Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na winsten op Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zullen vrijdag naar verwachting in de belangstelling staan op de Amsterdamse beurs. Op Wall Street lieten de grote Amerikaanse chipmakers donderdag stevige winsten zien door optimisme bij beleggers over de vooruitzichten voor de sector. Daarnaast gaat de aandacht vooral uit naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne.
De Britse premier Boris Johnson zei "niet optimistisch" te zijn dat de Russische president Vladimir Poetin werkelijk vrede wil en dat de aanvallen op Oekraïense steden alleen maar heviger zullen worden. De Amerikaanse president Joe Biden brengt vrijdag en zaterdag een bezoek aan Polen. Hij spreekt er onder meer met zijn Poolse ambtgenoot Andrzej Duda.
De AEX-index lijkt op basis van de openingsindicatoren licht hoger te beginnen. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine plussen openen. In de Aziatische regio lieten de aandelenmarkten vrijdag een gemengd beeld zien. In Tokio ging de Nikkei 0,1 procent hoger het weekeinde in. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 2,7 procent lager door flinke koersverliezen in de Chinese techsector.
Chipbedrijven
Op het Damrak zullen ASMI, Besi en ASML mogelijk bewegen op de sterke koerswinsten bij Amerikaanse branchegenoten. De fabrikant van videokaarten en chipsets voor moederborden Nvidia werd bijna een tiende meer waard dankzij positieve analistenrapporten. Chipmakers als Intel, AMD en Applied Materials gingen in het kielzog van Nvidia tot bijna 7 procent omhoog.
Eurocommercial Properties kwam nog met jaarcijfers. De investeerder in winkelvastgoed zag het resultaat in het afgelopen jaar iets dalen. Ook liepen de huurinkomsten wat terug. Het dividend werd wel flink opgeschroefd. Volgens het concern ligt het aantal bezoekers van de winkelcentra van het bedrijf nog altijd onder dat van voor de coronacrisis, maar geven de bezoekers per saldo wel meer uit.
Slot donderdag
De Europese beurzen lieten donderdag weinig beweging zien. De AEX-index sloot uiteindelijk met een min van 0,1 procent op 720,85 punten. De graadmeters in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,4 procent. Londen won 0,1 procent. Wall Street ging daarentegen stevig vooruit. De Dow-Jonesindex won 1 procent tot 34.707,94 punten. De brede S&P 500 steeg 1,4 procent en techgraadmeter Nasdaq klom 1,9 procent.
De euro was 1,1025 dollar waard, tegen 1,0985 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder op 112,49 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent meer op 119,35 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
29 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
4 uur geleden