Aandacht voor NN Group en InPost op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar verzekeraar NN Group en de Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost. NN Group zal mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging door analisten van Deutsche Bank. InPost kwam met een handelsupdate, waarin topman Rafal Brzoska sprak van een sterk jaar met recordvolumes en een sterke groei van het aantal kluisjes.
Beleggers lijken het verder rustig aan te doen na de sterke opmars sinds het begin van het jaar. Daarbij wordt vooral uitgekeken naar de nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten, die donderdag op het programma staan. De Federal Reserve heeft de rente afgelopen jaar flink verhoogd om de inflatie te beteugelen. Bij een verdere afkoeling van de inflatie zou de Fed de rente mogelijk minder sterk hoeven te verhogen.
In Nederland meldde het statistiekbureau CBS dat de inflatie in Nederland vorig jaar gemiddeld 10 procent bedroeg. Dat is het hoogste inflatiecijfer sinds 1975. De laatste maanden gaan de prijzen wel wat minder snel omhoog. Zo bevestigde het CBS dat de inflatie in december is gedaald tot 9,6 procent. Dit was de derde maand op rij dat de inflatie afnam.
Chipbedrijven
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingverlies van zo'n 0,6 procent. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met minnen beginnen. De Aziatische aandelenmarkten lieten dinsdag een gemengd beeld zien. In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een lang weekend, maakte de Nikkei een inhaalslag en klom 0,8 procent. De Hang Seng-index in Hongkong daalde tussentijds 0,3 procent, na de sterke koersrally in de afgelopen dagen.
Op het Damrak staan de chipbedrijven in de belangstelling na tegenvallende omzetcijfers van TSMC. De grote Taiwanese chipfabrikant lijkt ook last te krijgen van de afnemende vraag naar elektronische apparaten. Maandag behoorden de Nederlandse chipbedrijven ASML, Besi en ASMI nog tot de grote winnaars met winsten van rond de 6 procent.
Wall Street
De Europese beurzen sloten maandag hoger. De AEX steeg 1,7 procent tot 736,18 punten en de MidKap ging 1,6 procent omhoog, tot 983,67 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,3 procent. Wall Street ging overwegend omlaag. De Dow-Jonesindex eindigde 0,3 procent in de min op 33.517,65 punten. De brede S&P 500 daalde 0,1 procent en techbeurs Nasdaq klom 0,6 procent.
De euro was 1,0736 dollar waard, tegen 1,0758 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,3 procent in prijs, tot 74,43 dollar per vat. Brentolie kostte ook 0,3 procent minder, op 79,39 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DOHA (ANP) - De energieminister van Qatar verwacht dat alle energie-exporteurs in de Golfregio binnen enkele weken hun productie mogelijk moeten stilleggen als de oorlog in het Midden-Oosten aanhoudt. Dat kan de olieprijzen opdrijven tot 150 dollar per vat (zo'n 130 euro). Hiervoor waarschuwt energieminister en baas van staatsenergiebedrijf QatarEnergy Saad al-Kaabi in de Britse zakenkrant Financial Times (FT).
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB) is nog altijd "passend", ondanks de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Iran. Dat zegt president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) in een interview met persbureau Reuters.
22 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlander Remko Rijnders kan de nieuwe topman worden van Ceconomy, het Duitse moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn. Hij zou dan opvolger worden van topman Kai-Ulrich Deissner die vrijdag bekendmaakte dit jaar af te treden om persoonlijke redenen. Rijnders is nu nog financieel directeur van Ceconomy.
44 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het is de vraag of Nederlandse Spoorwegen reizigers in de toekomst op dezelfde manier blijft compenseren bij stakingen. De spoorvervoerder evalueert de regeling die daarvoor is opgezet, staat in het jaarverslag van het bedrijf. Nu vergoedt de NS reizigers voor hun kosten voor vervangend vervoer, tot een maximum van 25 euro, of hun treinkaartje als ritten uitvallen door een staking.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De dieselprijs in Nederland heeft een recordhoogte bereikt door de oorlog in het Midden-Oosten, berekende consumentencollectief UnitedConsumers. De landelijke adviesprijs is gestegen naar 2,375 euro per liter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde vrijdag tot de dalers op de Amsterdamse beurs na publicatie van de resultaten. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles liet tevens weten de plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op te schorten vanwege "te veel onzekerheid op de markt". Zo zorgt de oorlog in Iran voor veel tumult op de beurzen. Ook het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump zorgt voor onzekerheid.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De grote Deense rederij Maersk schort twee containerdiensten via het Midden-Oosten tijdelijk op vanwege de oorlog in de regio en de onveilige situatie voor de scheepvaart. Volgens Maersk gaat het om een voorzorgsmaatregel om de veiligheid van bemanningen en schepen te garanderen.
2 uur geleden