Aandacht voor resultaten en banenreductie Philips op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag met name uit naar Philips. Het zorgtechnologieconcern gaat gebukt onder de problemen met zijn slaapapneu-apparaten, waarvan miljoenen exemplaren moeten worden teruggeroepen vanwege afbrokkelend isolatieschuim. Eerder deze maand gaf Philips al een winstwaarschuwing. Bij de publicatie van de kwartaalcijfers liet het concern weten wereldwijd 4000 banen te schrappen, waarvan 400 in Nederland.
De nieuwe Philips-topman Roy Jakobs, die deze maand het roer heeft overgenomen van Frans van Houten, verklaarde dat Philips voor veel uitdagingen staat. Naast de kostbare terugroepactie staan de resultaten van het concern onder druk door onder meer leveringsproblemen, de inflatie, de strenge coronamaatregelen in China en de oorlog in Oekraïne. Philips wil met de banenreductie de organisatie stroomlijnen en de bedrijfskosten verlagen.
De AEX-index op Beursplein 5 stevent af op een licht hoger begin van een nieuwe drukke cijferweek. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine winsten openen, na het sterke herstel op Wall Street van afgelopen vrijdag. In Londen gaat de aandacht uit naar de opvolging van premier Liz Truss, die vorige week ontslag nam na het mislukken van haar begrotingsplannen.
Chinese beurzen
De belangrijkste Aziatische aandelenmarkten lieten maandag een gemengd beeld zien. In Tokio sloot de Nikkei 0,3 procent in de plus. De Chinese beurzen gingen daarentegen hard omlaag. De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds 5,6 procent kwijt. Vooral de Chinese techbedrijven kregen opnieuw rake klappen. Tencent, het Chinese techbedrijf waarin de in Amsterdam genoteerde investeerder Prosus een groot belang heeft, zakte dik 9 procent.
De beurs in Shanghai verloor 1,4 procent na een reeks macro-economische cijfers uit het land, waarvan de publicatie om onbekende redenen met een week was uitgesteld. De cijfers liet een gemengd beeld zien over de Chinese economie, die gebukt gaat onder de strenge coronamaatregelen in het land.
AkzoNobel
Op het Beursplein zal het aandeel AkzoNobel mogelijk bewegen op een advieswijziging. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan verlaagden hun aanbeveling voor het verfconcern naar verkopen. Shell liet weten zich te hebben ingekocht bij een project dat Qatar in staat moet stellen veel meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te exporteren dan het nu doet.
De euro was 0,9842 dollar waard, tegen 0,9814 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent minder op 84,27 dollar. Brentolie werd ook 0,9 procent goedkoper, op 92,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - De orderontvangst van chiptoeleverancier ASM International (ASMI) is in het vierde kwartaal gestegen tot ongeveer 800 miljoen euro. Daarmee viel de orderontvangst van het bedrijf uit Almere flink hoger uit dan was verwacht door de onderneming. In het derde kwartaal bedroegen de bestellingen 637 miljoen euro en ASMI had voor het vierde kwartaal slechts een lichte toename voorspeld.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese beurzen koersen maandag af op openingsverliezen van rond de 1 procent. Beleggers verwerken de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gezamenlijke wereldwijde vermogen van miljardairs is vorig jaar gestegen naar het recordbedrag van 18,3 biljoen dollar, oftewel bijna 16.000 miljard euro. Dat is een stijging van 16 procent, aldus onderzoek van hulp- en mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib in aanloop naar het World Economic Forum (WEF) dat maandag begint in het Zwitserse Davos.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
19 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
20 uur geleden