Aandacht voor DSM op Damrak na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar DSM. Analisten van Jefferies schroefden hun advies voor het speciaalchemiebedrijf op naar kopen. Daarnaast verwerken beleggers de koersval op Wall Street, die werd veroorzaakt door het teleurstellende inflatiecijfer van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse inflatierapport zorgde dinsdag ook al voor koersdruk op de Europese markten, maar Wall Street zakte na de slotbel in Europa verder weg en beleefde de slechtste beursdag sinds juni 2020.
Vooral de technologiebedrijven kregen rake klappen door het vooruitzicht dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente stevig zal blijven verhogen om de hoge inflatie aan te pakken. Voorafgaand aan het inflatiecijfer heerste juist hoop bij beleggers dat de Fed de rente minder agressief zou gaan verhogen. Hogere rentetarieven zijn slecht nieuws voor aandelen in het algemeen en met name voor de snelgroeiende techbedrijven. Techgraadmeter Nasdaq raakte daardoor ruim 5 procent kwijt.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingsverlies van bijna 1 procent. Ook de andere Europese beurzen lijken verder weg te zakken. In Aziƫ gingen de belangrijkste aandelenmarkten woensdag hard omlaag. In Tokio eindigde de Nikkei 2,8 procent in de min en in Hongkong leverde de Hang Seng-index tussentijds 2,5 procent in.
Brussel
Beleggers houden de blik ook gericht op Brussel. Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zal de voorstellen onthullen om de energielasten van burgers en bedrijven te verlichten. De commissie wil naar verluidt een prijsplafond van 180 euro per megawattuur instellen voor bedrijven die met duurzame energie elektriciteit opwekken. Ook zouden grote energiebedrijven die met gas elektriciteit opwekken vanaf december een solidariteitsbijdrage moeten betalen over de extra winst die ze maken.
Bij de kleinere bedrijven staat Ajax in de belangstelling. De beursgenoteerde voetbalclub verloor dinsdagavond in de Champions League van Liverpool.
Euro
De Europese beurzen gingen dinsdag flink omlaag. De AEX eindigde 1,8 procent in het rood op 684,23 punten. De graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,6 procent. Op Wall Street sloot de Dow-Jonesindex uiteindelijk 3,9 procent lager en de brede S&P 500 zakte 4,3 procent.
De euro was weer minder waard dan 1 dollar door het vooruitzicht van forse renteverhogingen in de VS. De eenheidsmunt noteerde op 0,9981 dollar, tegen 1,0006 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent in prijs tot 86,81 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 92,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
10 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italiƫ, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
15 uur geleden