Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na resultaten Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) Nvidia kwam woensdag na de slotbel op Wall Street opnieuw met sterke kwartaalresultaten. Nvidia wist in de afgelopen kwartalen de hooggespannen marktverwachtingen steeds ruimschoots te overtreffen. De omzetvooruitzichten voor het huidige kwartaal lijken echter niet helemaal aan de hoge verwachtingen te voldoen en het aandeel lijkt donderdag lager te gaan openen.
De licht teleurstellende vooruitzichten suggereren dat het enthousiasme rond AI de realiteit mogelijk voorbijschiet. Nvidia-beleggers dreven de aandelen dit jaar al met zo'n 200 procent op, waardoor het 's werelds meest waardevolle bedrijf werd. Maar de chipfabrikant heeft moeite om aan de grote vraag naar zijn producten te voldoen. Nvidia verklaarde verder dit kwartaal te beginnen met de levering van zijn nieuwe Blackwell-chip. Door de hoge vraag naar die AI-chip zal Nvidia waarschijnlijk nog meerdere kwartalen niet aan die vraag kunnen voldoen.
De AEX-index lijkt licht hoger te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omlaag, na de resultaten van Nvidia. De Nikkei in Tokio verloor 0,9 procent. De Japanse chiptester Advantest zakte 1,6 procent. In Taiwan daalde Foxconn, dat chips maakt voor Nvidia, 4 procent. De Kospi in Seoul hield het verlies beperkt tot 0,1 procent, mede dankzij een sterke koerswinst van chipproducent Samsung (plus 2 procent). Chipbedrijf SK Hynix, een leverancier van Nvidia, daalde daarentegen 1,1 procent.
Adani Group
In India gingen de bedrijven van de Adani Group hard onderuit. Beleggers schrokken van het bericht dat voorzitter en oprichter Gautam Adani in New York is aangeklaagd om fraude. De Indiase miljardair zou in eigen land ambtenaren hebben omgekocht in ruil voor miljardencontracten voor zonne-energieprojecten en dat verzwegen hebben voor Amerikaanse banken en investeerders.
Op het Damrak liet voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich weten het resterende belang in de Franse geur- en smaakfabrikant Robertet Group te hebben verkocht. Ook kwam Envipco nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0543 dollar waard, tegen 1,0520 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent tot 69,15 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent duurder, op 73,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TERNEUZEN (ANP) - Chemieconcern Dow schrapt in Nederland 605 banen. Dat heeft het bedrijf laten weten aan medewerkers en personeelsvertegenwoordigers. De ingreep maakt deel uit van een wereldwijde reorganisatie.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn licht lager begonnen aan een nieuwe handelsdag, nadat een dag eerder nieuwe recordstanden bij de Amerikaanse hoofdgraadmeters op de koersenborden werden gezet. Beleggers op Wall Street deden het even voorzichtig aan nu het geweld in het Midden-Oosten weer is opgelaaid door Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein en Amerikaanse aanvallen op Iran.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
6 uur geleden