belangrijke rol bij rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB).
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingswinst van ongeveer 0,6 procent. Ook de andere Europese beurzen lijken met winsten te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen daarentegen maandag omlaag. De Nikkei in Tokio hield het verlies beperkt tot 0,1 procent. De Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,8 procent.
Vraag naar oorlogstuig
In Parijs staat Thales in de belangstelling. Het Franse technologie- en defensieconcern wil dit jaar 12.000 mensen in dienst nemen als gevolg van de grote vraag naar oorlogstuig na de Russische inval in Oekraïne. In Nederland zoekt Thales zo'n 400 nieuwe mensen, meldde het bedrijf.
De Europese beurzen sloten vrijdag lager. De AEX verloor 1,2 procent tot 746,41 punten. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 1 procent in de min op 32.816,92 punten. De brede S&P 500 daalde bijna 1,1 procent en techbeurs Nasdaq verloor 1,7 procent.
De euro was 1,0538 dollar waard, tegenover 1,0548 op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 75,87 dollar per vat. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 82,64 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.
4 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 dag geleden