Aandacht voor koopjesfestijn Black Friday op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht onder meer uit naar het koopjesfestijn Black Friday. Op die dag doen vooral veel Amerikanen inkopen voor de feestdagen en proberen retailers ze met kortingsacties naar hun winkels te lokken. Ook in Europa stunten steeds meer bedrijven rond Black Friday met hun prijzen. Beleggers zijn vooral benieuwd in hoeverre de hoge inflatie de koopbereidheid van consumenten heeft aangetast, waardoor ze mogelijk voorzichtiger zijn met het doen van grote uitgaven.
De beurshandel verloopt verder waarschijnlijk opnieuw rustig. De belangrijke Amerikaanse beurzen waren donderdag gesloten vanwege Thanksgiving en zijn op Black Friday slechts een halve dag open. De AEX-index op het Damrak lijkt vrijwel vlak te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 1,7 en 0,6 procent door verliezen bij de Chinese techbedrijven en vastgoedondernemingen.
In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, sloot de Nikkei 0,5 procent hoger. In Japan liep de kerninflatie, exclusief de prijzen voor verse voedingsproducten, in oktober op tot 2,9 procent. De gemiddelde prijsstijging ligt daarmee voor de negentiende maand op rij boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of Japan. Ook bleek dat de bedrijvigheid in de Japanse industrie in november opnieuw is gekrompen.
Marel liet weten een ongevraagd en niet-bindend overnamevoorstel te hebben ontvangen. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines gaf verder geen details over de mogelijke koper en de hoogte van het bod. Ook is het niet zeker dat het voorstel tot een daadwerkelijk bod op het bedrijf zal leiden. Wel stelt Marel dat grootaandeelhouder Eyrir Invest, die bijna een kwart van de aandelen bezit, een mogelijk officieel bod zal aanvaarden.
Ook HAL staat in de belangstelling. De beleggingsmaatschappij is van plan zijn hoofdkantoor van Curaçao naar Rotterdam te verhuizen. HAL waarschuwt dat het daarmee ook in Nederland winstbelasting moet gaan betalen. Ook geldt voor aandeelhouders een dividendbelasting van 15 procent. HAL kondigde ook het vertrek van bestuursvoorzitter Mel Groot aan. Jaap van Wiechen wordt zijn opvolger.
De euro was 1,0906 dollar waard, tegen 1,0903 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 76,47 dollar. Brentolie kostte een fractie meer op 81,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
8 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden