Aandacht voor resultaten Philips en KPN op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de resultaten van zorgtechnologiebedrijf Philips en telecomconcern KPN. Philips verlaagde de omzetverwachting voor het hele jaar door een zwakker dan verwachte vraag uit China. In alle andere markten boekte Philips volgens topman Roy Jakobs in het derde kwartaal wel groei. Ook blijft China volgens de topman een aantrekkelijke groeimarkt, ondanks de huidige zwakkere vraag. De nettowinst nam op jaarbasis toe, maar nam wel flink af ten opzichte van het tweede kwartaal.
KPN zag de omzet en nettowinst licht stijgen in het derde kwartaal. Topman Joost Farwerck sprak van gezonde financiële resultaten, waarbij de omzet in alle segmenten een groei liet zien. De topman stelt er vertrouwen in te hebben dat KPN de vooruitzichten voor het hele jaar waar zal maken. Ook ligt het telecomconcern naar eigen zeggen op schema om de doelstellingen voor de middellange termijn te realiseren.
De AEX-index op het Damrak stevent af op een vrijwel vlak begin, na de kleine winstbeurt op vrijdag. De Aziatische beurzen lieten overwegend kleine winsten zien. De beurzen in Hongkong en Shanghai stegen tot 0,5 procent.
Signify
De Nikkei in Tokio was een positieve uitschieter en eindigde 1,8 procent hoger. Een daling van de Japanse yen zorgde voor koerswinsten bij de Japanse exportbedrijven. De daling van de munt volgde op de uitslag van de verkiezingen in Japan, waarbij de Japanse regeringscoalitie haar meerderheid heeft verloren in het parlement. Volgens analisten zou de politieke onzekerheid ervoor kunnen zorgen dat de Bank of Japan voorzichtiger wordt met het verhogen van de rente.
Op het Damrak blijft ook Signify in de belangstelling staan. Het verlichtingsbedrijf won vrijdag 10 procent, na een goed ontvangen kwartaalbericht.
Israëlische aanval op Iran
Ook gaat de aandacht uit naar Ebusco. De noodlijdende fabrikant van elektrische bussen steeg vrijdag 17 procent. De opleving volgde op de goedkeuring van de aandeelhouders van het bedrijf om geld op te halen met de uitgifte van nieuwe aandelen. Daarmee lijkt het voortbestaan van het bedrijf iets zekerder geworden.
De olieprijzen gingen flink omlaag. Oliehandelaren reageerden opgelucht dat Israël bij de luchtaanvallen op Iran de energie-infrastructuur van het land heeft vermeden. Een vat Amerikaanse olie kostte 4,4 procent minder op 68,63 dollar. Brentolie zakte 4,1 procent in prijs tot 72,91 dollar per vat. De euro was 1,0794 dollar waard, tegen 1,0814 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
8 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
10 uur geleden