Aandacht voor KPN en Heineken op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar telecomconcern KPN en bierbrouwer Heineken. Toezichthouder ACM liet weten niet zomaar akkoord te gaan met de overname van Youfone door KPN. Met die deal van 200 miljoen euro lijft KPN een belangrijk budgetmerk voor mobiele telefonie in, waardoor te veel concurrentie kan wegvallen. Om die reden gaat de ACM de overname uitgebreider onderzoeken.
Heineken gaat 430 miljoen euro investeren in een nieuwe brouwerij in Mexico. Met zijn eerste brouwerij in de zuidoostelijke staat Yucatán hoopt de brouwer aan de groeiende vraag naar zijn bieren in die regio te kunnen voldoen. Heineken, dat in Mexico zo'n 18.000 medewerkers heeft, verwacht dat de nieuwe brouwerij voor 2000 extra banen zal zorgen. Volgens topman Dolf van den Brink is Mexico een van belangrijkste markten voor Heineken en is de investering van strategisch belang.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die verhoogde donderdag voor de tiende keer op rij de rente tot 4 procent om de inflatie aan te pakken. Dat is het hoogste niveau ooit. Op de financiële markten wordt gehoopt dat dit de laatste verhoging zal zijn.
Terughoudendheid
De AEX-index op het Damrak koerst af op een positief begin. Ook de andere Europese beurzen lijken hoger te openen. De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag overwegend stevige winsten zien. De Nikkei in Tokio ging 1,1 procent hoger het weekeinde in en de Hang Seng-index in Hongkong steeg tussentijds 1,2 procent.
De hoofdindex in Shanghai bleef achter met een min van 0,4 procent ondanks een sterker dan verwachte stijging van de Chinese winkelverkopen en industriële productie in augustus. De aanhoudende crisis in de vastgoedmarkt zorgde echter voor terughoudendheid. De huizenprijzen in China lieten namelijk vorige maand opnieuw een daling zien. Ook schortte de door de overheid gecontroleerde vastgoedontwikkelaar Sino-Ocean de rentebetalingen op buitenlandse obligatieleningen op.
Chipbedrijf
In de chipsector verwerken beleggers de succesvolle beursgang van Arm. Het Britse chipbedrijf, dat de ontwerpen levert voor chips die in bijna alle smartphones zitten, schoot donderdag bij de beursgang in New York bijna 25 procent omhoog.
De euro was 1,0653 dollar waard, tegen 1,0661 een dag eerder. De olieprijzen stegen opnieuw. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 90,78 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 94,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers reageerden op meevallende cijfers over de Amerikaanse economie. Daaruit kwam naar voren dat de economie van de Verenigde Staten in het derde kwartaal met 4,3 procent is gegroeid, de grootste groei in twee jaar.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is dinsdag voor het eerst gestegen tot boven de 12.000 dollar per ton. De prijs van koper stijgt de laatste maanden, onder meer vanwege zorgen over de aanvoer van het belangrijke metaal.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie spreekt van een flinke domper voor boeren in Nederland, nu ze geen nieuwe uitzondering op de Europese mestregels krijgen. "Het is de omgekeerde wereld dat er minder gezonde dierlijke mest mag worden aangewend op grasland, terwijl er wel meer kunstmest mag worden gebruikt om de bodem te voeden", stelt de organisatie.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Novo Nordisk was dinsdag een grote winnaar op de aandelenbeurs in Kopenhagen. De Verenigde Staten gaven de Deense farmaceut goedkeuring voor het op de markt brengen van een pilversie van zijn populaire obesitasinjectie Wegovy. Het bedrijf wil in januari al beginnen met de verkoop in de VS.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen in de loop van 2027 een importheffing op chips uit China op te leggen. Dit meldt het Amerikaanse handelsagentschap USTR na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onduidelijkheid voor Nederlandse boeren en tuinders "is compleet", nu ze niet hoeven te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Zo reageert land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland op het door Brussel afgewezen verzoek.
11 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Twee schepen van de grote Franse containervervoerder CMA CGM zijn weer door het Suezkanaal gevaren, meldt de autoriteit van het kanaal dinsdag. CMA CGM liet twee jaar geleden weten de belangrijke vaarroute voorlopig te mijden uit angst voor aanvallen van Houthi-rebellen.
12 uur geleden