Aandacht voor NX Filtration en Amerikaanse banken op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag uit naar NX Filtration. De waterzuiveraar uit Enschede liet weten Floris Jan Cuypers per 1 september 2024 te willen benoemen tot nieuwe topman van het bedrijf. Hij volgt Jeroen Pynenburg op, die eind juni opstapt. Het bedrijf gaf tevens een update over de eerste jaarhelft, waarin het de omzet met 57 procent zag stijgen tot 5,9 miljoen euro. Ook bevestigde NX Filtration de verwachting dit jaar een omzet te boeken van meer dan 16 miljoen euro.
Daarnaast wordt uitgekeken naar de resultaten van de Amerikaanse banken Citigroup, JPMorgan Chase en Wells Fargo, waarmee het cijferseizoen op Wall Street officieus wordt geopend. Uit de resultaten moet blijken of bedrijven aan de hooggespannen verwachtingen kunnen voldoen nu de Amerikaanse beurzen op recordstanden staan.
De AEX-index op het Damrak lijkt vrijwel vlak te beginnen. De tech- en chipbedrijven zullen mogelijk onder druk staan na de zware koersverliezen onder Amerikaanse branchegenoten. Zo zakte techgraadmeter Nasdaq donderdag 2 procent door winstnemingen in de sterk gestegen techsector. Woensdag eindigde de Nasdaq nog op een record.
Speculatie
De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio zakte 2,5 procent, na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. Een sterke stijging van de Japanse yen ten opzichte van de dollar zorgde daarbij voor speculatie dat het Japanse ministerie van Financiën het meevallende inflatiecijfer uit de VS heeft aangegrepen om in te grijpen op de valutamarkt en de waarde van de yen te steunen.
De beurs in Shanghai won een fractie na gemengde Chinese handelscijfers. De export van China nam in juni sterker dan verwacht toe, terwijl de import onverwacht een daling liet zien door de aanhoudende zwakke binnenlandse vraag. De aanhoudende crisis in de vastgoedsector en de daling van de huizenprijzen zorgen voor een laag vertrouwen onder Chinese consumenten, die daardoor minder geld uitgeven.
Nieuwe maatregelen
De Hang Seng-index in Hongkong steeg 2,2 procent, mede door sterke koerswinsten van de Chinese vastgoedbedrijven. Beleggers hopen dat de Chinese politieke leiders tijdens een belangrijke bijeenkomst volgende week nieuwe maatregelen nemen om de vastgoedsector en de economie te stimuleren.
De euro was 1,0867 dollar waard, tegen 1,0869 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 82,98 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 85,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
14 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
16 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 dag geleden