Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na resultaten Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) Nvidia kwam woensdag na de slotbel op Wall Street opnieuw met sterke kwartaalresultaten. Nvidia wist in de afgelopen kwartalen de hooggespannen marktverwachtingen steeds ruimschoots te overtreffen. De omzetvooruitzichten voor het huidige kwartaal lijken echter niet helemaal aan de hoge verwachtingen te voldoen en het aandeel lijkt donderdag lager te gaan openen.
De licht teleurstellende vooruitzichten suggereren dat het enthousiasme rond AI de realiteit mogelijk voorbijschiet. Nvidia-beleggers dreven de aandelen dit jaar al met zo'n 200 procent op, waardoor het 's werelds meest waardevolle bedrijf werd. Maar de chipfabrikant heeft moeite om aan de grote vraag naar zijn producten te voldoen. Nvidia verklaarde verder dit kwartaal te beginnen met de levering van zijn nieuwe Blackwell-chip. Door de hoge vraag naar die AI-chip zal Nvidia waarschijnlijk nog meerdere kwartalen niet aan die vraag kunnen voldoen.
De AEX-index lijkt licht hoger te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omlaag, na de resultaten van Nvidia. De Nikkei in Tokio verloor 0,9 procent. De Japanse chiptester Advantest zakte 1,6 procent. In Taiwan daalde Foxconn, dat chips maakt voor Nvidia, 4 procent. De Kospi in Seoul hield het verlies beperkt tot 0,1 procent, mede dankzij een sterke koerswinst van chipproducent Samsung (plus 2 procent). Chipbedrijf SK Hynix, een leverancier van Nvidia, daalde daarentegen 1,1 procent.
Adani Group
In India gingen de bedrijven van de Adani Group hard onderuit. Beleggers schrokken van het bericht dat voorzitter en oprichter Gautam Adani in New York is aangeklaagd om fraude. De Indiase miljardair zou in eigen land ambtenaren hebben omgekocht in ruil voor miljardencontracten voor zonne-energieprojecten en dat verzwegen hebben voor Amerikaanse banken en investeerders.
Op het Damrak liet voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich weten het resterende belang in de Franse geur- en smaakfabrikant Robertet Group te hebben verkocht. Ook kwam Envipco nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0543 dollar waard, tegen 1,0520 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent tot 69,15 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent duurder, op 73,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.
1 uur geledenSANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De winst van Shell heeft in het vierde kwartaal een tik gekregen door lagere gas- en olieprijzen. Het Britse olie- en gasconcern produceerde wel iets meer brandstoffen, maar dat kon de prijsdaling niet volledig compenseren.
1 uur geleden