Aandacht voor chipsector op Damrak na cijfers Besi
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar de chipsector na de resultaten van Besi. De chiptoeleverancier profiteert van de sterke vraag naar computerchips en wist de omzet en winst flink op te voeren in het laatste kwartaal van 2021. Ook bodemonderzoeker Fugro, bouwer Heijmans en detacheerder Brunel openden de boeken.
De stemming op de aandelenmarkten zal echter opnieuw worden bepaald door de ontwikkelingen rond Oekraïne. De beurzen in New York sloten donderdag flink in het rood door de zorgen over een Russische invasie in Oekraïne. Op de Aziatische markten zorgde het nieuws dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken eind volgende week een ontmoeting heeft met zijn Russische ambtgenoot Sergei Lavrov echter voor enige opluchting. Voorwaarde voor de ontmoeting is dat Rusland in de tussentijd niet Oekraïne binnenvalt.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt vrijwel vlak te beginnen aan de laatste dag van de week. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting met kleine koersuitslagen openen. In Azië lieten de beurzen vrijdag een gemengd beeld zien. In Tokio ging de Nikkei 0,4 procent lager het weekeinde in.
Besi
De resultaten van Besi, dat apparatuur maakt waarmee chips worden geassembleerd, werden gestuwd door een sterke vraag vanuit de autobranche en de computersector. Wel had het bedrijf wat last van overstromingen bij een fabriek in Maleisië waardoor bepaalde leveringen later de deur uitgingen. Het bedrijf verwacht dat de vraag naar chips hoog blijft en heeft nog voor 327 miljoen euro aan opdrachten in het orderboek staan. Dat bedrag zal verder groeien, meldt topman Richard Blickman.
Fugro heeft in het vierde kwartaal flink meer omzet behaald, onder meer geholpen door meer werkzaamheden voor offshore windmolenparken. Maar ook met bodemonderzoek voor infra- en waterprojecten werd meer omzet geboekt door het bedrijf, dat spreekt van een sterk kwartaal met groei in alle regio's. De onderneming zei voor dit jaar verdere groei van de omzet en winstmarge te verwachten.
Heijmans
Heijmans boekte afgelopen jaar een vrijwel gelijke omzet als in 2020. Onder de streep hield het bedrijf wel meer over. De nettowinst kwam uit op 50 miljoen euro, tegenover 40 miljoen euro een jaar eerder. De bouwer verwacht dat de omzet dit jaar licht zal stijgen.
De euro bleef ongewijzigd op 1,1367 dollar. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 91,26 dollar. Brentolie kostte ook 0,5 procent minder, op 92,52 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag, na een aarzelende start, hoger geëindigd. Vooral technologieaandelen hadden de opgaande lijn weer te pakken, na het stevige herstel op vrijdag. Toen gingen chipbedrijven hard omhoog nadat grote Amerikaanse techconcerns forse investeringen in AI-datacentra hadden aangekondigd.
2 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Poolse postkluisjesbedrijf InPost stond maandag in de schijnwerpers op het Damrak na een overnamebod van een consortium onder leiding van investeerder Advent en pakketvervoerder FedEx. Met die deal is een bedrag gemoeid van 7,8 miljard euro. InPost, een AEX-fonds, eindigde 13,5 procent hoger.
6 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.
8 uur geleden