Aandacht voor kwartaalupdates ASML en AkzoNobel op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar de resultaten van chipmachinemaker ASML en verffabrikant AkzoNobel. ASML heeft een recordkwartaal achter de rug dankzij de sterke vraag naar chips, maar begint ook last te krijgen van materiaaltekorten. AkzoNobel verwacht dat de prijzen van zijn verfmerken Sikkens en Flexa verder zullen stijgen door de hogere grondstofprijzen. Ook denkt het concern dat de beperkingen in de toeleveringsketen tot halverwege 2022 zullen aanhouden.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren vrijwel vlak te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting met kleine koersuitslagen openen.
ASML boekte afgelopen kwartaal een omzet van 5,2 miljard euro en een winst van 1,7 miljard euro. Financieel directeur Roger Dassen sprak van "sterke cijfers", maar gaf aan dat zijn bedrijf ook merkt dat materialen schaars zijn. Dassen voorziet "enige impact" op de resultaten in het vierde kwartaal.
ING
De omzet van AkzoNobel steeg het afgelopen kwartaal op jaarbasis met 6 procent. Het bedrijfsresultaat viel wel flink terug. Volgens topman Thierry Vanlancker ligt het bedrijf op koers om aan het eind van het jaar met eigen prijsinitiatieven de inflatie van grondstofprijzen te compenseren.
ING weet eveneens de aandacht op zich gericht. De bank gaat bepaalde klanten compenseren wanneer hun rente niet in de pas liep met de gemiddelde marktrente. ING neemt voor de regeling een voorziening van 180 miljoen euro.
Philips
Vopak kondigde een wijziging aan de top van het bedrijf aan. Dick Richelle zal per 1 januari 2022 topman Eelco Hoekstra vervangen. Hoekstra vertrekt na elf jaar als bestuursvoorzitter van het tankopslagbedrijf naar SHV. Richelle werkt al sinds 1995 bij Vopak. In de afgelopen twaalf jaar stond hij aan het roer van de divisies in de Amerika's, Azië en het Midden-Oosten.
Philips staat ook in het nieuws. Een Amerikaanse leverancier van gespecialiseerde schoonmaakproducten eist in een rechtszaak 200 miljoen dollar van Philips. Het medisch-technologische bedrijf zou bij problemen met zijn apparaten tegen slaapapneu ten onrechte hebben gewezen naar reinigers die werken met ozon als oorzaak. SoClean zegt dat de omzet daardoor is gekelderd.
De euro was 1,1644 dollar waard, tegen 1,1631 dollar op een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,2 procent tot 82,76 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 84,79 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
5 uur geleden