Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor Shell aan begin nieuwe beursmaand

Aandacht voor Shell aan begin nieuwe beursmaand

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de nieuwe beursmaand en de tweede jaarhelft. De aandacht van beleggers gaat deze week onder meer uit naar Shell, dat vrijdag met een handelsupdate komt. Ook meldde activistengroep Global Witness dat het olie- en gasconcern nog altijd handelt in Russisch gas, hoewel het bedrijf had toegezegd daarmee te stoppen. Het gaat om de handel in vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland, waar Shell volgens een onderzoek door Global Witness vorig jaar in bijna een op de acht gevallen bij betrokken was.

Daarnaast staat de beurshandel vooral in teken van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat aan het einde van de week verschijnt. De banengroei en werkloosheid zijn aspecten die de Federal Reserve afweegt bij het nemen van het rentebesluit later deze maand. Wall Street begint de week verder met een halve handelsdag vanwege de viering van Onafhankelijksheidsdag. Op dinsdag 4 juli blijven de Amerikaanse beurzen de hele dag dicht.

De Aziatische markten lieten op de eerste handelsdag van juli overwegend stevige winsten zien. De Nikkei in Tokio eindigde 1,7 procent hoger en de Hang Seng-index in Hongkong steeg 1,9 procent. Vooral de techbedrijven in de regio gingen flink vooruit na de koersrally onder de Amerikaanse techbedrijven op vrijdag. Die zorgde er onder meer voor dat iPhone-maker Apple als eerste Amerikaanse bedrijf een beurswaarde van meer dan 3 biljoen dollar heeft bereikt.

Chinese beurs

De beurs in Shanghai won 1,4 procent. Volgens marktonderzoeker Caixin is het groeitempo van de Chinese industrie in juni iets afgenomen ten opzichte van mei. Eerder wezen officiële cijfers van de Chinese overheid nog op een krimp van de industrie in juni. Het nieuws dat de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen later deze week een bezoek zal brengen aan Beijing zorgde eveneens voor optimisme.

Het Chinese ministerie van Handel heeft er bij Nederland op aangedrongen geen misbruik te maken van exportbeperkingen op producten uit de chipindustrie. Beijing lijkt daarmee te reageren op de exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China. Zo maakte de overheid vrijdag bekend dat ASML vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren.

Euro- en oliekoers

De euro was 1,0904 dollar waard, tegen 1,0913 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 70,50 dollar. Brentolie daalde ook 0,2 procent in prijs, tot 75,28 dollar per vat.

Meer uit Financieel

WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

3 uur geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

6 uur geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

6 uur geleden
Financial Times: Tim Cook mogelijk volgend jaar weg bij Apple

CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.

9 uur geleden
Biefstuk, hamburgers en rundergehakt 'fors duurder' in 2026

DEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).

9 uur geleden
Google bouwt nieuwe datacenters in Texas in wedloop om AI

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.

9 uur geleden
Duurdere kruidnoten in kleinere zakken alsnog evenveel verkocht

DEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.

10 uur geleden