Aandacht voor Philips, Just Eat Takeaway en inflatie VS op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag uit naar zorgtechnologiebedrijf Philips en maaltijdbezorger Just Eet Takeaway, die met handelsberichten kwamen. Philips liet weten meer geld opzij te zetten vanwege de terugroepactie van zijn slaapapneuapparaten en gaf een omzetwaarschuwing. Just Eat Takeaway, eigenaar van Thuisbezorgd.nl, zag het aantal bestellingen afgelopen jaar met een derde toenemen.
Philips zette 225 miljoen euro extra opzij voor zijn slaapapneuapparaten, die een isolatieschuim bevatten dat kan afbrokkelen wat gevaarlijk kan zijn voor de patiënten. Philips riep al 3 miljoen tot 4 miljoen apparaten terug naar de fabriek. In een handelsupdate meldt het concern dat circa 5,2 miljoen apparaten bij de kwestie betrokken zijn. Voor de terugroepactie had Philips al 500 miljoen euro gereserveerd. Vanwege problemen in de toeleveringsketen rekent het bedrijf daarnaast op een omzet in het vierde kwartaal van circa 4,9 miljard euro. Dat is 350 miljoen euro minder dan eerder verwacht.
Just Eat Takeaway meldde dat er in 2021 in totaal voor ruim 28 miljard euro aan maaltijden werd besteld bij het bedrijf. De groei van het aantal orders bedroeg in het vierde kwartaal 14 procent. In het derde kwartaal was dat nog 25 procent. Wel stelt het bedrijf dat de winstgevendheid verbeterde door onder meer schaalvoordelen.
VS en Azië
Beleggers kijken daarnaast uit naar het Amerikaanse inflatiecijfer. De Amerikaanse centralebankpresident Powell gaf dinsdag al aan dat hij verwacht dat de inflatiedruk dit jaar zal gaan afzwakken omdat de problemen bij de toelevering en transport van goederen en grondstoffen zouden moeten verminderen. Maar als de inflatie hardnekkig hoog blijft, staat de Federal Reserve paraat om de rente nog sterker te gaan verhogen.
De AEX-index koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin van de nieuwe handelsdag. Ook de andere Europese beursgraadmeters lijken met winsten te openen. In de Aziatische regio gingen de belangrijkste aandelenmarkten vooruit. In Tokio eindigde de Nikkei 1,9 procent in de plus. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 2,6 procent hoger dankzij sterke koerswinsten onder de grote Chinese techbedrijven als Alibaba en Tencent.
De euro bleef ongewijzigd op 1,1363 dollar. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 81,28 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 83,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
8 uur geleden