Aandacht voor cijfers Philips aan begin drukke beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag uit naar Philips. Het zorgtechnologieconcern, dat kampt met een slepende kwestie over zijn defecte slaapapneu-apparaten, wist in het vierde kwartaal weer winst te boeken. De omzet viel wel terug. Het jaarverlies werd teruggedrongen tot 463 miljoen euro, van een min van 1,6 miljard euro in 2022.
Het bedrijf heeft sinds 2021 miljoenen slaapapneu-apparaten moeten terugroepen omdat isolatieschuim kon loslaten, wat schadelijk kan zijn voor de gezondheid van patiënten. De affaire kostte Philips al honderden miljoenen aan vergoedingen voor de defecte machines. Philips heeft daarbij een schikking getroffen met de Amerikaanse medische toezichthouder FDA, waarvoor het bedrijf in het afgelopen kwartaal een last in de boeken heeft gezet van 363 miljoen euro.
De deal met de Amerikaanse autoriteiten biedt een routekaart met doelstellingen voor Philips om aan de wettelijke vereisten te voldoen. Totdat Philips aan die eisen heeft voldaan, zal het bedrijf in de VS geen nieuwe slaapapneu-apparaten of andere apparaten voor ademhalingszorg verkopen.
Evergrande
Beleggers maken zich verder op voor een drukke week. Zo komen op de Amsterdamse beurs onder meer de AEX-fondsen KPN, Shell en ING met cijfers. Ook komt de Amerikaanse Federal Reserve woensdag met een nieuw rentebesluit.
De AEX-index koerst af op een vrijwel vlak begin. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te openen. De Aziatische aandelen gingen maandag overwegend vooruit. De Nikkei in Tokio eindigde 0,8 procent in de plus en de beurs in Hongkong klom ook 0,8 procent. De handel in het aandeel Evergrande werd stilgelegd na een koersval van bijna 21 procent. Beleggers schrokken van het besluit van een rechtbank in Hongkong om het door schulden geplaagde Chinese vastgoedconcern te ontmantelen.
Elektrische bussen
Ebusco waarschuwde dat een deel van de omzet in 2023 door onvoorziene omstandigheden zal worden doorgeschoven naar 2024. Mede door de vertraagde leveringen van elektrische bussen zal de omzet dit jaar uitkomen op meer dan 325 miljoen euro, tegen een eerdere verwachting van ruim 300 miljoen euro. Daarnaast heeft Ebusco op verzoek van topman Peter Bijvelds, Frank Meurs voorlopig benoemd tot medetopman van het bedrijf.
De euro was 1,0843 dollar waard, tegen 1,0864 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 78,22 dollar per vat. Brentolie klom ook 0,3 procent in prijs, tot 83,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data voor bedrijven, het leger en veiligheidsdiensten, presteerde afgelopen kwartaal beter dan beleggers hadden verwacht.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/RTR) - De lage waterstand gaat de Duitse economie minstens 0,3 procentpunt groei kosten dit jaar, verwacht ING-econoom Carsten Brzeski. Volgens de econoom was het bruto binnenlands product dit jaar op weg naar een groei van 0,8 procentpunt. "Dit is een flinke domper", zegt Brzeski.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Klanten van Albert Heijn gaan er twee keer zo lang over doen om hun spaarboekje met koopzegels vol te krijgen. Vanaf 7 september ontvangen klanten voortaan een koopzegel per 2 euro aan boodschappen, waar dat nu een koopzegel per 1 euro is.
3 uur geledenCHICAGO (ANP) - McDonald's heeft voor het tweede kwartaal op rij minder groei doorgemaakt. Volgens persbureau Bloomberg is dit een teken dat consumenten zuiniger aan doen, nu ze meer geld kwijt zijn aan bijvoorbeeld brandstof. Dit speelt vooral in de Verenigde Staten, maar ook in de rest van de wereld groeide McDonald's minder hard.
3 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - In Brazilië werken meer dan tweehonderd onderzoekers aan de ontwikkeling van 'groene' vliegtuigbrandstof uit de olierijke vruchten van een palmsoort. Biotechnologen, agronomen en automatiseringsexperts staan aan de basis van het project van 3 miljard dollar. Daarbij wordt de vrij onbekende macaúba-palm aangeplant op een uitgestrekt gebied in de Braziliaanse deelstaat Minas Gerais, ten noorden van São Paulo.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Spotify heeft in het tweede kwartaal van 2026 opnieuw meer gebruikers en betalende abonnees getrokken. Dat komt naar voren uit de dinsdag gepubliceerde halfjaarcijfers van het bedrijf. De Zweedse muziekstreamingdienst zag mede daardoor ook zijn omzet verder toenemen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van de onlinebank Revolut is verwikkeld geraakt in een rechtszaak in het Verenigd Koninkrijk. Nik Storonsky wordt door een jachtmakelaarskantoor beschuldigd van het ontduiken van 17,5 miljoen euro aan commissie bij de aankoop van een superjacht. Het jacht werd door de Braziliaanse voormalig eigenaar gewaardeerd op 350 miljoen euro.
4 uur geleden