Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na resultaten Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De Amerikaanse verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) Nvidia kwam woensdag na de slotbel op Wall Street opnieuw met sterke kwartaalresultaten. Nvidia wist in de afgelopen kwartalen de hooggespannen marktverwachtingen steeds ruimschoots te overtreffen. De omzetvooruitzichten voor het huidige kwartaal lijken echter niet helemaal aan de hoge verwachtingen te voldoen en het aandeel lijkt donderdag lager te gaan openen.
De licht teleurstellende vooruitzichten suggereren dat het enthousiasme rond AI de realiteit mogelijk voorbijschiet. Nvidia-beleggers dreven de aandelen dit jaar al met zo'n 200 procent op, waardoor het 's werelds meest waardevolle bedrijf werd. Maar de chipfabrikant heeft moeite om aan de grote vraag naar zijn producten te voldoen. Nvidia verklaarde verder dit kwartaal te beginnen met de levering van zijn nieuwe Blackwell-chip. Door de hoge vraag naar die AI-chip zal Nvidia waarschijnlijk nog meerdere kwartalen niet aan die vraag kunnen voldoen.
De AEX-index lijkt licht hoger te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omlaag, na de resultaten van Nvidia. De Nikkei in Tokio verloor 0,9 procent. De Japanse chiptester Advantest zakte 1,6 procent. In Taiwan daalde Foxconn, dat chips maakt voor Nvidia, 4 procent. De Kospi in Seoul hield het verlies beperkt tot 0,1 procent, mede dankzij een sterke koerswinst van chipproducent Samsung (plus 2 procent). Chipbedrijf SK Hynix, een leverancier van Nvidia, daalde daarentegen 1,1 procent.
Adani Group
In India gingen de bedrijven van de Adani Group hard onderuit. Beleggers schrokken van het bericht dat voorzitter en oprichter Gautam Adani in New York is aangeklaagd om fraude. De Indiase miljardair zou in eigen land ambtenaren hebben omgekocht in ruil voor miljardencontracten voor zonne-energieprojecten en dat verzwegen hebben voor Amerikaanse banken en investeerders.
Op het Damrak liet voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich weten het resterende belang in de Franse geur- en smaakfabrikant Robertet Group te hebben verkocht. Ook kwam Envipco nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0543 dollar waard, tegen 1,0520 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent tot 69,15 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent duurder, op 73,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Iets meer dan de helft van de Duitsers vindt dat Duitsland een fout heeft gemaakt door in 2023 volledig te stoppen met kernenergie. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 1900 Duitsers door de marktonderzoekers YouGov en het Sinus-Instituut. In 2023 werden de laatste drie operationele kernreactoren in Duitsland uitgezet.
36 minuten geledenBIELEFELD (ANP/DPA) - De Duitse kebabketen Krispy Kebab is niet te spreken over een nieuw product van de Amerikaanse fastfoodketen KFC met de naam Krispy Kebab. De oprichter van de keten zegt dat hij KFC heeft gevraagd te stoppen met het gebruik van de naam en overweegt juridische stappen.
46 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) werkt aan een evacuatieplan voor de honderden schepen die vastzitten in de Perzische Golf sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat plan kan pas in werking worden gesteld als er duidelijke signalen zijn van de-escalatie, voegde secretaris-generaal Arsenio Dominguez eraan toe.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Riyadh en Dammam uitgesteld tot 14 juni. Daarmee zijn alle vluchten van de maatschappij naar Saudi-Arabië een maand langer opgeschort. Oorspronkelijk vloog KLM tot 16 mei niet op de luchthavens.
2 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Rederijen krijgen nepberichten die een veilige doorvaart van de Straat van Hormuz beloven in ruil voor cryptovaluta. Daarvoor waarschuwt een Grieks maritiem beveiligingsbedrijf. Het leidde er volgens het Griekse MARISKS toe dat er een schip werd beschoten door Iraanse autoriteiten toen het dacht veilig door de zeestraat te kunnen varen. Door de blokkade liggen schepen al weken vast in de Perzische Golf.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.
3 uur geleden