Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor Shell aan begin nieuwe beursmaand

Aandacht voor Shell aan begin nieuwe beursmaand

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de nieuwe beursmaand en de tweede jaarhelft. De aandacht van beleggers gaat deze week onder meer uit naar Shell, dat vrijdag met een handelsupdate komt. Ook meldde activistengroep Global Witness dat het olie- en gasconcern nog altijd handelt in Russisch gas, hoewel het bedrijf had toegezegd daarmee te stoppen. Het gaat om de handel in vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland, waar Shell volgens een onderzoek door Global Witness vorig jaar in bijna een op de acht gevallen bij betrokken was.

Daarnaast staat de beurshandel vooral in teken van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat aan het einde van de week verschijnt. De banengroei en werkloosheid zijn aspecten die de Federal Reserve afweegt bij het nemen van het rentebesluit later deze maand. Wall Street begint de week verder met een halve handelsdag vanwege de viering van Onafhankelijksheidsdag. Op dinsdag 4 juli blijven de Amerikaanse beurzen de hele dag dicht.

De Aziatische markten lieten op de eerste handelsdag van juli overwegend stevige winsten zien. De Nikkei in Tokio eindigde 1,7 procent hoger en de Hang Seng-index in Hongkong steeg 1,9 procent. Vooral de techbedrijven in de regio gingen flink vooruit na de koersrally onder de Amerikaanse techbedrijven op vrijdag. Die zorgde er onder meer voor dat iPhone-maker Apple als eerste Amerikaanse bedrijf een beurswaarde van meer dan 3 biljoen dollar heeft bereikt.

Chinese beurs

De beurs in Shanghai won 1,4 procent. Volgens marktonderzoeker Caixin is het groeitempo van de Chinese industrie in juni iets afgenomen ten opzichte van mei. Eerder wezen officiële cijfers van de Chinese overheid nog op een krimp van de industrie in juni. Het nieuws dat de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen later deze week een bezoek zal brengen aan Beijing zorgde eveneens voor optimisme.

Het Chinese ministerie van Handel heeft er bij Nederland op aangedrongen geen misbruik te maken van exportbeperkingen op producten uit de chipindustrie. Beijing lijkt daarmee te reageren op de exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China. Zo maakte de overheid vrijdag bekend dat ASML vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren.

Euro- en oliekoers

De euro was 1,0904 dollar waard, tegen 1,0913 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 70,50 dollar. Brentolie daalde ook 0,2 procent in prijs, tot 75,28 dollar per vat.

Meer uit Financieel

IEA: Iran-oorlog zorgt voor grootste verstoring oliemarkt ooit

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran zorgt voor de grootste verstoring van het aanbod van olie in de geschiedenis van de wereldwijde oliemarkt. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) donderdag in het maandelijkse olierapport. Het rapport volgt op de aankondiging van de leden van het agentschap om een record van 400 miljoen vaten vrij te geven uit de noodreserves in een poging de oliemarkt te kalmeren.

7 minuten geleden
KVNR: reders evacueren bemanning Perzische Golf voorlopig niet

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders evacueren de bemanning op schepen in het Midden-Oosten voorlopig niet. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. Schepen in de Perzische Golf zijn sinds het uitbreken van de Iranoorlog doelwit van aanvallen. Donderdag kwam een opvarende om het leven bij een aanval op twee tankers voor de kust van Irak.

8 minuten geleden
India in gesprek met Iran over veilige doorgang tankers

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India is in gesprek met Iran om de veilige doorgang te verzekeren van minstens twintig tankers die in de Straat van Hormuz liggen, melden ingewijden. Donderdagochtend viel Iran twee olietankers aan in Iraakse wateren en woensdagochtend werd ook een Thais schip geraakt dat in de straat lag. Door de smalle waterweg stroomt normaal gesproken een vijfde van de wereldwijde olie, maar is sinds de Iranoorlog in principe gesloten.

30 minuten geleden
Reisorganisatie: meer vakanties in Europa door oorlog

DEN HAAG (ANP) - De oorlog in Iran en de onrust die dit wereldwijd veroorzaakt, zorgt ervoor dat meer mensen kiezen voor een vakantiebestemming in Europa. Ook worden er meer pakketreizen geboekt, zegt reisorganisatie Sunweb. Ook TUI ziet veranderingen in het zoek- en boekgedrag.

32 minuten geleden
Nederlandse fabrikant stapt met Rheinmetall in defensietrailers

WIJCHEN (ANP) - Trailerfabrikant Nooteboom gaat samen met de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall zware militaire trailers bouwen. Het familiebedrijf uit Wijchen stapt met Rheinmetall in een snelgroeiende markt.

33 minuten geleden
AEX-index licht omlaag door aanhoudende stijging olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de verstoringen van de olietransporten uit de regio. De aangekondigde recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) is er vooralsnog niet in geslaagd de oliemarkt te kalmeren.

1 uur geleden
Vakbonden België staken, vluchten geschrapt en ov verstoord

BRUSSEL (ANP) - Een landelijke staking in België levert donderdag hinder op voor het vliegverkeer en het openbaar vervoer. De staking is georganiseerd door de vakbonden. Vanaf Brussels Airport zijn alle vertrekkende vluchten geschrapt, net als de helft van alle aankomende vluchten.

1 uur geleden