Aandacht voor resultaten ASML en AkzoNobel op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar de resultaten van chipmachinemaker ASML en verfconcern AkzoNobel. ASML boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst, maar verlaagde de omzetverwachting voor het hele jaar. Door het wereldwijde chiptekort kan het bedrijf minder snel chipmachines bouwen. Topman Peter Weenink ziet daarnaast dat sommige klanten minder investeren omdat de consumentenbestedingen onder druk staan.
AkzoNobel had in het tweede kwartaal duidelijk last van de coronalockdowns in China. Daarnaast begonnen doe-het-zelfzaken in Europa hun voorraden verf af te bouwen, waardoor ze minder nieuwe verfblikken inkochten. Het bedrijf verhoogde de prijzen in het afgelopen kwartaal met 16 procent om de gestegen grondstofkosten op te vangen. De omzet nam daardoor toe, maar de nettowinst nam fors af.
Ook wordt gelet op het noodplan voor het gasgebruik van de Europese Commissie. Landen van de EU krijgen van Brussel naar verwachting het verzoek om vanaf volgende maand 15 procent minder aardgas te verbruiken. Het plan is bedoeld om de klap op te vangen als Rusland plots de gastoevoer staakt. Als de beschikbaarheid van gas erg gaat verslechteren, kunnen landen ook bepaalde verplichtingen van Brussel opgelegd krijgen.
Koerswinst
De Europese beurzen lijken hoger te openen na de sterke koerswinsten op Wall Street. Vooral de Europese techaandelen zullen naar verwachting meeliften met de flinke koersstijgingen in de Amerikaanse en Aziatische techsector. In Japan eindigde de Nikkei woensdag 2,7 procent hoger.
Op het Damrak zal techinvesteerder Prosus mogelijk profiteren van een koerswinst van 2 procent van het Chinese internetconcern Tencent, waarin het een groot belang heeft. Platenlabel UMG kan bewegen op een adviesverlaging door analisten van de Britse bank HSBC.
Skihallen
SnowWorld staat ook in de belangstelling. De uitbater van skihallen moet mogelijk een deel van de eerder verkregen coronasteun terugbetalen. De onderneming heeft van zijn accountant geen goedkeuring gekregen voor de jaarcijfers en praat met financiers, omdat het afspraken over leningen niet is nagekomen.
In Frankfurt blijft de aandacht uitgaan naar Uniper. Volgens de Duitse zakenkrant Handelsblatt zullen de details van het reddingsplan voor het noodlijdende energiebedrijf vrijdag worden besproken met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Persbureau Reuters meldde dat de Duitse regering een belang van 15 tot 30 procent wil nemen in Uniper.
De euro was 1,0237 dollar waard, tegen 1,0244 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 103,88 dollar. Brentolie daalde 0,8 procent in prijs tot 106,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
9 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
1 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
4 uur geleden