Aandacht voor Philips, Just Eat Takeaway en inflatie VS op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag uit naar zorgtechnologiebedrijf Philips en maaltijdbezorger Just Eet Takeaway, die met handelsberichten kwamen. Philips liet weten meer geld opzij te zetten vanwege de terugroepactie van zijn slaapapneuapparaten en gaf een omzetwaarschuwing. Just Eat Takeaway, eigenaar van Thuisbezorgd.nl, zag het aantal bestellingen afgelopen jaar met een derde toenemen.
Philips zette 225 miljoen euro extra opzij voor zijn slaapapneuapparaten, die een isolatieschuim bevatten dat kan afbrokkelen wat gevaarlijk kan zijn voor de patiƫnten. Philips riep al 3 miljoen tot 4 miljoen apparaten terug naar de fabriek. In een handelsupdate meldt het concern dat circa 5,2 miljoen apparaten bij de kwestie betrokken zijn. Voor de terugroepactie had Philips al 500 miljoen euro gereserveerd. Vanwege problemen in de toeleveringsketen rekent het bedrijf daarnaast op een omzet in het vierde kwartaal van circa 4,9 miljard euro. Dat is 350 miljoen euro minder dan eerder verwacht.
Just Eat Takeaway meldde dat er in 2021 in totaal voor ruim 28 miljard euro aan maaltijden werd besteld bij het bedrijf. De groei van het aantal orders bedroeg in het vierde kwartaal 14 procent. In het derde kwartaal was dat nog 25 procent. Wel stelt het bedrijf dat de winstgevendheid verbeterde door onder meer schaalvoordelen.
VS en Aziƫ
Beleggers kijken daarnaast uit naar het Amerikaanse inflatiecijfer. De Amerikaanse centralebankpresident Powell gaf dinsdag al aan dat hij verwacht dat de inflatiedruk dit jaar zal gaan afzwakken omdat de problemen bij de toelevering en transport van goederen en grondstoffen zouden moeten verminderen. Maar als de inflatie hardnekkig hoog blijft, staat de Federal Reserve paraat om de rente nog sterker te gaan verhogen.
De AEX-index koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin van de nieuwe handelsdag. Ook de andere Europese beursgraadmeters lijken met winsten te openen. In de Aziatische regio gingen de belangrijkste aandelenmarkten vooruit. In Tokio eindigde de Nikkei 1,9 procent in de plus. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 2,6 procent hoger dankzij sterke koerswinsten onder de grote Chinese techbedrijven als Alibaba en Tencent.
De euro bleef ongewijzigd op 1,1363 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 81,28 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 83,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
39 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.
5 uur geleden