Aandacht voor Shell en Amerikaans rentebesluit op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar Shell. Het olie- en gasconcern liet voorafgaand aan zijn beleggersdag weten voor minstens 5 miljard dollar aan eigen aandelen te gaan inkopen in de tweede helft van het jaar. Ook zal het kwartaaldividend met 15 procent worden verhoogd. Daarnaast worden de investeringen voor 2024 en 2025 teruggeschroefd en worden de kosten tegen eind 2025 met 2 tot 3 miljard dollar per jaar verlaagd. Shell hield daarbij vast aan zijn klimaatdoel van nul CO2-uitstoot in 2050.
Daarnaast wordt vooral uitgekeken naar het rentebesluit van de Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese aandelenmarkten bekend wordt gemaakt. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank een pauze zal houden na tien renteverhogingen op rij. Dat komt doordat de inflatie in de grootste economie ter wereld in mei verder is afgekoeld. Beleggers zullen dan ook vooral letten op wat Fed-voorzitter Jerome Powell zal gaan zeggen over het toekomstige rentebeleid.
De AEX-index lijkt licht hoger te beginnen en ook de andere Europese beurzen openen naar verwachting met kleine winsten. De Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio zette de opmars voort en sloot 1,5 procent hoger onder aanvoering van autofabrikant Toyota (plus 6 procent). De Japanse hoofdindex is de afgelopen tijd al sterk gestegen en staat op het hoogste niveau in ruim drie decennia.
Azië
De beurs in Shanghai noteerde tussentijds 0,1 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,6 procent. Beleggers wachten op meer stimuleringsmaatregelen van de Chinese overheid. Zo wordt gehoopt dat de Chinese centrale bank donderdag de belangrijkste rentetarieven gaat verlagen. China kampt met een tegenvallend economisch herstel van de coronapandemie en heeft al jaren last van problemen in de vastgoedsector.
Op het Damrak kwam Prosus met een handelsbericht. Volgens de techinvesteerder liet de e-commerceportefeuille van het bedrijf in het afgelopen boekjaar, dat eindigde in maart, een goede groei en verbetering van de winstgevendheid zien. De totale winst in de periode werd echter beïnvloed door een lagere winstbijdrage van zijn belangen, met name in die van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0780 dollar waard, tegen 1,0793 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,3 procent tot 69,63 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 74,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft vorig jaar flink minder winst gemaakt, ondanks de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen. Ook de omzet liep terug, meldt het Zweedse bedrijf in zijn resultaten.
6 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.
1 uur geledenSANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.
2 uur geleden