Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor Pharming op Damrak na bod op Zweedse branchegenoot

Aandacht voor Pharming op Damrak na bod op Zweedse branchegenoot

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar Pharming. Het biotechnologiebedrijf uit Leiden wil zijn Zweedse branchegenoot Abliva overnemen voor 66,1 miljoen dollar (bijna 63 miljoen euro). Pharming zal de overname betalen uit eigen middelen. Abliva richt zich op de ontwikkeling van geneesmiddelen voor de behandeling van mitochondriale aandoeningen. Dat zijn spierziekten waarbij de spieren te weinig energie krijgen door slecht functionerende mitochondria, de energiecentrales van de lichaamscellen.

Topman Sijmen de Vries van Pharming stelt dat de behandeling van Abliva naar verwachting in 2028 in de Verenigde Staten kan worden gelanceerd en kan uitgroeien tot een zogeheten blockbustergeneesmiddel dat de toekomstige groei van Pharming aanzienlijk kan versterken. Het bod wordt aanbevolen door het bestuur van Abliva. Ook hebben de drie grootste aandeelhouders van Abliva, die samen bijna 50 procent van de aandelen bezitten, aangegeven dat zij het bod accepteren.

De nieuwe week staat verder in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. Woensdag wordt duidelijk of de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank de leenkosten in de VS verder omlaag brengen. Op de financiële markten wordt gerekend op een renteverlaging met een kwart procentpunt. De aandacht gaat daarbij met name uit naar wat Fed-voorzitter Jerome Powell gaat zeggen over het rentebeleid in het nieuwe jaar. Door de hardnekkige inflatie en de plannen van aankomend president Donald Trump om de Amerikaanse groei aan te jagen, zou de Fed mogelijk voorzichtiger kunnen worden met verdere renteverlagingen in 2025.

Opsplitsing

De AEX-index op het Damrak koerst af op een lager begin van de laatste volle handelsweek van het jaar. In Amsterdam brengt Vivendi zijn marketingbureau Havas maandag apart naar de beurs. De beursnotering is een gevolg van de opsplitsing van het Franse mediaconcern. Daarbij krijgt ook tv-zender Canal+ een aparte notering in Londen.

De Aziatische beurzen gingen omlaag. De Nikkei in Tokio daalde een fractie. De Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,1 procent en de beurs in Shanghai verloor 0,2 procent. In China bleek dat de winkelverkopen in november minder sterk zijn gestegen dan verwacht. De industriële productie nam wel iets sterker toe dan voorzien.

De euro was 1,0515 dollar waard, tegen 1,0502 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 70,93 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent minder op 74,22 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Adviesorgaan pleit voor ingrijpende koerswijziging op woningmarkt

DEN HAAG (ANP) - Het College van Rijksbouwmeester en Rijksadviseurs (CRa) pleit voor een ingrijpende koerswijziging om de woningcrisis in Nederland aan te pakken. Volgens het adviesorgaan van de rijksoverheid is een eerlijker woonstelsel noodzakelijk om de kansongelijkheid op de woningmarkt te verminderen. Het CRa deed donderdag zes aanbevelingen in het rapport 'Thuis in de toekomst'.

59 minuten geleden
Winst Micron stijgt hard door honger AI-sector naar geheugenchips

BOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.

8 uur geleden
Chipaandelen drukken weer op beursgraadmeters in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geëindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.

8 uur geleden
Evacuatie zeevarenden bij Hormuz duurt enkele weken, denkt IMO

LONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.

9 uur geleden
Elon Musk na koersdaling SpaceX geen biljonair meer

NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.

11 uur geleden
Damrak toont geen herstel, chipbedrijven weer omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.

13 uur geleden
Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

13 uur geleden