Aandacht voor DSM op Damrak na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar DSM. Analisten van Jefferies schroefden hun advies voor het speciaalchemiebedrijf op naar kopen. Daarnaast verwerken beleggers de koersval op Wall Street, die werd veroorzaakt door het teleurstellende inflatiecijfer van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse inflatierapport zorgde dinsdag ook al voor koersdruk op de Europese markten, maar Wall Street zakte na de slotbel in Europa verder weg en beleefde de slechtste beursdag sinds juni 2020.
Vooral de technologiebedrijven kregen rake klappen door het vooruitzicht dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente stevig zal blijven verhogen om de hoge inflatie aan te pakken. Voorafgaand aan het inflatiecijfer heerste juist hoop bij beleggers dat de Fed de rente minder agressief zou gaan verhogen. Hogere rentetarieven zijn slecht nieuws voor aandelen in het algemeen en met name voor de snelgroeiende techbedrijven. Techgraadmeter Nasdaq raakte daardoor ruim 5 procent kwijt.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingsverlies van bijna 1 procent. Ook de andere Europese beurzen lijken verder weg te zakken. In Aziƫ gingen de belangrijkste aandelenmarkten woensdag hard omlaag. In Tokio eindigde de Nikkei 2,8 procent in de min en in Hongkong leverde de Hang Seng-index tussentijds 2,5 procent in.
Brussel
Beleggers houden de blik ook gericht op Brussel. Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zal de voorstellen onthullen om de energielasten van burgers en bedrijven te verlichten. De commissie wil naar verluidt een prijsplafond van 180 euro per megawattuur instellen voor bedrijven die met duurzame energie elektriciteit opwekken. Ook zouden grote energiebedrijven die met gas elektriciteit opwekken vanaf december een solidariteitsbijdrage moeten betalen over de extra winst die ze maken.
Bij de kleinere bedrijven staat Ajax in de belangstelling. De beursgenoteerde voetbalclub verloor dinsdagavond in de Champions League van Liverpool.
Euro
De Europese beurzen gingen dinsdag flink omlaag. De AEX eindigde 1,8 procent in het rood op 684,23 punten. De graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,6 procent. Op Wall Street sloot de Dow-Jonesindex uiteindelijk 3,9 procent lager en de brede S&P 500 zakte 4,3 procent.
De euro was weer minder waard dan 1 dollar door het vooruitzicht van forse renteverhogingen in de VS. De eenheidsmunt noteerde op 0,9981 dollar, tegen 1,0006 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent in prijs tot 86,81 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 92,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
2 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
1 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
1 uur geledenVALKENBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Europese wapenfabrikant Destinus overweegt een beursgang in Amsterdam. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in het Zuid-Hollandse Valkenburg heeft, momenteel in gesprek is met investeerders om ongeveer 200 miljoen euro op te halen. Daarna overweegt Destinus volgens hen naar de aandelenbeurs in Amsterdam te gaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen zijn vrijdag lager geopend na de plussen een dag eerder. Applied Materials behoorde tot de verliezers op Wall Street na bekendmaking van cijfers door de grote fabrikant van chipapparatuur. Het aandeel zakte in de vroege handel 1,6 procent.
3 uur geleden