Aandacht voor Just Eat Takeaway op Damrak na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar Just Eat Takeaway. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan schroefden hun aanbeveling voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl terug. Een dag eerder was de maaltijdbezorger nog de grote winnaar op het Damrak met een winst van bijna 8 procent.
De Amsterdamse AEX-index koerst verder af op een licht lager begin van de nieuwe handelsdag. Beleggers lijken wat gas terug te nemen na het tweedaagse herstel op Wall Street, waar beter dan verwachte kwartaalcijfers van grote detailhandelsbedrijven als Macy's, Dollar Tree en Dollar General voor optimisme zorgden. Beleggers schoven daardoor de vrees dat de hoge inflatie de koopkracht van consumenten onder druk zet even aan de kant.
Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting met kleine koersuitslagen openen. De belangrijkste aandelenmarkten in Azië wonnen vrijdag terrein. De Nikkei in Tokio ging 0,7 procent hoger het weekeinde in. De Hang Seng-index in Hongkong boekte een tussentijdse winst van dik 2 procent dankzij stevige koerswinsten van Alibaba en Baidu. Beide grote Chinese techbedrijven kwamen met beter dan verwachte cijfers en zorgden voor opluchting in de geplaagde Chinese techsector.
Prosus
De beurs in Shanghai bleef wat achter met een plus van 0,1 procent. De winsten van de Chinese industriële bedrijven, die kampen met het strikte coronabeleid in het land, lieten in april voor het eerst in twee jaar een daling zien.
Op het Damrak zal Prosus mogelijk opnieuw reageren op de verdere opmars in de Chinese techsector. De techinvesteerder heeft een groot belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent en behoorde donderdag al tot de grootste stijgers in de AEX, met een plus van ruim 4 procent.
Olieprijzen
De Europese beurzen sloten donderdag in het groen. De AEX klom 1,3 procent tot 692,80 punten en de MidKap eindigde met een plus van 0,7 procent op 1012,87 punten. De graadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 1,8 procent. Wall Street zette het herstel voort met een winst van 1,6 procent voor de Dow-Jonesindex, die op 32.637,19 punten eindigde. De brede S&P 500 steeg 2 procent en techgraadmeter Nasdaq dikte 2,7 procent aan.
De euro was 1,0750 dollar waard, tegen 1,0723 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie minder op 114,02 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 117,33 dollar per vat.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP/RTR) - Bijna alle nieuwe auto's die vorig jaar werden verkocht in Noorwegen waren elektrisch aangedreven. Volgens de Noorse wegenautoriteit was 96 procent van de nieuw verkochte personenauto's volledig elektrisch. Dat was een jaar eerder nog 89 procent.
56 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse netwerk van handelskamers heeft opgeroepen tot een verandering in het klimaat- en energiebeleid bij de oosterburen, met de waarschuwing dat de huidige koers grote delen van de Duitse industrie kan schaden. "Ik denk dat we nu hebben ingezien hoe de weg die we volgen, zonder correctie, belangrijke delen van de industrie kapotmaakt", zei Peter Adrian, voorzitter van de Duitse Kamer van Industrie en Handel (DIHK), tegen het Duitse persbureau dpa.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
3 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
3 uur geleden