Aandacht voor Shell en Amerikaans rentebesluit op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar Shell. Het olie- en gasconcern liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten voor minstens 5 miljard dollar aan eigen aandelen te gaan inkopen in de tweede helft van het jaar. Ook zal het kwartaaldividend met 15 procent worden verhoogd. Daarnaast worden de investeringen voor 2024 en 2025 teruggeschroefd en worden de kosten tegen eind 2025 met 2 tot 3 miljard dollar per jaar verlaagd. Shell hield daarbij vast aan zijn klimaatdoel van nul CO2-uitstoot in 2050.
Daarnaast wordt vooral uitgekeken naar het rentebesluit van de Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese aandelenmarkten bekend wordt gemaakt. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank een pauze zal houden na tien renteverhogingen op rij. Dat komt doordat de inflatie in de grootste economie ter wereld in mei verder is afgekoeld. Beleggers zullen dan ook vooral letten op wat Fed-voorzitter Jerome Powell zal gaan zeggen over het toekomstige rentebeleid.
De AEX-index lijkt licht hoger te beginnen en ook de andere Europese beurzen openen naar verwachting met kleine winsten. De Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio zette de opmars voort en sloot 1,5 procent hoger onder aanvoering van autofabrikant Toyota (plus 6 procent). De Japanse hoofdindex is de afgelopen tijd al sterk gestegen en staat op het hoogste niveau in ruim drie decennia.
Azië
De beurs in Shanghai noteerde tussentijds 0,1 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,6 procent. Beleggers wachten op meer stimuleringsmaatregelen van de Chinese overheid. Zo wordt gehoopt dat de Chinese centrale bank donderdag de belangrijkste rentetarieven gaat verlagen. China kampt met een tegenvallend economisch herstel van de coronapandemie en heeft al jaren last van problemen in de vastgoedsector.
Op het Damrak kwam Prosus met een handelsbericht. Volgens de techinvesteerder liet de e-commerceportefeuille van het bedrijf in het afgelopen boekjaar, dat eindigde in maart, een goede groei en verbetering van de winstgevendheid zien. De totale winst in de periode werd echter beïnvloed door een lagere winstbijdrage van zijn belangen, met name in die van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0780 dollar waard, tegen 1,0793 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,3 procent tot 69,63 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 74,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
4 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
11 uur geleden