Aandacht voor kwartaalcijfers DSM op herstellend Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar de kwartaalresultaten van DSM. Het speciaalchemieconcern wist mede door prijsverhogingen de omzet op te voeren. Buiten het Damrak kwamen de grote Franse bank BNP Paribas en de Duitse pakketbezorger Deutsche Post met cijfers. BNP Paribas boekte meer winst en Deutsche Post sprak van een sterke start van het jaar. Ook BP opende de boeken. Het Britse olie- en gasconcern leed een nettoverlies van dik 20 miljard dollar vanwege het vertrek uit Rusland.
De Europese beurzen lijken daarbij weer wat te herstellen van de flinke koersverliezen een dag eerder. Daarnaast begint de Federal Reserve dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. De Amerikaanse centrale bank heeft al laten doorschemeren de rente na afloop van de vergadering op woensdag waarschijnlijk met een half procentpunt te verhogen om de hoge inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden.
De AEX-index koerst af op een openingswinst van zo'n 1 procent. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting in het groen openen.
Moeilijke economische omstandigheden
DSM verkocht door het beëindigen van lockdowns in veel landen meer bestanddelen voor bijvoorbeeld drankjes en brood. Wel merkte het AEX-bedrijf dat klanten uit de veeteelt hun aangelegde voorraden eerst afbouwen en dat varkenshouders in China geraakt worden door de strenge lockdowns in het land. Dat werd weer goedgemaakt met de verkoop van enzymen die de voedingswaarde opvoert van diervoer, dat mede door de oorlog in Oekraïne duurder is geworden.
Ook Kendrion opende de boeken. De producent van elektromagnetische componenten boekte afgelopen kwartaal een recordomzet van bijna 130 miljoen euro. Topman Joep van Beurden sprak van een sterk kwartaal onder moeilijke economische omstandigheden. Kendrion begon het jaar met een zeker optimisme, maar de oorlog in Oekraïne en de lockdowns in China zorgen voor meer economische onzekerheid. Het bedrijf is onder meer een belangrijke toeleverancier aan de autosector, die kampt met tekorten aan computerchips.
Overig
Alfen liet weten zeven energieopslagsystemen aan DSG te hebben verkocht. De producent van laadpalen en opslagsystemen gaf geen financiële details van de deal.
De euro was 1,0506 dollar waard, tegen 1,0514 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 105,07 dollar. Brent-olie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 107,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.
12 uur geleden