Aandacht voor inflatie eurozone en banenrapport ADP op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs kijken woensdag onder meer uit naar de inflatiecijfers van de eurozone. De inflatie zit al enige tijd flink in de lift en kwam in december in het eurogebied uit op 5 procent. De grote vraag is in hoeverre de stijging van het algemene prijspeil in januari heeft doorgezet. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bleek alvast dat de inflatie in Nederland op basis van de Europese geharmoniseerde methode afgelopen maand flink is opgelopen tot 7,6 procent.
Ook gaat de aandacht uit naar het banenrapport van de Amerikaanse loonstrookverwerker ADP, dat later op de dag verschijnt. Het rapport vormt een indicator van het officiële banencijfer van de Amerikaanse overheid, dat op vrijdag wordt vrijgegeven. De situatie op de arbeidsmarkt is van belang voor beleggers omdat de werkgelegenheid een belangrijke rol speelt in het rentebesluit van de Federal Reserve.
De AEX-index op Beursplein lijkt op basis van de openingsindicatoren hoger te beginnen. Ook elders in Europa zullen de beurzen in het groen openen. Beleggers verwerken onder meer de resultaten van het Britse telecomconcern Vodafone, de Zwitserse farmaceut Novartis en de Spaanse bank Santander.
AMG
Op het Damrak staat AMG in de belangstelling. De metalengroep verhoogde zijn verwachtingen voor 2022. In december schroefde het bedrijf zijn vooruitzichten ook al op. Volgens de metalenspecialist zijn met name de marktomstandigheden voor lithium sinds eind vorig jaar "aanzienlijk" verbeterd.
Fagron kondigde een overname aan. De toeleveranciers aan apotheken heeft zijn Amerikaanse branchegenoot Letco Medical gekocht voor 34 miljoen dollar (zo'n 30 miljoen euro). Ook heeft het bedrijf 80 procent van zijn divisie die op basis van contracten diensten levert aan bedrijven in de consumentengezondheidszorg en detailhandel in de Verenigde Staten, verkocht aan een syndicaat. De verkoopprijs bedraagt 6 miljoen dollar.
Pharming
Pharming liet weten positieve studieresultaten te hebben behaald met het middel leniolisib, waarmee de biotechnoloog verschillende zeldzame immuunziekten wil behandelen. Het bedrijf kondigde tevens aan in het tweede kwartaal te willen starten met het indienen van de wereldwijde aanvragen voor registratie van het middel bij toezichthoudende instanties.
De euro was 1,1266 dollar waard, tegen 1,1244 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 88,36 dollar. Brentolie werd ook 0,2 duurder, op 89,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag op de eerste dag van het nieuwe beursjaar gemengd gesloten. Chipaandelen hebben hun opmars van 2025, dankzij het aanhoudende optimisme over AI, voortgezet.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Azië.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.
11 uur geleden