Aandacht voor inflatie en koopjesfestijn Black Friday op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar de inflatie en het koopjesfestijn Black Friday. In de eurozone wordt later op de dag het inflatiecijfer over november bekendgemaakt. Economen verwachten dat het leven in het eurogebied deze maand gemiddeld 2,3 procent duurder is geworden. In oktober bedroeg de inflatie nog 2 procent, gelijk aan de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB).
De ECB heeft de rente dit jaar al drie keer verlaagd, nu de inflatie rond de doelstelling ligt. Bij de volgende rentevergadering in december zal de centrale bank waarschijnlijk opnieuw de rente verlagen om het kwakkelende economische herstel in het eurogebied aan te jagen.
Statistiekbureau CBS maakte eerder op de ochtend al bekend dat de inflatie in Nederland deze maand is opgelopen tot 4 procent, van 3,5 procent in oktober. Vooral eten, drinken en tabak werden opnieuw flink duurder. Volgens de Europese rekenmethode kwam de inflatie uit op 3,8 procent. Dat de inflatie in Nederland ruim boven het Europese gemiddelde ligt, komt vooral door de prijzen van diensten en tabaksproducten.
Steeds populairder
De AEX-index lijkt licht lager te beginnen. Beleggers letten vooral op berichten over de verkopen van de retailers, die op Black Friday consumenten met kortingsacties naar hun winkels en webshops proberen te lokken. Het van oorsprong Amerikaanse koopjesfestijn wordt ook steeds populairder in Europa en Nederland, en luidt het belangrijke feestdagenseizoen van de winkelbedrijven in. Op Wall Street zijn de beurzen op Black Friday slechts een halve dag open.
De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Japanse Nikkei verloor 0,4 procent. Een sterker dan verwachte stijging van de inflatie in de regio Tokio wakkerde de speculatie aan dat de Bank of Japan de rente verder gaat verhogen. Het vooruitzicht van een hogere rente stuwde de waarde van de Japanse yen. De beurs in Shanghai steeg 1 procent door de hoop op meer maatregelen van de Chinese overheid om de economie te stimuleren.
Renewi
Op het Damrak blijft Renewi in de belangstelling staan. De Brits-Nederlandse afvalverwerker werd donderdag 42 procent meer waard. Die koerssprong volgde op een voorlopig akkoord over een overname van het bedrijf door het Australische beleggingsfonds Macquarie Asset Management.
De euro was 1,0581 dollar waard, tegen 1,0553 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 69,17 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 73,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft de verwachting voor de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verder verlaagd. Het in Parijs gevestigde agentschap wijst daarbij op de recente escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten en de opnieuw stijgende brandstofprijzen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De dieselprijs in de Verenigde Staten is naar recordhoogte gestegen. Een gallon (3,8 liter) kostte gemiddeld voor het eerst meer dan 6 dollar, volgens autolobbyclub American Automobile Association (AAA). De stijgende prijzen zijn een probleem voor de Republikeinse Partij van president Donald Trump in aanloop naar de midterms, de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen in november.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een horde weggenomen voor de treindiensten die Arriva wil aanbieden richting Parijs. Volgens de toezichthouder komt het "economisch evenwicht" op het spoor waar de Nederlandse Spoorwegen rijden niet in gevaar, wat betekent dat de NS geen grote schade lijdt door de komst van de Arriva-treinen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na drie verliesdagen op rij. De inflatievrees laaide deze week weer op door de sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het toegenomen geweld in het Midden-Oosten. Om de hoge inflatie te bestrijden, verhoogde de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag de rente in de eurozone voor de tweede keer dit jaar. De grote vraag is nu: wat gaat de Amerikaanse centrale bank doen?
3 uur geledenBOISE (ANP/BLOOMBERG) - Micron Technology gaat zijn medewerkers in Taiwan belonen met een contante bonus van 1 miljoen Taiwanese dollar (ruim 27.000 euro) plus een beloning in aandelen van het bedrijf. Dit gebeurt nadat lokale vakbonden hadden aangedrongen op een extra uitkering als erkenning voor de bijdrage van het personeel aan de enorme winsten van de Amerikaanse chipfabrikant, die profiteert van de grote investeringen in datacenters en infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI).
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Steeds meer Amerikaanse politici dringen aan op nieuwe regels om AI-systemen aan banden te leggen. De oproepen volgen op waarschuwingen van twee onderzoekers van Anthropic, die stellen dat de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) in de nabije toekomst kan leiden tot het uitsterven van de mensheid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in juli opnieuw gestegen na een groei in juni. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben bedrijven vooral meer machines en apparaten uitgevoerd. Ook de export van chemische producten en transportmiddelen was hoger. De exportgroei kwam uit op 2,1 procent.
6 uur geleden