Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na cijfers TSMC

Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na cijfers TSMC

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag onder meer uit naar de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De grote Taiwanese chipfabrikant TSMC, een belangrijke klant van de machines van ASML, boekte in het afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en Nvidia, maakte eerder al sterke verkoopcijfers over de afgelopen drie maanden bekend dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie. Ook gaf TSMC een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal.

Verder wordt uitgekeken naar de notulen van de beleidsvergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) in december. De ECB verlaagde toen opnieuw de rente in het eurogebied met een kwart procentpunt. De ECB neemt eind deze maand eveneens een nieuw rentebesluit. ECB-president Christine Lagarde heeft gezegd dit jaar meer renteverlagingen te verwachten om zo de economie te stimuleren.

In de Verenigde Staten komen de banken Morgan Stanley en Bank of America met kwartaalresultaten. Woensdag zorgden beter dan verwachte resultaten van branchegenoten JPMorgan Chase, Wells Fargo en Goldman Sachs al voor sterke koerswinsten op Wall Street. Ook de grote zorgverzekeraar UnitedHealth brengt de resultaten naar buiten, ruim een maand na de moord op de topman van het onderdeel UnitedHealthCare.

Stevige winst

De AEX-index op het Damrak koerst af op een positief begin, na de stevige winst van 1 procent een dag eerder. De Aziatische markten gingen ook omhoog, na de fors hogere slotstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio klom 0,3 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 1,1 en 0,2 procent.

De Kospi in Seoul steeg 1,2 procent. De Zuid-Koreaanse centrale bank hield de rente onveranderd op 3 procent en wees op de onzekerheid rond de politieke situatie in eigen land en het economische beleid van andere belangrijke landen. Economen hadden gerekend op een verdere verlaging van de rente.

Uitbreiding

Fastned kwam met cijfers. De uitbater van snellaadstations zag de omzet in het vierde kwartaal met 39 procent stijgen tot 26,6 miljoen euro. Over heel 2024 kwam de omzet voor het eerst boven de 100 miljoen euro uit. Fastned had eind vorig jaar 346 snellaadstations en wil dat aantal uitbreiden naar 400 tot 425 stations eind dit jaar.

De euro was 1,0288 dollar waard, tegen 1,0280 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent in prijs tot 80,24 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent meer op 82,23 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Stevige winsten op Wall Street na staakt-het-vuren Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.

1 uur geleden
Belangrijke Saudische oliepijpleiding aangevallen

RIYAD (ANP/RTR) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen.

1 uur geleden
Wereldbank: Iranoorlog halveert economische groei Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Iranoorlog drukt zwaar op de economieën van landen in het Midden-Oosten zelf. De Wereldbank stelt in een nieuw rapport dat de economische groei daar dit jaar waarschijnlijk meer dan halveert.

1 uur geleden
Qatar begint werk aan groot complex voor hervatting lng-productie

QATAR (ANP/BLOOMBERG) - Qatar is begonnen met werkzaamheden voor hervatting van de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) bij een grote fabriek na de wapenstilstand die is afgesproken door de Verenigde Staten en Iran. Die grote gasfaciliteit in Ras Laffan Industrial City raakte kort na het uitbreken van de oorlog beschadigd door een Iraanse aanval, waarop de productie werd stilgelegd.

1 uur geleden
Musk wil topman moederbedrijf ChatGPT uit functie zetten

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil dat Sam Altman, topman van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI, uit zijn functie wordt gezet. De eis is onderdeel van de juridische strijd die de miljardair tegen het bedrijf voert.

2 uur geleden
Oprichter Ben & Jerry's raadt mensen aan minder Magnums te kopen

ROTTERDAM (ANP) - Ben Cohen, medeoprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, raadt consumenten aan minder Magnums te kopen, om daarmee Ben & Jerry's te helpen "bevrijden". Dat vertelde de Amerikaanse zakenman op een bijeenkomst in Rotterdam.

2 uur geleden
Klimaatdemonstranten voeren in Zaandam actie tegen AH-moeder

ZAANDAM (ANP) - Ruim honderd klimaatdemonstranten voeren woensdag in Zaandam actie tegen winkelconcern Ahold Delhaize, ziet een verslaggever van het ANP. Milieudefensie demonstreert tegenover de locatie van de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn.

3 uur geleden