Aandacht voor Prosus op Damrak na koersdaling Tencent
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar techinvesteerder Prosus na een flinke koersdaling in de Chinese techsector. Internet- en gamesbedrijf Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, en webwinkelconcern Alibaba stonden in Hongkong bij de verliezers. De bedrijven kregen van China een boete opgelegd wegens het niet naleven van anti-monopolieregels over de openbaarmaking van transacties.
Later in de week verschuift de aandacht van beleggers zich naar de bedrijfsresultaten, aangezien het seizoen voor de halfjaarcijfer voorzichtig begint. In Nederland komen onder meer navigatiedienstverlener TomTom en afvalverwerker Renewi met updates. In de Verenigde Staten zijn het zoals gebruikelijk de grote Amerikaanse banken die als eerste de boeken openen.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren licht lager te beginnen aan de nieuwe handelsweek. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met verliezen openen. De aandelenmarkten in Azië gingen maandag overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio was een positieve uitschieter en eindigde 1,1 procent in de plus.
De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds ruim 3 procent kwijt. Naast Tencent (min 3,3 procent) en Alibaba (min 6,7 procent) stonden ook de casinobedrijven onder druk na het nieuws dat gokparadijs Macau vanwege de uitbraak van het coronavirus een week lang dichtgaat.
De vrees voor een recessie blijft ook boven de markten hangen. De Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) waarschuwde afgelopen weekeinde dat een volledige Russische leveringsstop van gas zou kunnen leiden tot een economische krimp van 10 procent of meer in Duitsland in de winterperiode. Maandag gaat de gaspijplijn Nord Stream 1, die loopt van Rusland naar Duitsland via de Oostzee, tijdelijk dicht vanwege jaarlijks onderhoud. Er wordt nu gevreesd dat Moskou na afloop van het onderhoud helemaal stopt met de gasleveringen aan Duitsland.
De Europese beurzen sloten vrijdag licht hoger. De AEX-index won 0,4 procent tot 674,22 punten en de MidKap klom 0,9 procent tot 912,52 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,3 procent. Wall Street ging met kleine koersuitslagen het weekeinde in. De Dow-Jonesindex eindigde 0,2 procent lager op 31.338,15 punten. De brede S&P 500 verloor 0,1 procent en techgraadmeter Nasdaq won 0,1 procent.
De euro was 1,0142 dollar waard, tegen 1,0183 dollar op vrijdag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent minder op 103,40 dollar. Brentolie daalde 1,1 procent in prijs tot 105,84 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen. De schade zou meevallen en de oliepijpleiding is niet uitgeschakeld door de aanval.
4 uur geleden