Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na AI-initiatief Trump

Aandacht voor chipbedrijven op Damrak na AI-initiatief Trump

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. Chipbedrijven in de Verenigde Staten, Japan, Taiwan en Zuid-Korea lieten stevige winsten zien dankzij het AI-initiatief van Trump. De Amerikaanse president kondigde een samenwerkingsverband aan tussen OpenAI, SoftBank en Oracle, dat minstens 500 miljard dollar aan computerinfrastructuur moet creëren om kunstmatige intelligentie (AI) aan te drijven. De onderneming, genaamd Stargate, zal beginnen met een datacenterproject in Texas en daarna uitbreiden naar andere staten.

Trump waarschuwde echter ook dat de Europese Unie te maken krijgt met tarieven als het blok niet snel de handelsonevenwichtigheden met de VS herstelt. Daarnaast overweegt de Amerikaanse president om op 1 februari een tarief van 10 procent op te leggen aan goederen die uit China worden geïmporteerd. Volgens Trump wordt vanuit China fentanyl verzonden naar Mexico en Canada. Via die landen komt de pijnstiller vervolgens de VS binnen, aldus Trump. Direct na zijn inauguratie op maandag liet Trump al weten vanaf 1 februari 25 procent aan invoerrechten te willen heffen op goederen uit Canada en Mexico.

De AEX-index koerst af op een licht hoger begin, na de kleine verliesbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio steeg 1,6 procent. Techinvesteerder SoftBank steeg 10 procent, na de aankondiging van de oprichting van Stargate. Het Japanse chipbedrijf Advantest won 4 procent. In Taiwan klom chipmaker TSMC ruim 1 procent en de Zuid-Koreaanse chipmaker SK Hynix steeg 3 procent in Seoul. De beurzen in Hongkong en Shanghai bleven achter met verliezen van 1,8 en 0,8 procent, door de dreiging van nieuwe Amerikaanse importheffingen op Chinese goederen.

Op het Damrak staat UMG in de belangstelling. Persbureau Bloomberg meldde op basis van bronnen dat een grote aandeelhouder ruim 7 miljoen aandelen van de muziekgroep wil verkopen. Daarnaast zal Flow Traders mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. De flitshandelaar werd door Oddo BHF van de kooplijst gehaald. In Frankfurt gaat de aandacht uit naar Adidas. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen jaar meer winst dan verwacht.

De euro was 1,0405 dollar waard, tegen 1,0419 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 75,46 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 79,03 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Advies aan Hoge Raad: niet iedereen hoeft compensatie box 3

DEN HAAG (ANP) - Mensen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hoeven geen compensatie te krijgen. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die daarover op een nog onbekend moment uitspraak doet. Vaak neemt de hoogste rechter het advies over.

57 minuten geleden
Voedselprijzen op hoogste niveau in drie jaar door Iranoorlog

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in april gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De oorlog in het Midden-Oosten zorgt niet alleen voor hogere brandstofkosten, maar verstoort ook de toeleveringsketens van voedsel.

1 uur geleden
Prijzen aan de pomp dalen verder door lagere olieprijs

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijzen voor brandstoffen aan de pomp zijn vrijdag verder gedaald. Dat volgt op een daling van de olieprijzen door hoop op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de prijs van een liter benzine met 1,1 cent is gedaald tot 2,617 euro. Die voor diesel daalde met 3,5 cent tot 2,521 euro per liter.

1 uur geleden
AP geeft taxi-app Yango boete van 100 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens geeft het in Nederland gevestigde bedrijf achter de taxi-app Yango een boete van 100 miljoen euro. Het bedrijf MLU, met Yango actief in Noorwegen en Finland, geeft volgens de AP de gegevens door naar Rusland met te weinig veiligheidswaarborgen.

2 uur geleden
AEX-index verder omlaag na nieuwe aanvallen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag verder weggezakt na de forse verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig na een reeks van wederzijdse aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran, ondanks het staakt-het-vuren tussen de twee partijen.

2 uur geleden
Nintendo rekent op minder Switch 2-verkopen, verhoogt prijs

KYOTO (ANP) - Nintendo verwacht dit jaar minder Switch 2-spelcomputers te verkopen dan vorig jaar, toen de console op de markt werd gebracht. Tegelijkertijd is het Japanse gamebedrijf van plan de prijzen voor de Switch 2 te verhogen. Net als veel andere elektronicafabrikanten kampt Nintendo met sterk gestegen kosten voor chips door de grote vraag van AI-bedrijven.

3 uur geleden
Ook klanten Reaal akkoord met schikking woekerpolisaffaire

DEN HAAG (ANP) - Ook klanten van Reaal kunnen definitief geld tegemoetzien als compensatie voor de woekerpolisaffaire. Meer dan 90 procent van de gedupeerden heeft ingestemd met de schikking die organisaties als de Consumentenbond en ConsumentenClaim ruim twee jaar geleden namens hen overeenkwamen. Daarmee kan het uitbetalen beginnen, meldt de Consumentenbond.

3 uur geleden