Aandacht voor Fed-besluit en cijfers ASML en AkzoNobel op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag uit naar de resultaten van ASML en AkzoNobel. Chipmachinemaker ASML behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf in het laatste kwartaal van 2024 veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor heel 2025 rekent ASML op een verdere omzetgroei.
ASML stond in de afgelopen dagen onder druk en zag maandag alleen al 19 miljard euro aan beurswaarde verdampen. Beleggers schrokken van de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese start-up DeepSeek die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Het aandeel lijkt woensdag hoger te gaan openen.
Verfconcern AkzoNobel zag de omzet in het vierde kwartaal licht stijgen, terwijl de nettowinst flink lager uitviel. Volgens topman Greg Poux-Guillaume was 2024 een jaar waarin het concern op eigen kracht wist te groeien ondanks de gemengde marktomstandigheden. Vooruitkijkend verwacht de topman geen significant marktherstel in 2025. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt zullen volgens Guillaume wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.
Rentebesluit
Verder kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. Het is het eerste rentebesluit onder de tweede termijn van de Amerikaanse president Trump. De centrale bank heeft al laten doorschemeren de rente waarschijnlijk niet verder te verlagen. De Fed vreest dat de importheffingen die Trump dreigt in te voeren, zullen leiden tot hogere prijzen en de inflatie weer aanwakkeren. Ook komen na de slotbel op Wall Street de cijfers van Microsoft, Tesla en Facebook-eigenaar Meta naar buiten.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een hoger begin, na het herstel in de Amerikaanse techsector. Zo steeg Nvidia bijna 9 procent. Maandag kelderde het AI-chipbedrijf nog 17 procent door de onrust rond DeepSeek. In Azië waren de meeste beurzen gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar. In Japan en Australië werd wel gehandeld en wonnen de beurzen 1 en 0,6 procent.
De euro was 1,0435 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent goedkoper op 73,70 dollar. Brentolie daalde 0,2 procent in prijs tot 77,35 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LE RELECQ-KERHUON (ANP/AFP) - De Franse regionale bank Crédit Mutuel Arkéa is getroffen door een cyberaanval waardoor frauduleuze transacties mogelijk waren. Daarbij zou volgens berichten zo'n 118 miljoen euro zijn buitgemaakt. De bank zegt dat de aanval onder controle is en dat er geen financiële gevolgen zijn voor klanten.
16 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De stakingsacties bij ABN AMRO beginnen donderdag in Diemen. Het personeel op het kantoor daar legt het werk tussen 11.00 en 15.00 uur neer, maakte FNV bekend. Volgens een woordvoerder van de vakbond doen een paar honderd medewerkers mee. Als de werkonderbreking niet het gewenste effect heeft, schaalt de vakbond de acties verder op.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland draagt Klaas Knot voor als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aan de Tweede Kamer. Eurolanden hebben tot komende vrijdag de tijd om mogelijke opvolgers aan te dragen voor Christine Lagarde, die in februari vervroegd terugtreedt.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in oktober verder gestegen naar 4 procent door de hogere brandstofprijzen, het hoogste niveau sinds september 2023. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. Economen hadden ook gerekend op een inflatie van 4 procent.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De noodlijdende fabrikant van elektrische bussen Ebusco krijgt een nieuwe geldinjectie van 12 miljoen euro van aandeelhouders. "De investeerders, die allemaal bestaande aandeelhouders van Ebusco zijn, hebben toegezegd in totaal 240 miljoen nieuwe gewone aandelen te kopen tegen een uitgifteprijs van 0,05 euro per aandeel", meldt het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize stond woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verwacht dat de omzet in het huidige kwartaal tussen de 200 miljoen en 250 miljoen euro lager uitvalt door de cyberaanval vorige maand. Die aanval leidde tot grote verstoringen bij Albert Heijn en andere winkelketens van het Belgisch-Nederlandse concern.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Deense farmacieconcern Novo heeft zijn financiële verwachtingen voor dit jaar verhoogd, mede door de vraag naar zijn afslankpil. De vraag naar Wegovy in de Verenigde Staten neemt toe en daarnaast wordt de afslankpil in steeds meer landen op de markt gebracht.
4 uur geleden