Aandacht voor DSM op Damrak na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar DSM. Analisten van Jefferies schroefden hun advies voor het speciaalchemiebedrijf op naar kopen. Daarnaast verwerken beleggers de koersval op Wall Street, die werd veroorzaakt door het teleurstellende inflatiecijfer van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse inflatierapport zorgde dinsdag ook al voor koersdruk op de Europese markten, maar Wall Street zakte na de slotbel in Europa verder weg en beleefde de slechtste beursdag sinds juni 2020.
Vooral de technologiebedrijven kregen rake klappen door het vooruitzicht dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente stevig zal blijven verhogen om de hoge inflatie aan te pakken. Voorafgaand aan het inflatiecijfer heerste juist hoop bij beleggers dat de Fed de rente minder agressief zou gaan verhogen. Hogere rentetarieven zijn slecht nieuws voor aandelen in het algemeen en met name voor de snelgroeiende techbedrijven. Techgraadmeter Nasdaq raakte daardoor ruim 5 procent kwijt.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingsverlies van bijna 1 procent. Ook de andere Europese beurzen lijken verder weg te zakken. In Azië gingen de belangrijkste aandelenmarkten woensdag hard omlaag. In Tokio eindigde de Nikkei 2,8 procent in de min en in Hongkong leverde de Hang Seng-index tussentijds 2,5 procent in.
Brussel
Beleggers houden de blik ook gericht op Brussel. Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zal de voorstellen onthullen om de energielasten van burgers en bedrijven te verlichten. De commissie wil naar verluidt een prijsplafond van 180 euro per megawattuur instellen voor bedrijven die met duurzame energie elektriciteit opwekken. Ook zouden grote energiebedrijven die met gas elektriciteit opwekken vanaf december een solidariteitsbijdrage moeten betalen over de extra winst die ze maken.
Bij de kleinere bedrijven staat Ajax in de belangstelling. De beursgenoteerde voetbalclub verloor dinsdagavond in de Champions League van Liverpool.
Euro
De Europese beurzen gingen dinsdag flink omlaag. De AEX eindigde 1,8 procent in het rood op 684,23 punten. De graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,6 procent. Op Wall Street sloot de Dow-Jonesindex uiteindelijk 3,9 procent lager en de brede S&P 500 zakte 4,3 procent.
De euro was weer minder waard dan 1 dollar door het vooruitzicht van forse renteverhogingen in de VS. De eenheidsmunt noteerde op 0,9981 dollar, tegen 1,0006 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent in prijs tot 86,81 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 92,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De rechtszaken van bedrijven over het terugbetalen van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump worden niet uitgesteld. Trump diende onlangs een verzoek in om de procedures met maximaal vier maanden uit te stellen voordat de zaken worden hervat. Een Amerikaans federaal hof van beroep wees het verzoek echter af.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De kosten voor het vervoeren van ruwe olie van het Midden-Oosten naar China zijn gestegen tot het hoogste niveau ooit. Dat is het gevolg van de onrust in de regio en het stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz. Die zeestraat is een belangrijke route voor olie en gas.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Klanten van Odido die vermoeden dat ze slachtoffer zijn geworden van de diefstal van hun gegevens, kunnen nu ook op de site van de politie controleren of hun data in handen van criminelen is gevallen. Mensen kunnen op basis van hun gegevens op politie.nl de check doen.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ABN AMRO mag zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank overnemen, heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) besloten. Volgens de mededingingswaakhond zijn er geen aanwijzingen dat deze deal de concurrentie in het Nederlandse bankenlandschap beperkt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM ging maandag flink onderuit op de aandelenbeurs in Amsterdam. Ook andere Europese luchtvaartmaatschappijen hadden op de beurzen last van de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten, die dit weekend begonnen, en vergeldingsacties van Iran.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vakbonden gaan acties voorbereiden, omdat het kabinet vasthoudt aan ingrepen in de sociale zekerheid. Dat hebben FNV, CNV en VCP maandag gezegd na hun kennismaking met bewindspersonen van het kabinet-Jetten. De bonden hebben daar nogmaals benadrukt dat ze de gesprekken met het kabinet opschorten zolang voorstellen, zoals een versnelde verhoging van de AOW-leeftijd, op tafel blijven.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Enkele luchtvaartmaatschappijen uit de Verenigde Arabische Emiraten zullen maandag een beperkt aantal vluchten uitvoeren. Emirates, flydubai en Etihad Airways repatriëren vooral gestrande passagiers die vast kwamen te zitten sinds de aanvallen op Iran van afgelopen weekend.
3 uur geleden